Kajetanowicz, Lindholm, czy Mikkelsen? Liczymy punkty w WRC2

1414
Kajetanowicz
fot. Kajetan Kajetanowicz - oficjalny profil Facebook

Kajetan Kajetanowicz czy Emil Lindholm? A może jednak powrót „zza grobu” w wykonaniu Andreasa Mikkelsena? Przed nami już ostatnia eliminacja Rajdowych Mistrzostw Świata WRC i wielki pojedynek o tytuł w klasie WRC2. Wyciągamy z szafy nasze kalkulatory, aby dokładnie obliczyć wszystkie, możliwe scenariusze!

Czujecie to dziwne, ekscytujące uczucie niepokoju, nienaturalnego podniecenia? Tak, my również! Już niebawem rozstrzygną się losy mistrzowskich tytułów w kategorii WRC2. O upragniony, złoty laur walczy wciąż trzech muszkieterów – Kajetan Kajtanowicz, Andreas Mikkelsen (choć uznajmy to za walkę… statyczną) oraz Emil Lindholm. Układ sił w tabeli zmienił się od naszych ostatnich rachunków po Rajdzie Grecji, wciąż jednak wydaje się, że to Finowie i Polacy stoczą ze sobą ten ostateczny pojedynek o rajdową śmierć i życie. Kto jest dziś faworytem? Co musi się stać, by Kajetan i Maciej stanęli na szczycie rajdowego łańcucha pokarmowego w WRC2? Cóż, kalkulator w ruch, notatnik gotowy. Sprawdźmy to!

fot. Andreas Mikkelsen – oficjalny profil Facebook

Status quo

Na samym wstępie warto pokrótce przypomnieć zasady obowiązujące w kategorii WRC2. Przede wszystkim, załogi mogą wziąć udział w maksymalnie siedmiu rajdach. Przy czym pod uwagę branych jest sześć, najmocniejszych występów. Dokładnie jak w królewskiej grupie Rally1, duety startujące w maszynach klasy Rally2/R5 zdobywają też punkty na power stage’u. Jednakże tutaj nagradzana jest wyłącznie najszybsza trójka (3-2-1 pkt.).

Aż trudno to sobie wyobrazić, ale liderem grupy WRC2 wciąż pozostaje Norweg, Andreas Mikkelsen. Reprezentant Toksportu zakończył swoją tegoroczną przygodę po nieudanym Rajdzie Grecji, ale ze względu na relatywnie kiepski wynik rywali w słonecznej Hiszpanii zachował szanse na tytuł. Sumarycznie na koncie Mikkelsena znajduje się 109 punktów. Zeszłoroczny czempion musi więc liczyć na wielką klęskę Kajetanowicza oraz Lindholma. Tylko czy ktokolwiek o zdrowych zmysłach pod uwagą tak… surrealistyczny scenariusz?

Andreas Mikkelsen zostanie mistrzem WRC2 2022 jeśli:

a) Emil Lindholm i Reeta Hamalainen zdobędą mniej niż 9 punktów

b) Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak zdobędą mniej niż 14 punktów

c) mimo wstępnej zapowiedzi oba duety zrezygnują z udziału w Forum8 Rally Japan

fot. wrc.com

Polsko-fiński pojedynek

Jeszcze do niedawna wydawało się, że Kajetan Kajetanowicz oraz Maciej Szczepaniak są murowanymi faworytami do upragnionego triumfu. Niestety… Niefortunny układ sił na finiszu Rajdu Hiszpanii sprawił, że załoga Orlen Teamu straciła kontrolę nad polem bitwy. Jak na razie Finowie i Polacy mają identyczną liczbę „oczek”, na papierze wydaje się więc, że zwycięzca Rajdu Japonii zgarnie wszystko. Niestety, pod uwagę musimy jeszcze wziąć regulaminowe odjęcie punktów za najgorszą z siedmiu eliminacji. Emil jest tu w znacznie lepszej sytuacji, bo sędziowie odliczą z jego konta jedynie 3 punkty za klęskę w Szwecji. Dorobek Kajetana uszczupli się zapewne o 8 „oczek” za 6. lokatę w Katalonii. Polak jest więc „na wejściu” biedniejszy o 5 punktów, które mogą zadecydować o kształcie tabeli.

Emil Lindholm zostanie mistrzem WRC2 2022 jeśli:

a) zdobędzie minimum 9 punktów, a Kajetan Kajetanowicz zdobędzie mniej niż 14

b) w przypadku wygranej Polaków (bez punktów za power stage) zdobędzie minimum drugie miejsce i przynajmniej 2 punkty (drugi czas) za power stage

Kajetan Kajetanowicz zostanie mistrzem WRC2 2022 jeśli:

a) zdobędzie minimum 14 punktów, a Emil Lindholm zdobędzie mniej niż 9

b) wygra w Japonii i zdobędzie minimum dwa punkty na power stage

c) wygra w Japonii (bez punktów za power stage), a Lindholm będzie maksymalnie na trzeciej lokacie, a w przypadku drugiej zdobędzie nie więcej niż jeden punkt na power stage

fot. WRC – oficjalny profil Facebook

Niedziela będzie dla nas?

Na sam koniec, warto raz jeszcze wrócić do przepisów WRC oraz zasad oficjalnej punktacji. Za zwycięstwo przysługuje zawodnikom aż 25 punktów, za drugie miejsce 18, a najniższy stopień podium nagradza się 15 „oczkami”. 12 punktów przyznaje się za czwarte miejsce, 10 za piąte, 8 za szóste, 6 za siódme, 4 za ósme oraz 2 za dziewiąte. Zamknięcie czołowej dziesiątki wiąże się z symbolicznym, jednym punktem. Aby wybrać zdecydowanie najlepszy scenariusz dla naszych reprezentantów, Kajetan i Maciej powinni wygrać bitwę w Japonii, a Emil Lindholm i Reeta Hamalainen powinni zająć maksymalnie trzecią lokatę. Zdania są w tej kwestii dość mocno podzielone. Jedni doceniają doświadczenie Polaków i zdolność do szybkiej adaptacji, inni zauważają, że podopieczni Toksportu są w niesamowitym „gazie”. Kto zatriumfuje? Cytując muzycznego klasyka, oby niedziela 13 listopada była… dla nas!

Dokładną tabelę kategorii WRC2 znajdziecie naturalnie na oficjalnej stronie czempionatu.