sobota, 9 grudnia, 2023
42 numer w sklepie online, dostawa GRATIS
Strona głównaNA TOPIEKajetanowicz vs Rossetti w ćwierćfinale konkursu na najlepszego zawodnika ERC

Kajetanowicz vs Rossetti w ćwierćfinale konkursu na najlepszego zawodnika ERC

Kilka godzin temu rozpoczął się ćwierćfinałowy etap plebiscytu na najlepszego zawodnika w historii Rajdowych Mistrzostw Europy ERC. W 1/4 finału mierzą się trzykrotni czempioni Starego Kontynentu – Kajetan Kajetanowicz i Luca Rossetti.

Kajetan Kajetanowicz jest pierwszym ćwierćfinalistą konkursu. Polak piastuje szczególne miejsce w galerii sław Mistrzostw Europy. W statystykach pucharu widnieje ledwie trzech kierowców którym udało się ustrzelić hat-tricka, jednakże Polak jest jedynym kierowcą w stawce, który panował nieprzerwanie przez trzy sezony (2015-2017). Zaczęło się od roku 2015, w którym nasz rodak zdeklasował Craiga Breena. Kajetan wygrał wtedy trzy rajdy (Austria, Cypr, Grecja), trzykrotnie był drugi, raz trzeci. 230 punktów wystarczyło, żeby Polacy cieszyli się z kolejnej wiktorii na Starym Kontynencie. W 2016 Kajetanowicz pobił Alexeya Lukyanuka, choć udało mu się wygrać jedynie jedną rundę, 25. Rajd Rzeszowski. Ostatni tytuł z 2017 roku to gładkie zwycięstwo z Portugalczykiem, Bruno Magalhaesem. „Kajto” znów świętował tylko jedną wiktorię (Grecja), ale wygrał z bezpiecznym zapasem.

Zobacz też: Wniebowstąpienie Kajetanowicza – „A pamiętasz jak?” #2

Rywalem świeżo upieczonego mistrza świata WRC2 Challenger jest Włoch, Luca Rossetti. Rossetti należy do ekskluzywnego grona trzykrotnych czempionów Starego Kontynentu – swoje triumfy święcił w 2008 (Peugeot 207 S2000 w barwach zespołu Racing Lions SRL), następnie w 2010 oraz 2011 (Fiat Abarth Grande Punto S2000, drużyna fabryczna). Luca triumfował również w „generalkach” włoskich i tureckich czempionatów, a mimo swojego wieku (czterdzieści siedem lat, o trzy więcej od Kajetana) nadal z powodzeniem rywalizuje na rodzimych, asfaltowych oesach. Zawodnik ze słonecznej Italii nie ukrywał, iż zamierza jeszcze powrócić na łono ERC w przyszłości, wsiadając za kierownicę maszynerii… Rally2!

fot. fiaerc.com

Wybieramy cesarza Europy!

Plebiscyt na najlepszego zawodnika w historii rajdowych mistrzostw Starego Kontynentu jest jedną z form celebracji siedemdziesięciolecia czempionatu. Promotor FIA ERC wybrał dwunastu najlepszych zawodników, biorąc pod uwagę czystą matematykę – liczbę startów, tytułów mistrzowskich (minimum dwa), wygranych rajdów i miejsc na podium. Następne cztery miejsca przyznano w formie „dzikich kart” – dla zawodników, którzy zdecydowanie wpłynęli na „swoją” erę turnieju. Głosowanie jest darmowe i odbywa się w formie online, metodą pucharową. Zwycięzca danej pary przechodzi dalej, czytelnicy mają cała dobę na zagłosowanie na danego zawodnika. Poza Kajetanowiczem, nominację otrzymał również weteran biało-czerwonych oraz zagranicznych odcinków specjalnych – Sobiesław Zasada.

Swoje głosy na Kajetanowicza lub Rossettiego oddać można na oficjalnej witrynie FIA ERC. Więcej wieści z europejskich i światowych oesów znajdziecie naturalnie na rallyandrace.pl.

W Rally and Race cenimy sobie zdanie naszych czytelników. Zachęcamy Was do wyrażania własnych opinii i dyskusji w mediach społecznościowych. Jesteśmy też otwarci na wymianę argumentów. Wspólnie budujmy i wspierajmy społeczność kibiców oraz polski motorsport!

Jakub Socha
Jakub Socha
Z motoryzacją związany od dziecka. Ponoć zanim zaczął płynnie mówić, już rozpoznawał wszystkie marki samochodów. Fan simracingu. Trenuje, aby przenieść umiejętności z symulatora na tory oraz odcinki specjalne. Najlepiej odnajduje się w roli komentatora.

NOWOŚCI

Trzy pokolenia rajdowe – spotkanie z gwiazdami jazdy na opis

Dosłownie minuty dzielą nas od rozpoczęcia spotkania "Trzy pokolenia rajdowe'' w Żegocinie. Do miejscowego centrum kultury zjadą...

Mistrzostwa Europy w wyścigach górskich – kalendarz 2024

Dostępny jest kalendarz FIA European Hill Climb Championship czyli Mistrzostw Europy w wyścigach górskich. Jedną z rund...

Dlaczego Przemek Szafrański tak przegrał mimo legendy Subaru

Za nami finał sondy programu "Duda vs Szafrański". Program TVN Turbo przyciągnął uwagę wielu miłośników rajdów, w...

Polscy zawodnicy nagrodzeni na Gali FIA

W piątkowy wieczór w Baku odbyła się coroczna gala rozdania nagród Międzynarodowej Federacji Samochodowej FIA na zakończenie...

Powiększony Inter Europol Competition w European Le Mans Series 2024

Zespół Inter Europol Competition powraca do European Le Mans Series w 2024 roku w powiększonym składzie, wystawiając...

NAJPOCZYTNIEJSZE