Historyczne pojazdy – czyli VII Rajd Nocy Muzeów, rajd pojazdów zabytkowych na Podkarpaciu rusza 15 maja 2015 roku

Już w piątek pierwsi uczestnicy rajdu przyjadą do podrzeszowskiej miejscowości, na wzgórze w Siedlisku Janczar w Pstrągowej.

SONY DSC

Stamtąd, o godzinie 10:00 , 16 maja 2015 (sobota) wystartuje VII Rajd Nocy Muzeów. W Pstrągowej odbędzie się pierwsza próba sprawnościowa właśnie tych historycznych perełek. Potem bardzo ciekawą trasą historyki przemieszczą się w kierunku miasta Strzyżów, a przejeżdżając drogą natrafią na potężne drzwi z podziemnym poniemieckim tunelem o długości blisko 500 metrów, który mieści się w Żarnowej koło Strzyżowa. Tam nie będą działać gps-y i inne urządzenia, jednak zgubić się będzie trudno ponieważ schron ma tylko dwa wjazdy. Jest to jeden z kompleksów bunkrów przygotowany do bezpiecznego schowania się przed wrogiem i rozładunku tajemniczych pociągów.

W wspomnianym mieście Strzyżowie będzie możliwość zaprezentowania się przed publicznością, a potem wyjazd w kierunku kolejnych etapów.Będzie zwiedzanie podziemi czudeckiego kościoła, oraz wejście na wzgórze zamkowe w Czudcu. Kiedyś mieścił się tam zamek graniczny, który jeszcze w 1624 roku odpierał najazd tatarski, a obecnie niewiele z niego zostało i prawie wszyscy o nim zapomnieli.

VII Rajd Nocy Muzeów 2015 reklama - maly plik

Na trasie będzie jeszcze wiele innych atrakcji, w tym próba sprawnościowa górska w Niechobrzu i jazda na regularność.

Wieczorem kolejna atrakcja i Konkurs Elegancji na rynku w Boguchwale. Podczas prezentacji wszyscy będą mogli konkurować swoimi pojazdami, ale punktowane będą także stroje powiązane z epoką pojazdu, oraz sposób prezentacji.

Perełką całej imprezy będzie pokaz historycznej rajdówki Audi Quattro S1 sportowej grupy Motorsport Bełtowski – auta które odmieniło oblicze rajdów wkraczając w najszybszą i najmocniejszą grupę rajdową B. Grupa B została zlikwidowana ze względu na bezpieczeństwo i dopiero po kilku latach wprowadzono następcę najmocniejszych pojazdów w historii rajdów, grupę WRC.

W niedzielę dzień rozpocznie się zlotem, jednak dla uczestników rajdu to nie będzie koniec imprezy bo oni będą mieli przeróżne zadania do wykonania, a dla wszystkich chętnych rozegra się dodatkowa konkurencja. Będzie to Super OS Boguchwała. Wszyscy z adrenaliną w sercu, nie ważne jakim pojazdem i z którego roku będą mogli wystartować w tej konkurencji (dotyczy uczestników rajdu). Tutaj nie zabraknie pokazowych przejazdów kilku rajdówek, ale przede wszystkim zobaczymy Audi Quattro S1 w swoim żywiole. Za kierownicą Audi zasiądzie Marcin Bełtowski kierowca rajdowy i wyścigowy. Około godziny 17 odbędzie się uroczyste zakończenie imprezy i wręczenie pucharów.

VII Rajd Nocy Muzeów 2015 reklama

W niedzielę od godziny 9:00 zapraszamy wszystkich którzy posiadają zabytkowy samochód, motocykl albo ciekawy pojazd na X Zlot Pojazdów Zabytkowych. Zlot jest bezpłatny i będzie się odbywał w godzinach 9:00 – 17:00 na płycie rynku w Boguchwale.

Miejsce: Tereny Podkarpacia, Pstrągowa – Strzyżów – Czudec – Boguchwała

 

 

Informacja dla odwiedzających i uczestników zlotu

VII Rajd Pojazdów Zabytkowych – Rajd Nocy Muzeów w dniach 16-17 maja 2015 roku przejedzie przez miejscowości Pstrągowa, Dobrzechów, Strzyżów, Żarnowa, Czudec, Niechobrz, Mogielnica, Boguchwała.

W niedzielę 17 maja od godziny 9:00 zapraszamy wszystkich którzy posiadają zabytkowy samochód, motocykl albo ciekawy pojazd na X Zlot Pojazdów Zabytkowych. Zlot jest bezpłatny i będzie się odbywał w godzinach 9:00 – 17:00 na płycie rynku w Boguchwale (ulica Akacjowa). 

 Szczegółowy program

Miejsce: Tereny Podkarpacia, Pstrągowa – Dobrzechów – Strzyżów – Czudec – Niechobrz – Boguchwała

16 maja 2015 sobota

10:00 – 11:00 start do rajdu i OS Janczar – próba sprawnościowa

11:00 – 12:30 CKP Dobrzechów – próby techniczne, pokazy pojazdów zabytkowych 

12:00 – 14:00 Prezentacja zabytkowych pojazdów „W Samo Południe” Rynek Strzyżów

13:40 – 15:00 Przejazd przez Tunel Żarnowa

14:40 – 16:30 Rynek Czudec – prezentacja

16:20 – 17:00 OS Niechobrz (próba sprawnościowa Krzyż Milenijny z pomiarem czasu)

20:00 – Otwarcie wystawy zabytkowych samochodów i motocykli w Ośrodka Miasta Boguchwały – Rynek, ul. Akacjowa

20:00 – Prezentacja sportowego Audi Quattro gr. B z początku lat osiemdziesiątych grupy Bełtowski Motorsport

20:00 – 21:30 Boguchwała Konkurs Elegancji – prezentacja zabytkowych pojazdów z okazji X Europejskiej Nocy Muzeów

21:30 – 22:30 Film Charlie Chaplin – bezpłatne plenerowe kino dla wszystkich. Film będzie wyświetlany na boguchwalskim rynku.

17 maja 2015, niedziela

9:00 – 17:00 zlot i wystawa pojazdów w Boguchwale impreza jest bezpłatna.

12:00 – 15:00 Próby sportowe, Super OS Boguchwała z pomiarem czasu (ul.Akacjowa)

12:30 Pokaz możliwości sportowych Audi Quattro gr. B przez kierowcę wyścigowego Marcina Bełtowskiego

10:00 – 14:00 Konkursy motoryzacyjne dla uczestników zlotu

17:00 Uroczyste zakończenie rajdu i zlotu

inf.pras.