niedziela, 3 grudnia, 2023
42 numer w sklepie online, dostawa GRATIS
Strona głównaNA TOPIEJanusz Kulig obchodziłby dziś 53 urodziny...

Janusz Kulig obchodziłby dziś 53 urodziny…

Dokładnie 53 lata temu w Łapanowie na świat przyszedł Janusz Kulig – zawodnik, którego rajdowa przygoda stała się inspiracją dla następnych pokoleń. I choć jej koniec był… nagły, przedwczesny i nieoczekiwany, pamięć o mistrzu wciąż trwa.

Zaczynał tak jak większość – od poczciwego „Malucha”. Zasiadał za sterami Toyoty Corolli, Opla Kadetta oraz Astry. W swoim rajdowym portfolio miał też Seta Cordobę WRC i kilka generacji Mitsubishi Lancera. Legenda Janusza Kuliga wykuła się jednak na innych autach. Przede wszystkim na kultowym, przednionapędowym Renault Megane Maxi (w którym to wspólnie z Jarosławem Baranem wywalczył swój pierwszy tytuł w „generalce” RSMP) oraz Fordzie Focusie w specyfikacji WRC i biało-czerwonym malowaniu Marlboro. Janusz Kulig trzykrotnie wkładał na głowę koronę mistrza Polski (1997, 2000, 2001). Dwa razy stanął też na drugim stopniu podium (1998, 1999). W latach 1998-99 zdobywał tytuły mistrza Europy Centralnej. W 2001 roku zatriumfował w słowackim czempionacie, zaś rok później wywalczył tytuł wicemistrza Europy, do samego końca walcząc o prym z Renato Travaglią.

13.02.2004…

Zginął tragicznie. Jak wspominał Leszek Kuzaj, „w sposób… zupełnie idiotyczny”. Janusz Kulig wracał do rodzinnego Łapanowa. Wybrał krótszą trasę, przejeżdżając przez przejazd kolejowy w Rzezawie. W jego Fiata Stilo Abarth uderzył pociąg „Ślązak”, jadący z Zielonej Góry do Przemyśla. Kierowca nie miał szans. Winnym wypadku była dróżniczka, która nie opuściła szlabanów na czas… Pogrzeb odbył się 18 lutego 2004 na cmentarzu parafialnym w Łapanowie. Kuliga żegnali jego bliscy, koledzy z odcinków specjalnych i tysiące kibiców.

Trzykrotny czempion RSMP niedługo przed swoją śmiercią podpisał kontrakt z fabrycznym zespołem Fiata. Jego orężem na sezon 2004 miał być model Punto w specyfikacji S1600. Pilotem Kuliga miał być Maciej Szczepaniak. Załoga miała powalczyć o kolejne sukcesy w Polsce. Nieoficjalnie, Fiat miał również zagwarantować powrót na oesy Mistrzostw Europy.

Dolnośląscy kibice i sympatycy Janusza Kuliga mogą dziś spotkać się w Walimiu, by razem oddać hołd swojemu idolowi. Szczegóły akcji dostępne są na profilu Walimskie Horyzonty.

„I krótkie życie jest dostatecznie długie, by przeżyć je szlachetnie”.

Jakub Socha
Jakub Socha
Z motoryzacją związany od dziecka. Ponoć zanim zaczął płynnie mówić, już rozpoznawał wszystkie marki samochodów. Fan simracingu. Trenuje, aby przenieść umiejętności z symulatora na tory oraz odcinki specjalne. Najlepiej odnajduje się w roli komentatora.

NOWOŚCI

Rally Monza 2023 – video

Rally Monza 2023 Włochy
Monza Rally 2023 to ostatnia, finałowa runda "Campionato Italiano Assoluto Rally Sparco" czyli Rajdowych Mistrzostw Włoch.Trasa w...

Pražský Rallysprint 2023 – action video

Pražský Rallysprint 2023! Temat naszej, rodzimej Barbórki będzie na ustach wszystkich jeszcze przez kilka dni, ale zobaczcie...

Marczyk i Gospodarczyk wygrywają Kryterium Asów!

Marczyk
Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk dopięli swego! Podopieczni Orlen Teamu zatriumfowali w tegorocznej edycji Kryterium Asów na...

5 godzin prac społecznych za przewinienia na Barbórce

Barbórka
Łukasz Nagraba i Grzegorz Gołda zostali ukarani dość nietypową karą za przewinienia na "dojazdówce'' między OS6 oraz...

Marczyk i Gospodarczyk wygrywają 61. Rajd Barbórka

Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk drugi rok z rzędu zwyciężyli w Rajdzie Barbórka. Załoga Škody Fabii RS...

NAJPOCZYTNIEJSZE