Saudyjska Federacja Samochodowa i Motocyklowa (SAMF) opublikowała mocną listę zgłoszeń Rajdu Tabuk-Neom. Majowa impreza jest drugą rundą Saudi Toyota Rally Championship 2023. Impreza odbędzie się w najbliższy weekend (18-20 maja).

Tegoroczna edycja mistrzostw to dopiero trzecia odsłona saudyjskiego czempionatu, największego cyklu sportów motorowych w Arabii Saudyjskiej. Pierwsza wersja turnieju rozpoczęła się w 2019 roku, a kierowcy po pandemii Covid-19 powrócili do rywalizacji rok temu. Zawody odbędą się w 7 miastach w całym Królestwie, w tym: Rijad, Jeddah, Dammam, Asir, Al Baha, Qassim, Hail.

Mistrzostwa składają się z 6 dyscyplin sportowych w różnych sportach motorowych i motocyklowych: rajdy, kolarstwo, autocross, drifting, Time Attack, wyścigi górskie.

Rajd Tabuk-Neom odbędzie się pod przewodnictwem H.R.H. Prince Khalid bin Sultan Al-Abdullah Al-Faisal, prezydenta SAMF, i przyciągnie na start 35 samochodów, 20 motocykli, 3 quady oraz 3 motocykle w kategorii powyżej 450 cm3.

„Polski” akcent w Arabii Saudyjskiej

Mocną obsadę zobaczymy w klasie T1, do której zgłosił się Yazeed Al.-Rajhi pilotowany przez Timo Gottschalka (Toyota Hilux T1+), dobrze znanego polskim kibicom z dakarowych występów u boku Kuby Przygońskiego.

Pierwsze zawody w Tabuku przyciągnęły tuzin zespołów w klasie T2 dla seryjnie produkowanych samochodów terenowych, pięć załóg w T3 i T4 oraz jedną ciężarówkę startującą w T5.

Impreza odbędzie się we współpracy z Ministerstwem Sportu oraz przy wsparciu Abdul Latif Jameel (ALJ) Motors i sponsora strategicznego Saudi Investment Bank (SAIB).

Faworytem rajdu jest wspomniana załoga Al-Rajhi / Timo Gottschalk w Toyocie Hilux. Na trasie walczyć będą z mocnymi kierowcami Nissanów i Toyot, wśród których zobaczymy Abdulaziz Al-Yaeesh, Al-Mashna Al-Ramali, Majed Al-Shammeri, Khalid Al-Feraihi i Kataryjczyka Abdullah Al-Rabban.

Kategorie T2 zdominują kierowcy saudyjscy, a Ahmed Al-Shegawi i duet Saudi Border Guard Team Haylan Al-Subaie i Jafar Al-Qahtan. Dołączy do nich również emiracki kierowca Isuzu Abdullah Al-Shamsi.

Rajd nie tylko dla facetów

Na liście zgłoszeń nie zabrakło też kobiecych akcentów. Dania Akeel, regularnie startująca w międzynarodowych rajdach FIA Bajas, tworzy zespół z Niemką Taye Perry w klasie T3. Saudyjka będzie musiała stawić czoła konkurencji w postaci kolegów z Saudyjskiego Can-Am’a: Saleh Al-Saif, Hamad Al-Harbi i Moaaz Hariri oraz Khalid Al-Jafla.

Maha Al-Hameli prowadzi w swoim Can-Amie w klasie T4, a przed nim stoi saudyjskie trio Abdullah Al-Shegawi, Orjwan Ammar i Mohammed Al-Muhawwis oraz Bader Al-Ajmi. Ibrahim Al-Muhanna wraz z Osamą Al-Sanadem i Raedem Abu Theebem w swoim ciężarowym Mercedesie T5.

Mieszkańcy Tabuka z pewnością dopingować będą lokalnego zawodnika Mishal Al-Ghuneim, który pojedzie w klasie motocykli Beta 430RR. Jego przeciwnikami są bracia Al-Balooshi, Mohammed i Sultan, Salman Farhan z Bahrajnu, Mohammed Al-Kaabi i Abdulrahman Al-Sheeb z Kataru, Sarah Khuraibet z Kuwejtu oraz wielu innych zawodników z Arabii Saudyjskiej i Emiratów. Wśród nich są Ehab Al-Hakeem i Abdulhalim Al-Mogheera.

Doświadczony saudyjski quadowiec Haitham Al-Tuwaijri zmierzy się z kolegami z Yamahy Raptor – Abdulazizem Al-Atawim i Hanim Al-Noumesim.

Rajd Tabuk-Neom rozpocznie się uroczystym startem i krótkim prologiem w czwartek, 18-tego maja, po południu.

2023 Rajd Tabuk-Neom – lista zgłoszeń

Cars (top 10 only)

 1. Yazeed Al-Rajhi (SAU)/Timo Gottschalk (DEU) Toyota Hilux
 2. Abdulaziz Al-Yaeesh (SAU)/Omar Al-Lahim (SAU) Nissan
 3. Al-Mashna Al-Ramali (SAU)/Abdullah Al-Ramali (SAU) Nissan
 4. Motab Al-Qnon (SAU)/Fares Al-Thefiri (KWT) Nissan
 5. Oiad Al-Ramali (SAU)/Khalid Al-Ramali (SAY) Toyota
 6. Mubarak Al-Zbaidy (SAU)/Hassan Ali Obaid (ARE) Toyota
 7. Fares Al-Marmash (SAU)/Yazeed Al-Shammeri (SAU) Nissan
 8. Majed Al-Shammeri (SAU)/ Abdulaziz Al-Rimali (SAU) Nissan
 9. Ahmed Al-Qashami (SAU)/Khalid Al-Bakr (SAU) Nissan
 10. Fares Al-Mashna (SAU)/ TBA Nissan

Bikes (top 10 only)

 1. Mishal Al-Ghuneim (SAU) Beta 430RR
 2. Mohammed Al-Balooshi (ARE) KTM 450
 3. Ehab Al-Hakeem (SAU) Yamaha WR450 F
 4. Anass Al-Reheyani (SAU) KTM 450
 5. Abdulhalim Al-Mogheera (SAU) KTM 450
 6. Salman Farhan (BAH) KTM 450
 7. Bader Abalalkhali (SAU) Yamaha YZ450 R
 8. Bader Al-Hamdan (SAU) Yamaha WR450 F
 9. Sultan Al-Balooshi (ARE) KTM 450
 10. Mohammed Al-Kaabi (QAT) KTM 450

Quads

 1. Haitham Al-Tuwaijri (SAU) Yamaha Raptor 700
 2. Abdulaziz Al-Atawi (SAU) Yamaha Raptor 700
 3. Hani Al-Noumesi (SAU) Yamaha Raptor 700