Jaguar F-Type ZP Edition to ostatni benzynowy samochód sportowy w historii marki

Fot. Jaguar

Brytyjska marka Jaguar jest coraz bliżej zakończenia transformacji i stania się producentem wyłącznie luksusowych samochodów elektrycznych. Firma postanowiła pożegnać się z silnikami spalinowymi ze stylem, tworząc limitowaną edycję modelu F-Type.

Po ponad 75 latach, Jaguar kończy z produkcją aut sportowych z silnikami spalinowymi. Aby to uczcić, wyprodukuje 150 aut inspirowanych wyścigowymi E-Type’ami z lat 60.

Pożegnalny Jaguar F-Type ZP Edition będzie dostępny w dwóch typach nadwozia. Niezależnie od tego, czy wybierzemy coupé czy wersję ze składanym dachem, otrzymamy napęd na cztery koła oraz silnik V8 o mocy 567 koni mechanicznych i momencie obrotowym 700 niutonometrów. Auto rozpędza się do setki w 3,5 sekundy, a prędkość maksymalna jest ograniczona elektronicznie do 300 km/h.

Zobacz też: 5 prawdziwych aut GT

Specjalnie na potrzeby tej edycji, Jaguar przygotował dwa kolory lakieru Outlon Blue i Crystal Grey, które nigdy nie były oferowane do modelu F-Type. Wybór wnętrza i dodatków do obu wersji kolorystycznych pozostawiono ekspertom z SV Bespoke.

„Jaguar rozpoczyna najodważniejszą transformację w swojej historii, zostając od 2025 roku nowoczesną marką luksusowych samochodów elektrycznych, a to niepowtarzalne uczczenie historii samochodów sportowych Jaguara z silnikami spalinowymi” – powiedział dyrektor zarządzający marki Rawdon Glover.

„F-Type zachwyca kierowców od ponad dekady, podobnie jak robił to E-Type pół wieku wcześniej. Edycja ZP to ostateczny hołd dla tego rodowodu, która dołącza do znamienitego grona inspirowanych przeszłością edycji kolekcjonerskich jak Project 7 czy Heritage 60 Edition”.

150 aut z limitowanej edycji zostanie zbudowanych w przyszłym roku – ostatnim produkcji modelu F-Type. Producent nie podał jeszcze informacji o przyjmowaniu zamówień oraz cenie.

Podobają się Tobie nasze newsy? Obserwuj RALLY and RACE także na Google News.