niedziela, 29 stycznia, 2023
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaRajdyJanusz Kulig obchodziłby dziś 53 urodziny...

Janusz Kulig obchodziłby dziś 53 urodziny…

Dokładnie 53 lata temu w Łapanowie na świat przyszedł Janusz Kulig – zawodnik, którego rajdowa przygoda stała się inspiracją dla następnych pokoleń. I choć jej koniec był… nagły, przedwczesny i nieoczekiwany, pamięć o mistrzu wciąż trwa.

Zaczynał tak jak większość – od poczciwego „Malucha”. Zasiadał za sterami Toyoty Corolli, Opla Kadetta oraz Astry. W swoim rajdowym portfolio miał też Seta Cordobę WRC i kilka generacji Mitsubishi Lancera. Legenda Janusza Kuliga wykuła się jednak na innych autach. Przede wszystkim na kultowym, przednionapędowym Renault Megane Maxi (w którym to wspólnie z Jarosławem Baranem wywalczył swój pierwszy tytuł w „generalce” RSMP) oraz Fordzie Focusie w specyfikacji WRC i biało-czerwonym malowaniu Marlboro. Janusz Kulig trzykrotnie wkładał na głowę koronę mistrza Polski (1997, 2000, 2001). Dwa razy stanął też na drugim stopniu podium (1998, 1999). W latach 1998-99 zdobywał tytuły mistrza Europy Centralnej. W 2001 roku zatriumfował w słowackim czempionacie, zaś rok później wywalczył tytuł wicemistrza Europy, do samego końca walcząc o prym z Renato Travaglią.

13.02.2004…

Zginął tragicznie. Jak wspominał Leszek Kuzaj, „w sposób… zupełnie idiotyczny”. Janusz Kulig wracał do rodzinnego Łapanowa. Wybrał krótszą trasę, przejeżdżając przez przejazd kolejowy w Rzezawie. W jego Fiata Stilo Abarth uderzył pociąg „Ślązak”, jadący z Zielonej Góry do Przemyśla. Kierowca nie miał szans. Winnym wypadku była dróżniczka, która nie opuściła szlabanów na czas… Pogrzeb odbył się 18 lutego 2004 na cmentarzu parafialnym w Łapanowie. Kuliga żegnali jego bliscy, koledzy z odcinków specjalnych i tysiące kibiców.

Trzykrotny czempion RSMP niedługo przed swoją śmiercią podpisał kontrakt z fabrycznym zespołem Fiata. Jego orężem na sezon 2004 miał być model Punto w specyfikacji S1600. Pilotem Kuliga miał być Maciej Szczepaniak. Załoga miała powalczyć o kolejne sukcesy w Polsce. Nieoficjalnie, Fiat miał również zagwarantować powrót na oesy Mistrzostw Europy.

Dolnośląscy kibice i sympatycy Janusza Kuliga mogą dziś spotkać się w Walimiu, by razem oddać hołd swojemu idolowi. Szczegóły akcji dostępne są na profilu Walimskie Horyzonty.

„I krótkie życie jest dostatecznie długie, by przeżyć je szlachetnie”.

Jakub Socha
Z motoryzacją związany od dziecka. Ponoć zanim zaczął płynnie mówić, już rozpoznawał wszystkie marki samochodów podczas spacerów w wózku. Fan simracingu. Trenuje, aby przenieść umiejętności z symulatora na prawdziwe tory oraz odcinki specjalne. Najlepiej odnajduje się w roli komentatora, z czym chce związać swoją dziennikarską przyszłość.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

WOŚP MotoOrkiestra Zgierz 2023 – foto

Motoorkiestra WOŚP Zgierz 2023 drift
MotoOrkiestra Zgierz wróciła na pętlę autobusową Staffa/Parzęczewska! W dniu 29 stycznia 2023 Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra...

Marko wyczuwa niepokój w Mercedesie

Doradca Red Bulla Helmut Marko twierdzi, że odejście Jamesa Vowlesa z Mercedesa i objęcie przez niego stanowiska...

Kamery w kaskach u wszystkich kierowców w sezonie 2023 Formuły 1

Formuła 1 podpisała umowę na dostarczanie technologii kamer w kaskach kierowców z Racing Force Group. Przez cały...

Wielkie powroty do F1! Jak wygląda ranking TOP 10 i czy znalazło się miejsce dla Kubicy?

Robert Kubica
Na kanale F1 pojawił się film o kierowcach, którzy wracali do tego sportu z przysłowiowej „emerytury”. W...

Kalendarz 2023 – VTEC Cup Poland

VTEC Cup Poland
VTEC Cup Poland możecie zobaczyć u nas zarówno w papierowym wydaniu Rally and Race jak i regularnie...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here