wtorek, 6 czerwca, 2023
Strona głównaAktualnościKajetanowicz i Szczepaniak wygrywają klasę Challenger

Kajetanowicz i Szczepaniak wygrywają klasę Challenger

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak zajęli w Meksyku czwarte miejsce w kategorii WRC2. Nieco na otarcie łez, Polacy wygrali klasyfikację „Challenger”.

Załoga Orlen Teamu bezpiecznie dotarła do mety Rajdu Meksyku, chociaż ostateczny wynik sportowy ciężko jest rozpatrywać w kategorii sukcesu. Kajetanowicz i Szczepaniak robili co mogli, ale konkurencja z Toksportu okazała się zbyt silna. Ostatecznie Polacy zameldowali się tuż za podium WRC2, tracąc grubo ponad trzy minuty do Greensmitha oraz ponad dwie minuty do Olivera Solberga. Szwed mimo problemów technicznych zdołał utrzymać miejsce na „pudle”. Na osłodę, rodacy zatriumfowali w mocno odświeżonej kategorii „Challenger”.

fot. Kajetan Kajetanowicz – oficjalny profil Facebook

Wygrana w odświeżonej klasie

Kajetan Kajetanowicz na mecie imprezy podzielił się swoimi kilkoma przemyśleniami. Polak ma świadomość, iż nie wszystko poszło po jego myśli, ale zapowiada dalszą walkę w WRC:

Rozpoczynamy sezon od pierwszego miejsca w klasyfikacji Challenger, czyli wśród niefabrycznych załóg, i czwartego miejsca w WRC2, choć tutaj liczyłem na trochę więcej, i że nawiążemy bliższą walkę. Może uda się to zrobić na następnym rajdzie. Znacie mnie i wiecie, że będę próbował. Wiem, co poprawić i jakie są nasze ograniczenia. Muszę kalkulować, ile jestem w stanie zaryzykować, bo walka z fabrycznymi kierowcami to trochę jak walka Dawida z Goliatem. Cały zespół Orlen Rally Team pracował jednak bardzo dobrze i wyjeżdżamy z uśmiechami na twarzach. To dobre rozpoczęcie sezonu. Dziękuję wam wszystkim za to, że trzymaliście za nas kciuki, że nas wspieraliście. Czasami trzeba było wstać bardzo wcześnie albo kłaść się prawie nad ranem, by dopingować nas na odcinkach. Wracamy do domu, ale oczywiście już zaczynam przygotowania do kolejnej rundy”.

Gwoli wyjaśnienia, w tym sezonie regulamin Mistrzostw Świata WRC uległ drobnej zmianie. Od teraz możliwość bycia klasyfikowanym w kategorii „Challenger” nie zależy już od wieku uczestnika. Do walki w tej klasie zgłaszani są Ci, którzy nie zdobyli tytułu mistrzowskiego w WRC2, lub nigdy nie byli zawodnikami fabrycznymi wybranymi do punktowania w WRC. Co za tym idzie, w kategorii „Challenger” zabrakło Emila Lindholma (tytuł WRC2 2022). Dalej, rywalami Polaków nie mogli być Gus Greensmith (fabryczny kierowca M-Sportu 2022), czy Oliver Solberg (kierowca Hyundaia 2022). Duet Orlenu stracił więc czołowych oponentów.

Kajetanowicz
fot. Kajetan Kajetanowicz – oficjalny profil Facebook

Wracamy na Stary Kontynent

Kolejną rundą Rajdowych Mistrzostw Świata WRC będzie Rajd Chorwacji. Bałkańskie asfalty zadebiutowały w kalendarzu dokładnie trzy lata temu, od razu znajdując miejsce w sercach kibiców. Pierwsza edycja okazała się istnym thrillerem, w którym Sebastien Ogier pokonał Elfyna Evansa o raptem… sześć dziesiątych sekundy! Ciekawie było też przed rokiem, kiedy Kalle Rovanpera wyrwał triumf z rąk Tanaka na ostatniej próbie sportowej. Cóż, pozostaje nam cierpliwie czekać na publikację listy zgłoszeń, w nadziei na występy biało-czerwonych.

Korzystając z okazji, zachęcamy Was do sprawdzenia oferty Motowizji. Po raz pierwszy w historii batalia na odcinkach Rajdowych Mistrzostw Świata i Rajdowych Mistrzostw Europy trafia na antenę rodzimej stacji telewizyjnej. Motowizja pokaże wszystkie oesy WRC i ERC 2023 – na żywo, z komentarzem ekspertów i zaproszonych do studia gości. Poza relacjami live, na kanale znajdziecie też szczegółowe zapowiedzi rajdów, podsumowania każdego z etapów, czy wywiady z zawodnikami. Po wszystkie szczegóły zapraszamy na motowizja.pl.

Klasyfikację generalną Rajdu Meksyku 2023 znajdziecie na oficjalnej stronie czempionatu. Po najgorętsze wieści z rodzimych oraz światowych oesów zapraszamy na rallyandrace.pl.

Jakub Socha
Z motoryzacją związany od dziecka. Ponoć zanim zaczął płynnie mówić, już rozpoznawał wszystkie marki samochodów podczas spacerów w wózku. Fan simracingu. Trenuje, aby przenieść umiejętności z symulatora na prawdziwe tory oraz odcinki specjalne. Najlepiej odnajduje się w roli komentatora, z czym chce związać swoją dziennikarską przyszłość.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Zwycięski finał Damiana Litwinowicza – Portugalia ERX

Zapraszamy na pełną relację z finałowego wyścigu Mistrzostw Europy Rallycross na torze Montalegre w Portugalii. Damian Litwinowicz...

Cenne punkty za 4. miejsce Rajdzie Podlaskim

Łukasz Byśkiniewicz i Daniel Siatkowski zaprezentowali bardzo dobre tempo podczas 42. Rajdu Podlaskiego, zajmując 4. miejsce w...

Kajetanowicz i Szczepaniak stają na podium WRC2 w Rajdzie Sardynii

Świetny debiut w nowym samochodzie rajdowym zaliczyli Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, którzy rywalizowali w ostatnich dniach...

Damian Litwinowicz wygrywa 2 rundę ERX w Portugalii

Damian Litwinowicz zapisuje na swoje konto kolejną rundę Mistrzostw Europy Rallycross. Polak tryumfuje na Portugalskim torze Montalegre....

42 Rajd Podlaski 2023 | ACTION by MotoRecords.pl

Grzegorz Grzyb i Adam Binięda wygrywają 42. Rajd Podlaski
42. Rajd Podlaski wygrała załoga Grzegorz Grzyb i Adam Binięda. Zobaczcie jak rywalizacja podczas 3 rundy RSMP...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here