Kacper Sztuka mistrzem włoskiej Formuły 4

Sztuka
fot. Kacper Sztuka Racing - oficjalny profil Facebook

Mamy to! Pomimo desperackich protestów ze strony rywali, Kacper Sztuka został mistrzem włoskiej Formuły 4 w sezonie 2023. Polak wygrał drugi, sobotni sprint na torze Vallelunga, a kiepska pozycja Ugo Ugochukwu zagwarantowała mu tytuł niezależnie od przebiegu niedzielnego, finałowego biegu. Podopieczny US Racing powiększa gablotę na trofea – wcześniej jego łupem padła Formula Winter Series.

Siedemnastolatek przystępował do drugiego sprintu w roli… faworyta. Pozycja Kacpra była wręcz znakomita, czempion Formula Winter Series 2023 ruszał z pierwszego pola, zaś Ugo Ugochukwu i Arvid Lindblad zmuszeni byli podjąć dodatkowe ryzyko. W słabszym położeniu znajdował się junior Red Bulla, kiepskie kwalifikacje przesunęły Arvida na odległe pozycje.

Sztuka wyciągnął wnioski z kiepskiego początku pierwszego biegu. Cieszyniak ruszył jak z procy i obronił pozycję przed pierwszym zakrętem. Spore kłopoty miał zawodnik wspierany przez McLarena – Ugochukwu szybko zsunął się na czwartą lokatę, przegrywając z Brando Badoerem. W połowie wyścigu doszło do gigantycznej kraksy, sędziowie przerwali zawody wywieszając czerwoną flagę. Uszkodzenie blisko… dziesięciu bolidów skróciło czas sprintu. Po powrocie do ścigania Sztuka skupił się na sobie, znacznie podkręcając tempo. Za jego plecami trwała zacięta batalia, co pozwoliło naszemu rodakowi na zbudowanie pokaźnej, ponad pięciosekundowej przewagi. Kierowca Orlenu wygrał swój pierwszy wyścig na torze Vallelunga, pokonując Taponena, Badoera oraz… Ugo Ugochukwu. Dopiero czwarta lokata Amerykanina spowodowała, iż Mazurek Dąbrowskiego miał… iście mistrzowskie brzmienie.

Co ciekawe, Prema oprotestowała Polaka, walcząc do ostatniej chwili o przedłużenie szans na złote medale swoich podopiecznych. Według skargi, Kacper miał ruszyć zbyt szybko po zjeździe samochodu bezpieczeństwa. Sędziowie przychylili się do wniosku, nakładając na Sztukę pięć sekund kary. Ta nie zmieniła jednak układu sił – Kacper Sztuka został mistrzem włoskiej Formuły F4, zdobywając mistrzowską koronę na jeden bieg przed końcem sezonu!

Dwa sprinty do wielkiego sukcesu

Świeżo upieczony czempion włoskiej F4 ma na swoim koncie aż 298 punktów. Ugochukwu zgromadził do tej pory 277 „oczek”, Lindblad został w tyle z dorobkiem 266,5 punktów. To oznacza, iż zawodnicy Premy powalczą ze sobą o srebrny medal. W zdecydowanie lepszej sytuacji jest podopieczny McLarena, Ugo startuje bowiem z pierwszych rzędów. Zawodnik akademii Red Bulla wyraźnie przygasł, do niedzielnego sprintu ruszy ze środka stawki… O poranku czeka nas ostatni wyścig sezonu, rywalizacja na Vallelundze wystartuje o 11:00. Biało-czerwoni kibice mogą być spokojni – wynik nie ma znaczenia, Sztuka jest mistrzem!

Co istotne, po wczorajszej wiktorii reprezentanta Orlen Teamu rozpoczęła się dyskusja na temat przyszłości Kacpra. Naturalnym krokiem w jego karierze powinno być przejście do… Formuły 3. Ten ruch wymaga jednak gigantyczych nakładów finansowych. Zachęcamy więc każdego z Was do wsparcia cieszyniaka poprzez zbiórkę w serwisie Patronite. Pamiętajcie, grosz do grosza, a być może już wkrótce zobaczymy biało-czerwoną flagę w… Formule 1!

Klasyfikację generalną Formula 4 Italian Championship znajdziecie na stronie czempionatu. Po więcej wiadomości ze świata wyścigów zachęcamy Was do odwiedzenia rallyandrace.pl.

W Rally and Race cenimy sobie zdanie naszych czytelników. Zachęcamy Was do wyrażania własnych opinii i dyskusji w mediach społecznościowych. Jesteśmy też otwarci na wymianę argumentów. Wspólnie budujmy i wspierajmy społeczność kibiców oraz polski motorsport!