Hyundai chce wygrać połowę rajdów w WRC 2024

119
Fot. Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

Ubiegłoroczny cykl Rajdowych Mistrzostw Świata WRC został zdominowany przez Toyotę, której kierowcy wygrali dziewięć z 13 rozegranych rund. Podobnie jak Ford, Hyundai wygrał tylko dwukrotnie i chce potroić tę liczbę w nadchodzącym sezonie.

Dyrektor zespołu Hyundai Motorsport, Cyril Abiteboul, określił cele swojego zespołu na ten sezon – z naciskiem na zdobycie większej liczby zwycięstw.

„Mielismy dwie wygrane [w 2023 roku]. To nie wystarczy. Potrzebujemy więcej. Chciałbym, żebyśmy mogli patrzeć na pięć lub sześć wygranych [w 2024 roku]” – powiedział Francuz oficjalnej stronie WRC.

Podobnie jak rok temu, Hyundai wystawi w każdym rajdzie trzy samochody. Thierry Neuville i Ott Tänak będą rywalizować przez cały sezon, z kolei Esapekka Lappi, Andreas Mikkelsen i Dani Sordo będą zmieniać się za kierownicą trzeciego auta. Po raz pierwszy w składzie koreańskiego producenta znaleźli się wyłącznie kierowcy ze zwycięstwami w WRC na koncie.

Hyundai i20 N Rally1 okazał się zdecydowanie mniej dopracowaną konstrukcją od Toyoty GR Yaris Rally1. Zespół koreańskiego producenta jednak nie składa broni i rozpoczął intensywne prace nad ulepszeniem swojej maszyny. Wiele zmian będzie dotyczyć poprawy niezawodności, bowiem nieukończone rajdy przyniosły ekipie największe straty w tabeli punktowej.

„Byliśmy ponad 100 punktów za Toyota. Było wiele zmarnowanych szans. Biorąc pod uwagę wszystko, myślę, że mogliśmy zdobyć [dodatkowe] 200 punktów” – dodał Abiteboul, który jednak nie chciał prognozować wyniku Hyundaia w rywalizacji o tytuły mistrzowskie.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.