Kajetanowicz i Szczepaniak ukończyli Rajd Akropolu 2021z ponad 30-sekundową stratą do Rossela i Corii. W niedzielę wieczorem okazało się jednak, że to polska załoga wygrała Rajd Grecji w najmocniej obsadzonej klasyfikacji WRC3 – francuski duet został zdyskwalifikowany.

Kajto i Szczepaniak po świetnym występie na greckich szutrach, zajęli drugie miejsce w klasyfikacji WRC3 i 12. miejsce w generalce. Świetny występ, ale jednak oddalający polską załogę od ostatecznego triumfu w WRC 2021. Najszybsi w Rajdzie Akropolu okazali się bowiem najgroźniejsi rywale Polaków w drodze po tytuł – francuski duet Yohan Rossel i Alexander Coria jadący Citroënem C3 Rally2.

Kilka godzin później po badaniach kontrolnych samochodów na mecie okazało się, że rama pomocnicza w Citroenie C3 Rally2 francuskiej załogi była zbyt ciężka. Jak wyjaśnili sędziowie waga pokazała 12 950 gramów. Zgodnie z homologacją element ten powinien ważyć 12 245 gramów, z tolerancją +5/-2 procent. Z tego powodu Francuz został zdyskwalifikowany.

Dlaczego tak poważne konsekwencje spotkały Rossela? To już nie pierwsze nieprawidłowości tego typu w aucie Rossela. Podczas Rajdu Sardynii za podobne uchybienie Citroën Racing dostał karę w wysokości 30 000 euro, z czego 15 000 euro zawieszone, pod warunkiem, że nie dojdzie do podobnych uchybień w tym sezonie.

Menedżer zespołu Vincent Ducher, tłumaczył się, że rama pomocnicza używana w Grecji była dwukrotnie ważona po rundzie włoskiej, przed jej montażem. Według niego mieściła się wtedy w limitach wagowych. Ducher nie potrafił wyjaśnić skąd te rozbieżności.

Z kolei Damien Arbonnier, inżynier teamu Citroën Racing powiedział, że francuska firma poinstruowała dostawcę ram pomocniczych, aby zważył wszystkie produkty przed wysłaniem ich do klientów.

Rossel jednak nie złożył broni, zapowiedział już odwołanie od decyzji. Sprawa zostanie rozpatrzona ponownie w nadchodzących tygodniach, ale do tej pory to Kajetanowicz jest zwycięzcą greckiego klasyka w kategorii WRC3 podczas. A to oznacza, że Polacy maja już na koncie 3. zwycięstwa (Rajd Chorwacji i Rajd Portugalii) i znacznie zmniejszą stratę w klasyfikacji WRC3 do Rossela i Corii.