Jan Przyrowski wicemistrzem Europy!

Jan Przyrowski
Jan Przyrowski, fot. Sportinphoto

Jan Przyrowski został zwycięzcą ostatniej rundy Kartingowych Mistrzostw Europy na włoskim torze Franciacorta i tym samym zdobył tytuł wicemistrza Europy. To pierwszy tytuł wicemistrzowski dla polskiego kierowcy.

W sezonie 2016 drugim wicemistrzem Europy w kategorii OK został Karol Basz. Teraz tytuł wicemistrzowski w OK Junior powędrował do Jana Przyrowskiego (Tony Kart Racing Team). Tegoroczny cykl czterech rund polski kierowca ukończył na drugiej pozycji wyprzedzając o punkt faworyzowanego Brytyjczyka Nathana Tye. Mistrzem Europy został Rosjanin Anatholy Khavalkin, który również wygrał jedną rundę KME (Rosjanie nie mogą używać symboli narodowych podczas wyścigów oraz na podium: tj., flagi narodowej, hymnu oraz oficjalnych określeń pochodzenia rosyjskiego w dokumentach wyścigowych, jak wyniki).

Finałowa runda FIA Kartingowych Mistrzostw Europy odbyła się na włoskim torze Franciacorta. Wcześniej obserwowaliśmy mistrzowskie weekendy wyścigowe w Portugalii (Portimao), Hiszpanii (Zuera) i Szwecji (Kristianstad), gdzie Jan Przyrowski stanął na podium zajmując drugą pozycję. We Włoszech wygrał i ostatecznie uplasował się na drugiej pozycji w klasyfikacji generalnej.

We włoskim finale kategorii juniorskiej zobaczyliśmy tylko dwóch Polaków. Jan Przyrowski był niekwestionowanym liderem wyścigu, a Marcel Kasprzycki, który wystartował z 30. pozycji zameldował się na 8. miejscu, pokonując 22 rywali w trakcie 20 finałowych okrążeń. Maciej Gładysz i Iwo Beszterda nie zakwalifikowali się do wyścigu finałowego.

Klasyfikacja kategorii OK Junior IV rundy we Włoszech
1. Jan Przyrowski POL (Tony Kart)
2. Zac Drummond GBR (Parolin)
3. Anatholy Khavalkin (Parolin)
4. Lewis Wherrell GBR (Forza Racing)
5. Thomas Strauven BEL (RFM)

8. Marcel Kasprzycki POL (Ward)

Jan Przyrowski

Jan Przyrowski

W całym cyklu wystartowało czterech polskich kierowców. Byli to również Maciej Gładysz (Ricky Flynn Motorsport), który zajął w klasyfikacji generalnej 15. pozycję, Marcel Kasprzycki (Ward Racing) 23. miejsce oraz Iwo Beszterda (Parolin Racing Kart) 42. miejsce.

Klasyfikacja generalna kategorii OK Junior
1. Anatholy Khavalkin (Parolin) 86 pkt
2. Jan Przyrowski POL (Tony Kart) 65
3. Nathan Tye GBR (Sodikart) 64

15. Maciej Gładysz POL (RFM) 18
23. Marcel Kasprzycki POL (Ward) 8
42. Iwo Beszterda POL (Parolin Racing) 0

Po weekendzie we Włoszech poznaliśmy również kartingowego mistrza Europy w kategorii OK. Został nim Japończyk Kean Nakamura Berta (KR), który w zeszłym roku został mistrzem świata kategorii OK Junior. Wyprzedził w klasyfikacji Aleksa Powella z Jamajki oraz Brytyjczyka Joe Turneya.

Na torze Franciacorta wystartowało czterech polskich kierowców. Tylko jednego obserwowaliśmy w finale. Karol Pasiewicz zajął 24. pozycję w finale. Gustaw Wiśniewski (Forza Racing), Maksymilian Obst (DPK Racing) oraz Jakub Rajski (Tony Kart) zakończyli swój udział na kwalifikacjach.

Klasyfikacja kategorii OK IV rundy we Włoszech
1. Alex Powell JAM (KR)
2. Kean Nakamura-Berta JAP (KR)
3. Evamn Giltaire FRA (VDK)
4. David Walther DEN (Koski Motorsport)
5. Enzo Deligny FRA (Parolin)

24. Karol Pasiewicz POL (Birel ART)

W klasyfikacji generalnej najwyższą pozycję zajął Karol Pasiewicz, który uplasował się na 31. miejscu z dorobkiem jednego punktu.