środa, 22 marca, 2023
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaRajdyKalendarz FIA ERC 2023 - jeden debiut, jeden powrót

Kalendarz FIA ERC 2023 – jeden debiut, jeden powrót

Tak jak w ubiegłym sezonie, kalendarz FIA ERC 2023 składa się z ośmiu rajdów. Doszło jednak do jednego, sporego debiutu i nieoczekiwanego powrotu do łask.

W momencie, kiedy królewski czempionat Rajdowych Mistrzostw Europy WRC ma już za sobą pierwszą rundę, a w iście ekspresowym tempie zbliża się do kolejnej, FIA ERC trwa jeszcze w głębokim, zimowym śnie. Mistrzostwa Starego Kontynentu wybudzą się dopiero za kilka tygodni, meldując się na szutrach Portugalii. Włodarze turnieju przygotowali dla kibiców dwie, istotne zmiany. W kalendarzu pojawi się debiutant oraz… syn marnotrawny, który wydawał się skreślony z powodu wcześniejszych kłopotów z zabezpieczeniem trasy.

ERC
fot. FIA ERC – oficjalny profil Facebook

Królewski debiut i wielki powrót

Tegoroczny kalendarz FIA ERC jest bliźniaczo podobny do harmonogramu poprzedniego sezonu. Jak przed rokiem, mistrzów Starego Kontynentu wyłoni osiem rund, kampania rozpocznie się w połowie marca i zakończy na początku października. Doszło jednak do dwóch, sporych zmian. Niestety, włodarze turnieju już na dobre zrezygnowali z długiej, morskiej podróży na Azory. Organizator imprezy do końca próbował jeszcze przekonać oficjeli do zmiany decyzji (ba, gwarantowano nawet pokrycie kosztów transportu), lecz przedstawiciele FIA byli niewzruszeni. W miejsce rajskiego, wulkanicznego archipelagu Azorów wskoczyła… szutrowa Szwecja. Rajd wspierany przez samą rodzinę królewską odbędzie się na początku lipca, i wypełni powstałą, szutrową lukę w kalendarzu cyklu.

Na łono FIA ERC wraca również… Rajd Węgier. Rywalizacji w kraju papryki i wina Tokaj zabrakło w ubiegłym roku, głównie ze względu na wcześniejsze problemy z fanami, czy kiepskie zabezpieczenie odcinków specjalnych. Madziarowie nie mogą być jednak pewni swego, promotor Mistrzostw Europy wciąż trzyma rękę na pulsie i monitoruje sytuację. Jeżeli Węgrzy staną na wysokości zadania, runda zostanie ostatecznie zatwierdzona.

Tradycyjnie, z kalendarza ERC 2023 cieszą się biało-czerwoni kibice. 79. Rajd Polski (na razie bez oficjalnego sponsora tytularnego) pozostaje w grze. W tym sezonie śmietanka rajdowej jazdy na opis zawita w Mikołajkach w dniach 20-21 maja. Mamy nadzieję, że dokładnie tak jak przed rokiem, nasza flaga pozostanie na najwyższym stopniu podium!

Kalendarz FIA ERC 2023:

  1. Rally Serras de Fafe e Felgueiras – 11-12 marca, Fafe, Portugalia
  2. Rally Islas Canarias – 5-6 maja, Las Palmas, Hiszpania
  3. 79. Rajd Polski – 20-21 maja, Mikołajki, Polska
  4. Tet Rally Liepaja – 17-18 czerwca, Lipawa, Łotwa
  5. Royal Rally of Scandinavia – 7-8 lipca, Varmland, Szwecja
  6. Rally di Roma Capitale – 29-30 lipca, Rzym, Włochy
  7. Barum Czech Rally Zlin – 19-20 sierpnia, Zlin, Czechy
  8. 4. Rally Hungary – 7-8 października, region ZemplenWęgry

Więcej informacji znajdziecie naturalnie na oficjalnej witrynie internetowej cyklu FIA ERC. Relacje z poszczególnych rund, zwłaszcza z Rajdu Polski, opublikujemy na rallyandrace.pl.

Jakub Socha
Z motoryzacją związany od dziecka. Ponoć zanim zaczął płynnie mówić, już rozpoznawał wszystkie marki samochodów podczas spacerów w wózku. Fan simracingu. Trenuje, aby przenieść umiejętności z symulatora na prawdziwe tory oraz odcinki specjalne. Najlepiej odnajduje się w roli komentatora, z czym chce związać swoją dziennikarską przyszłość.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Bolid Schumachera z V10 na sprzedaż. Legendarne Ferrari F1-2000 trafi pod młotek

Bolid Schumachera F1-2000 trafi na aukcję
Bolid Schumachera po raz kolejny trafi na aukcję. Po sukcesie ostatniej licytacji, kolejny bolid wielokrotnego mistrza świata...

Greensmith nie zamierza spoczywać na laurach

Greensmith
Gus Greensmith powrócił na łono WRC w iście królewskim stylu. Po rozwiązaniu kontraktu z M-Sportem Brytyjczyk "spadł''...

Subaru Impreza 22B STi jako restomod. Niezwykły projekt

Subaru Impreza 22B STi jako restomod
Subaru Impreza 22B STi to jeden z najbardziej pożądanych modeli na rynku wtórnym. Jednak dostępność tych samochodów...

Wolff potwierdza odejście Mercedesa od koncepcji „zero sidepod”

Toto Wolff przyznał, że koncepcja samochodu Mercedesa określana mianem „zero sidepod” zostanie porzucona przez jego zespół, a...

Przygotowania do kluczowego sezonu Damiana Litwinowicza

Ubiegły sezon zakończony na drugiej pozycji w klasyfikacji Mistrzostw Europy zaostrzył wszystkim apetyty. Damian Litwinowicz jest już...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here