czwartek, 2 lutego, 2023
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaWyścigiKalendarz F1 2023: Chiny i Portugalia walczą o Grand Prix

Kalendarz F1 2023: Chiny i Portugalia walczą o Grand Prix

Kalendarz F1 2023 jest znany, ale nadal trwa walka o jeden z terminów. Do walki stanęły Chiny i Portugalia. Który kraj wybiorą włodarze F1?

Kalendarz F1 2023 ogłoszono kilka tygodniu temu. Na początku grudnia szefowie F1 oficjalnie poinformowali o odwołaniu GP Chin. Decyzja miała związek z polityką „zero COVID” zastosowaną przez Państwo Środka. Nowe zasady wprowadzały długą kwarantannę i restrykcje sanitarne na miejscu.

Zobacz: Kalendarz F1 2023. Znamy miejsca, daty i godziny wyścigów

Jednak sprzeciw mieszkańców spowodował, że władze zaczęły luzować restrykcje i zrezygnowały z dotychczasowej polityki w tym zakresie. Dlatego organizatorzy GP Chin wysłali list do szefa F1, w którym poprosili o przywrócenie wyścigu do kalendarza. Zagraniczne źródła podają, że oficjalne rozmowy w tej sprawie zaplanowano jeszcze w tym tygodniu. Organizatorzy GP Chin chcą przenieść wyścig na jesień, ponieważ sytuacja związana z COVID-19 w Szanghaju powinna się ustabilizować do tego czasu. Sęk w tym, że we wrześniu i październiku nie ma wolnych miejsc w kalendarzu F1.

Pierwotna data GP Chin była zaplanowana na 16 kwietnia. Imprezę ulokowano pomiędzy zawodami w Australii i Azerbejdżanie. Taki obrót spraw powoduje pewne problemy logistyczne. Dlatego włodarzom serii nie udało się znaleźć zastępstwa za chińską rundę.

Przeczytaj koniecznie: Kalendarz WRC 2023 już gotowy. FIA zaplanowało 13 rund

W międzyczasie do gry włączyli się Portugalczycy, którzy wyrazili chęć organizacji Grand Prix. Jest tylko jeden problem – 16 kwietnia na torze Portimao zaplanowano wyścig długodystansowych mistrzostw świata WEC. Dlatego obie strony musiałyby osiągnąć porozumienie w kwestii zmian dat.

Jednak z punktu widzenia logistyki, transport ogromu sprzętu z Australii do Portugalii, a następnie do Azerbejdżanu nie jest zbyt sensownym rozwiązaniem. Czasu jest niewiele, dlatego zespoły naciskają na F1 o jak najszybsze podjęcie decyzji.

Wszystko wskazuje na to, że rozmowy zakończą się fiaskiem, mimo dwóch kandydatów do organizacji Grand Prix. Zatem sezon 2023 w F1 zakończy się po 23 rundach.

Jędrzej Stoner
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Załoga Postawka/Postawka w czołówce Monte-Carlo Historique

Postawka
Jubileuszowy, 25. Rallye Monte-Carlo Historique już za nami. Tegoroczna edycja okazała się wielki sukcesem dla biało-czerwonych. Na...

Prema ogłasza skład LMP2. Rosjanin zamiast Kubicy

Prema ogłasza skład w LMP2
Prema startuje kolejny sezon w Długodystansowych Mistrzostwach Świata FIA. W barwach włoskiego sezonu, w którym w ubiegłym...

McRae wystartuje w ERC. Trzecie pokolenie rajdowego klanu

McRae
McRae to nazwisko, którego nie trzeba specjalnie przedstawiać w świecie rajdów. W tym sezonie w Rajdowych Mistrzostwach...

Kalendarz Tarmac Masters 2023

Tarmac
Przed nami ósmy sezon sportowej rywalizacji w ramach cyklu Tarmac Masters. Tegoroczna batalia zyska jednak nowy, istotny...

Partnerstwo z marką Stake gwoździem do trumny Alfa Romeo?

Stake
F1 to ogromny biznes, zaś kwestie sponsoringu czy partnerstwa medialnego to motor napędowy tego sportu. Nic więc...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here