Jakie nowe kraje mogą dołączyć do WRC?

11
fot. WRC - oficjalny profil Facebook

Kalendarz Rajdowych Mistrzostw Świata WRC może wzbogacić się nawet o trzy nowe rundy w sezonie 2025. Swoje kandydatury zgłosili promotorzy z różnych kontynentów.

O potencjalnych nowych wydarzeniach w kalendarzu WRC pisaliśmy już na łamach internetowego wydania RALLY and RACE. Być może najciekawszą jest powrót Rajdu Irlandii, który co roku miałby odbywać się w innej lokalizacji.

Dyrektor ds. wydarzeń WRC Promoter, Simon Larkin, w przyszłym tygodniu poleci do Irlandii, aby rozmawiać na miejscu z przedstawicielami stojącego za wydarzeniem Motorsport Ireland. Lokalny ASN nie mógł zdecydować się na jedno miejsce rozgrywania rajdu, dlatego chce wypełnić planowany trzyletni kontrakt imprezami w trzech różnych lokalizacjach: Waterford, Kerry i Limerick.

Larkin wyraził poparcie dla takiego rozwiązania, co jego zdaniem pozwoli WRC doświadczyć za każdym razem odmiennego klimatu imprezy. Będzie to też dobra okazja, aby zaprezentować światu różne rejony kraju – jest to o tyle ważne, że 15 milionów euro na organizację miałoby pochodzić z publicznych pieniędzy. Władze wciąż nie podjęły ostatecznej decyzji, lecz Larkin jest niemal całkowicie pewny pojawienia się Irlandii w przyszłorocznym kalendarzu.

Kolejna potencjalna lokalizacja dla rajdu WRC to Arabia Saudyjska. Potentat naftowy nie szczędzi środków na organizację imprez sportu samochodowego. Rozgrywane są tam już trzy rundy rangi mistrzostw świata – Grand Prix Formuły 1, E-Prix Formuły E oraz Rajd Dakar należący do cyklu W2RC. WRC jest natomiast nieobecne na bliskim wschodzie od 2011 roku, gdy z kalendarza wypadł Rajd Jordanii.

Ekspansja WRC może nastąpić także w Ameryce Południowej. Obecnie nie wiadomo zbyt wiele na temat dołączenia do cyklu Rajdu Paragwaju, lecz lokalne media donoszą o bliskim podpisaniu trzyletniego kontraktu. WRC kilkukrotnie w przeszłości wyraziło już ambicje organizacji kolejnych rund na tym kontynencie.

Trudno powiedzieć, czy pojawieniu się nowych rund będzie towarzyszyć powiększenie kalendarza. W czasie gdy inne mistrzostwa świata agresywnie wydłużają swoje sezony, WRC od ponad dekady pozostaje na poziomie 13-14 rund. Na początku tysiąclecia było ich jednak nawet 16.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.