Haas pierwszy odsłonił samochód na sezon 2024 F1

14
haas_samochód_sezon_2024_f1
Fot. Haas F1 Team

Zespół MoneyGram Haas, jako pierwszy ze stawki Formuły 1 zaprezentował swój samochód na sezon 2024. Amerykańska ekipa dokonała tego podczas internetowej grafik modelu VF-24.

Przed sezonem 2024 w Haasie zaszły ogromne zmiany na stanowisku kierowniczym. Dotychczasowy szef Günther Steiner odszedł z zespołu, a jego miejsce zajął dotychczasowy dyrektor do spraw inżynierii Ayao Komatsu. Niezmieniony pozostał skład kierowców. Zarówno Nico Hülkenberg, jak i Kevin Magnussen będą starali się zdobyć jak największą liczbę punktów, aby tym razem nie zająć ostatniego miejsca w klasyfikacji generalnej zespołów.

Sam tegoroczny projekt samochodu jest ewolucją zeszłorocznego modelu: „Nie mogę się doczekać, aż VF-24 wyjedzie na tor i zaczniemy się ścigać”powiedział właściciel zespołu Gene Haas. „Wiem, że podzielam to uczucie z naszymi partnerami, a nawet całym zespołem. Wiemy również, że Nico Hülkenberg i Kevin Magnussen są świetną parą kierowców, a ich doświadczenie ponownie okaże się bezcenne, gdy będziemy rozwijać nasz program przez cały rok. Wykorzystaliśmy okres poza sezonem do wprowadzenia lepszych procesów i ostatecznie poprawy naszych ogólnych wyników. Wkrótce zobaczymy, jak sobie radzimy”.

Ostrożny wobec oczekiwań jest szef zespołu, który uważa, że początek sezonu będzie niezwykle trudny, a pierwsze Grand Prix w Bahrajnie będzie prawdziwym testem osiągów: „Jesteśmy realistami, jeśli chodzi o nasze oczekiwania co do startu VF-24, ale zaprezentowanie samochodu w każdym sezonie Formuły 1 to nadal ekscytujący moment” – skomentował Komatsu. „Przed nami dużo pracy, aby dokonać postępu i zwiększyć nasze osiągi, ale wszyscy tutaj są bardzo zmotywowani i chętni do kontynuowania pracy z VF-24. Wiem, że maksymalnie wykorzystamy czas w Bahrajnie [podczas przedsezonowych testów], zajmując się wszystkimi różnymi sprawami, przez które musimy przejść. Podsumowując, nie możemy się doczekać, aż zaczniemy działać i rozpoczniemy sezon”.

Haas F1 Team dołączył do Formuły 1 w sezonie 2016 i od tej pory zwykle zajmuje końcowe pozycje na koniec roku. Wyjątkiem był sezon 2018, kiedy amerykańska ekipa uplasowała się na piątym miejscu.