Jan Przyrowski drugi w mistrzostwach Europy

Jan Przyrowski na podium KME
© KSP Reportages

Jan Przyrowski zajął drugą pozycję w inauguracyjnej rundzie Kartingowych Mistrzostw Europy w hiszpańskiej Walencji. Zawody otworzyły sezon mistrzowski imprez pod egidą FIA, a polski kierowca, którego w roku ubiegłym widzieliśmy na podium, będzie po raz kolejny celował w mistrzowskie pudło.

Kartingowe Mistrzostw Europy zawsze elektryzują kibiców tej konkurencji. To obecnie jedyny cykl mistrzowski na świecie, składający się z kilku rund, w których występują najlepsi kartingowcy. W roku ubiegłym mogliśmy cieszyć się z podium Polaka w KME. Jan Przyrowski z teamu Tony Kart stanął na jego trzecim stopniu, co było powtórką sukcesu najlepszego polskiego kierowcy w historii, mistrza świata Karola Basza, który w sezonie 2015 również był trzeci w mistrzostwach Europy.

Oprócz Jana Przyrowskiego w mistrzostwach Europy regularnie obserwujemy kilku innych Polaków. Etatowym uczestnikiem zawodów FIA jest Maciej Gładysz, który przed dwoma laty wygrał FIA Akademię, a w miniony weekend również dał o sobie znać meldując się na mecie jednego z wyścigów kwalifikacyjnych na drugiej pozycji. Kolejnym kierowcą jest Iwo Beszterda – w roku ubiegłym czwarty wśród akademików, a w tym sezonie w kategorii seniorskiej w barwach fabryki Parolina. Skład seniorskiej kadry Polaków uzupełnili w Walencji Gustaw Wiśniewski, Jakub Rajski i Maksymilian Angelard.

W grupie juniorów obserwowaliśmy Borysa Łyżenia, Wojciecha Wodę oraz objawienie minionego sezonu w Polsce Klarę Kowalczyk, która zadebiutowała w Kartingowych Mistrzostwach Europy w fabrycznym teamie CRG. Wicemistrzyni Polski to niezwykle ambitna zawodniczka, która dzielnie walczyła w kwalifikacjach i wywalczyła najwyższą pozycję wśród Polaków w kategorii OK Junior. Niestety, 55. miejsce nie dało jej awansu do wielkiego finału europejskiego GP Hiszpanii.

Juniorską kategorię w Walencji wygrał Belg Thibaut Ramaekers z VDK Racing, który o ponad trzy sekundy wyprzedził Oleksandra Bondareva. Ukraiński kierowca Kart Republic finiszował tuż przed Brytyjczykiem Lewisem Wherrellem z Forza Racing. Polaków zabrakło w decydującym wyścigu juniorów. Klara Kowalczyk zakończyła rywalizację na 55. pozycji po super heatach, Borys Łyżeń był 61., a Wojciech Woda dopiero 81. Do finału kwalifikowało się 36 kierowców.

W kategorii seniorskiej Polacy radzili sobie znacznie lepiej. Po czasówce piąty w stawce był Jan Przyrowski. W heatach kwalifikacyjnych błyszczeli Jan Przyrowski i Maciej Gładysz, a nieco w cieniu dwójki szybkich kolegów znajdowali się Gustaw Wiśniewski (47. po super heatach) i Maksymilian Angelard (55.). Dopiero ósmą dziesiątkę stawki otwierali Iwo Beszterda (71.) i Jakub Rajski (72.), co było wynikiem zdecydowanie poniżej oczekiwań.

W finale zobaczyliśmy więc dwóch Polaków. Wicemistrza świata i Europy Jana Przyrowskiego oraz zwycięzcę FIA Akademii i czwartego kierowcę świata Macieja Gładysza. Występ obu zawodników miał diametralnie różny finał.

Maciej Gładysz od początku ochoczo ruszył do przodu zdobywając na pierwszym kółku aż pięć miejsc. Niestety, na kolejnych nieoczekiwanie, ale konsekwentnie tracił, co było spowodowane awarią sprzętu. Z okrążenia na okrążenie widzieliśmy go coraz niżej, na co kierowca nie miał kompletnie wpływu. Szkoda, bo ambitna jazda tarnowianina w kwalifikacjach i na początku finału zwiastowała dobry wynik.

Jan Przyrowski z kolei ruszył do wyścigu finałowego z wysokiej czwartej pozycji. Od razu po starcie zajął pozycję wicelidera i dopiero po kilku okrążeniach toczył boje o utrzymanie pozycji. Skutecznie. Ostatecznie zameldował się na mecie jako drugi kierowca, tracąc do lidera Joe Turneya zaledwie pół sekundy. Po inauguracyjnej rundzie Jan Przyrowski plasuje się na czwartym miejscu w klasyfikacji generalnej cyklu z 54 punktami na koncie. Prowadzi Brazylijczyk Gabriel Gomez z dorobkiem 69 oczek na koncie.

Klasyfikacja finału OK Junior
1. Thibaut Ramaekers BEL (VDK Racing) +P1
2. Oleksandr Bondarev UKR (Kart Republic) +3.363 +P1
3. Lewis Wherrell GBR (Forza Racing) +3.761 +P3
4. Taym Saleh GER (Sauber Academy) +5.093 =
5. Nicklas Schaufer AUT (DPK Racing) +9.566 +P3

Klasyfikacja finału OK
1. Joe Turney GBR (Kart Republic) +P5
2. Jan Przyrowski POL (Tony Kart) +0.546 +P2
3. Rene Lammers NED (Parolin) +0.944 -P1
4. Gabriel Gomez BRA (CRG) +4.297 -P3
5. Alex Powell JAM (Prema Racing) +4.381 =