Jak świętować, to na torze

W środę, 11. listopada w toruńskim MotoParku odbędzie się track day pod hasłem „Dzień Niepodległości”. Tor tego dnia otwarty będzie niemal dla wszystkich chętnych.

Dwa lata temu, w trakcie weekendu z Narodowym Świętem Niepodległości, MotoPark wypełniony był sportowymi autami i fanami motorsportu. Wszystko za sprawą wydarzenia pn. Święto Mocy, które wówczas odbyło się na toruńskim obiekcie. Jego dwiema wiodącymi atrakcjami były finał mistrzostw kraju w rallycrossie oraz Driftingowy Puchar Niepodległości. W najbliższą środę tor będzie otwarty praktycznie dla wszystkich zmotoryzowanych, nie tylko dla wyczynowych zawodników. Track day przygotowuje stowarzyszenie Mercedes Toruń Club, które przed dwoma laty było współorganizatorem Święta Mocy.

MBDD27

– Taka idea świętowania tego wyjątkowego dnia, spotkania na torze w gronie wielu innych motofanów wówczas bardzo przypadła ludziom do gustu – mówi Tomasz Niejadlik, prezes Mercedes Toruń Club. – Wiele osób zachęcało nas wtedy, żebyśmy poszli za ciosem i co roku 11. listopada przygotowywali jakieś wydarzenie. W końcu stwierdziliśmy, że czemu nie i tak urodził się pomysł najbliższego spotkania.

Organizatorzy wyraźnie podkreślają, że na „Dzień Niepodległości” zapraszają posiadaczy aut różnych marek, nie tylko tych spod znaku gwiazdy. Mile widziani na obiekcie będą też motocykliści.

Choć jesteśmy klubem kojarzonym głównie z jedną marką, to jednak od dobrych kilku lat organizujemy bądź współorganizujemy wydarzenia także dla tych, którzy bynajmniej nie jeżdżą Mercedesami – przekonuje Tomasz Niejadlik. – Lista tutaj jest naprawdę długa. W tym roku udało nam się ściągnąć do Torunia bodajże najliczniej obsadzony cykl samochodowy w Polsce, czyli Classicauto Cup. W rudzie, której byliśmy współorganizatorem, mimo niedogodnego, urlopowego terminu, wzięło udział aż stu kierowców. Organizujemy też inne track daye oraz zimowe pojeżdżawki. Co roku aktywnie włączamy się w akcje charytatywne, m.in. w MotoOrkiestrę. W minionych latach zorganizowaliśmy także zawody driftingowe, kartingowe i wyścigi na ¼ mili na lotnisku.

Mercedes Toruń Club organizuje także cyklicznego track daya z okazji początku sezonu motorowego – Przedsezonowy Trening w MotoParku. Jest on połączony z mszą świętą w intencji całego środowiska motorowego i co roku odbywa się w każdą ostatnią niedzielę lutego. Najbliższe wydarzenie będzie utrzymane właśnie w tym charakterze.

11. listopada w przejazdach po asfaltowej pętli MotoParku teoretycznie mogą wziąć udział wszyscy zmotoryzowani dysponujący sprawnym pojazdem. Warunkiem jest opłacenie wpisowego w wysokości 30 zł (w przypadku drifterów wpisowe według odrębnych, indywidualnych ustaleń), zapoznanie się z regulaminem imprezy i podpisanie stosownego oświadczenia dotyczącego odpowiedzialności prawnej w przypadku wyrządzenia szkód. Wskazane jest posiadanie przez kierowców i ich pasażerów kasków, jednak nie jest to warunek konieczny. Klatki bezpieczeństwa również nie są wymogiem. W przejazdach mogą wziąć udział także typowo cywilne auta. Ruch po torze będzie odbywał się tylko w lewo.

Choć jazdy po torze będą miały wymiar głównie treningowy, chętni będą mogli wziąć udział także w zawodach pn. Puchar Niepodległości „AUTO-MOTO CELMER CUP 2015”, odbywających się na zasadach tzw. time attack. Dodatkowe wpisowe od uczestników przejazdów na czas nie będzie pobierane. Dla trzech najszybszych w klasyfikacji generalnej ufundowane będą puchary. Organizatorzy przygotowują też markowy challenge dla kierowców Mercedesów. Planowane jest też ognisko z pieczonymi kiełbaskami dla wszystkich. Posiadacze zabytkowych pojazdów nie zainteresowani przejazdami po torze, a jedynie prezentacją swoich cacek, na teren obiektu wjeżdżają za darmo. Wstęp dla widzów także jest darmowy.

Track Day „Dzień Niepodległości 2015” – program wydarzenia

Środa, 11. Listopada 2015

godz. 10.00 – otwarcie parku maszyn;

godz. 10.30 – odprawa dla uczestników TD „Dzień Niepodległości”

godz. 14.30 – dekoracja zwycięzców Pucharu Niepodległości „AUTO-MOTO CELMER CUP 2015”

godz. 15.00 – zakończenie imprezy*

*Godzina zakończenia imprezy może ulec zmianie w przypadku dużej ilości uczestników. Maksymalna zakładana ilość uczestników TD to 50 kierowców (decyduje kolejność zgłoszeń).

Więcej informacji pod adresem kontakt@mercedestorunclub.pl lub pod numerem 605 58 57 51.