Jubileuszowy Wyścig Górski w Prządkach

ORLEN 20. Wyścig Górski Prządki, który rozpocznie się 5 maja Odbiorem Administracyjnym i technicznym Badaniem Kontrolnym na terenie Centrum Handlowego VIVO! W Krośnie, rozpocznie tegoroczną rywalizację kierowców walczących w Międzynarodowym Pucharze FIA w Wyścigach Górskich (FIA EHC)  i Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski GSMP.

Rozgrywane na trasie Korczyna – Czarnorzeki zawody po raz kolejny znalazły się w elitarnym gronie 4 pucharowych wyścigów FIA, oprócz Polski zawodnicy rywalizować będą także, we Włoszech (Trento – Bondone), Słowenii (Gorjanci) i w Niemczech (Osnabrűck).

Podczas przedwyścigowej konferencji prasowej, zarówno organizatorzy z Automobilklubu Małopolskiego Krosno, jak i przedstawiciele samorządów Korczyny i Krosna podkreślali korzyści promocyjne dla regionu – Województwa Podkarpackiego, wpływ wyścigu na systematyczne ulepszanie infrastruktury drogowej na trasie wyścigu, która służy także na co dzień  mieszkańcom oraz korzyści wynikające z przyjazdu na wyścig zarówno zawodników i ich ekip, ale także licznych kibiców. Prowadzący konferencję Prezes Automobilklubu Małopolskiego Krosno, Wojciech Tomkiewicz i Dyrektor Wyścigu Paulina Florek dowodzą grupą ponad 200 osób przygotowujących zawody, mając wsparcie sponsora strategicznego zawodów – koncern PKN ORLEN.

Jan Zych, Wójt Gminy Korczyna: Czas szybko biegnie, pamiętam, jak 20 lat temu przystępowaliśmy do organizacji pierwszego wyścigu. Wtedy organizatorzy z Automobilklubu Małopolskiego Krosno i zawodnicy stwierdzili, że trasa do Czarnorzek nadaje się na przeprowadzenie takiej imprezy. Mieliśmy wiele obaw, nie wiedzieliśmy, czy podołamy organizacji takich zawodów, jak zareagują na to nasi mieszkańcy. Po 20-tu  latach mogę powiedzieć, że to była dobra decyzja. Mieszkańcy Gminy Korczyna okazali się fanami wyścigów górskich, docenili ich wartość promocyjną i korzyści wynikające z napływu tak dużej ilości gości. Doceniają także systematyczne poprawianie nawierzchni; trasa wyścigu to droga wojewódzka, dzięki wsparciu  Marszałka  Województwa Podkarpackiego trwają prace projektowe modernizacji trasy, m.in. montaż zupełnie nowych, podwójnych  barier energochłonnych. 

Do zawodów zgłosiła się rekordowa, jak na starty w Polsce ilość  zawodników w bolidach klasyfikowanych w Kategorii 2 – pojazdów z nadwoziem otwartym. Wśród nich ubiegłoroczny zwycięzca wyścigu, Francuz – Sebastien Petit (Osella PA 30), Mistrz Polski Martin Juhas (Lola B02/50) czy Sebastian Fołta (Lola T96/50), który trzy lata temu jako pierwszy kierowca bolidu pokonał trasę korczyńskiego wyścigu.

Bronisław Baran, Zastępca Prezydenta Miasta Krosna: Cieszymy się, że jesteśmy partnerem kolejnej edycji wyścigu górskiego, że możemy wspierać Automobilklub małopolski Krosno w realizacji wyścigu, ale tez w codziennej działalności. Wyścig przetrwał najtrudniejsze chwile, jubileuszowa edycja po raz kolejny przyniesie wiele wymiernych korzyści dla naszego miasta, wiele wartości dodanych, które jako samorząd możemy przez cały rok wykorzystywać. 

W najmocniejszej w Kat. 1 (samochody z nadwoziem zamkniętym) Grupie emocje kibiców wzbudzi na pewno rywalizacja Waldemara Kluzy (Mitsubishi Lancer AMS) z Danem Michlem z Czech (Lotus Elise) i Gabrielem Kubitem (Lotus Exige), najszybszym polskim kierowcą ostatnich lat, startującym samochodem napędzanym na jedną oś.

Dokładna lista zgłoszeń zostanie opublikowana w poniedziałek 1 maja, dostępna będzie na stronie www.wyscigprzadki.pl .

Oprócz FIA EHC i GSMP, tegoroczny wyścig będzie także rundą Mistrzostw Europy FIA Strefy Europy Centralnej i Międzynarodowych Mistrzostw Słowacji . Tegoroczną nowością będzie rywalizacja Fiatów 126p, normalnie startujących na torach zamkniętych w Maluch Trophy. Tak więc jubileuszowy wyścig górski  w Korczynie będzie także rundą wy Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Trasa wyścigu, którego sponsorem głównym  jest PKN ORLEN, liczy 3820 metrów, rozpoczyna się na Rynku w Korczynie a kończy w miejscowości Czarnorzeki, nieopodal Rezerwatu Prządki, od którego wyścig wziął swoją nazwę.

W sobotę 6 maja rozegrana zostanie 1 Runda GSMP i 4 Runda MMSR PAV, dla kierowców klasyfikowanych w FIA IHC i FIA CEZ będzie to dzień podjazdów treningowych. W tym dniu kibice zobaczą kierowców podczas czterech podjazdów, które rozpoczną się o godz. 9:30.

Niedziela 7 maja to dzień wielkiego ścigania. Oprócz kolejnych  rund zawodów krajowych, przeprowadzone zostaną podjazdy wyścigowe klasyfikacji międzynarodowych.