czwartek, 2 lutego, 2023
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaNA TOPIEJaki mandat za głośny wydech w 2022 roku? Policja z Ryk już...

Jaki mandat za głośny wydech w 2022 roku? Policja z Ryk już je wlepia.

Jaki mandat za głośny wydech w 2022 roku? 2500 zł za prędkość, 15 punktów karnych za nieustąpienie pierwszeństwa pieszym, teraz policja chwali się użyciem sprzętu o nazwie sonometr!

Jaki mandat za głośny wydech? Zaledwie 300 zł, ale też zabrany dowód rejestracyjny, na podstawie miarodajnego wyniku, a nie „na ucho” policjanta, co bez problemu można podważyć i skierować sprawę do sądu jeśli wynika właśnie z domysłu, a nie wspomnianego pomiaru.

To właśnie sonometrem od 3 sierpnia dumnie walczyła z kierowcami rycka policja. Urządzenia nie posiada na własność, potwierdza, że to może nie być ostatni raz gdy sprawdzili przekroczenie magicznych 93 dB.

– Na pewno będziemy chcieli częściej taki sprzęt wypożyczyć. Sytuacje, kiedy kierowcy celowo „chwalą” się głośnym wydechem, spowodowały, że do naszej komendy wpływało coraz więcej skarg od mieszkańców mówi podinsp. Robert Pawłowicz, naczelnik wydziału ruchu drogowego.

Trochę wiedzy i teorii.

Jaka jest dopuszczalna maksymalna wartość przy pomiarze?

93 dB w samochodach z silnikiem benzynowym

96 dB w samochodach z silnikiem Diesla samoczynnym (wysokoprężne)

94 dB w motocyklach z silnikiem poniżej 125 cm3

96 dB w motocyklach z silnikiem powyżej 125 cm3

Jakie będą konsekwencje wykrycia przekroczenia norm głośności? Mandat 300 zł i zabrany dowód rejestracyjny nie brzmią tak źle, jednak policja może zakazać dalszej jazdy. To wiąże się z przyjazdem lawety. Dalej? Naprawa „usterki” i badanie techniczne. Koszt badania technicznego (dla aut do 3,5 tony, bez instalacji LPG) w 2022 roku to 99 zł, jeśli przekroczysz 30 dni, robi się już 198 zł. Do podstawowego kosztu badania doliczamy 20 zł za każdą wykrytą usterkę.

Kiedy oprócz kontroli policyjnej może zostać przeprowadzone badanie sonometrem? Podczas okresowego badania technicznego w Stacji Kontroli Pojazdów.

Co my sądzimy o karaniu za głośne wydechy?

Żyjemy w jednym społeczeństwie, musimy szanować siebie nawzajem. Buczysz po mieście chińskim tłumikiem, który rozpręża układ wydechowy i budzi po nocach śpiące dzieci? Nie poklepiemy Cię po ramieniu, a raczej popukamy się w czoło.

Pięknie brzmiąca rajdówka na odcinku specjalnym? Oj tak! 🙂

Sprawdź taryfikator mandatów 2022:

Nowy taryfikator punktów karnych wszedł w życie. Maksymalnie aż 15 punktów!

 

Źródło: turyki.pl

redakcjahttp://rallyandrace.pl
Profil redakcyjny dla artykułów stworzonych przez kilku naszych redaktorów.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Załoga Postawka/Postawka w czołówce Monte-Carlo Historique

Postawka
Jubileuszowy, 25. Rallye Monte-Carlo Historique już za nami. Tegoroczna edycja okazała się wielki sukcesem dla biało-czerwonych. Na...

Prema ogłasza skład LMP2. Rosjanin zamiast Kubicy

Prema ogłasza skład w LMP2
Prema startuje kolejny sezon w Długodystansowych Mistrzostwach Świata FIA. W barwach włoskiego sezonu, w którym w ubiegłym...

McRae wystartuje w ERC. Trzecie pokolenie rajdowego klanu

McRae
McRae to nazwisko, którego nie trzeba specjalnie przedstawiać w świecie rajdów. W tym sezonie w Rajdowych Mistrzostwach...

Kalendarz Tarmac Masters 2023

Tarmac
Przed nami ósmy sezon sportowej rywalizacji w ramach cyklu Tarmac Masters. Tegoroczna batalia zyska jednak nowy, istotny...

Partnerstwo z marką Stake gwoździem do trumny Alfa Romeo?

Stake
F1 to ogromny biznes, zaś kwestie sponsoringu czy partnerstwa medialnego to motor napędowy tego sportu. Nic więc...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here