sobota, 4 lutego, 2023
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaNA TOPIESezon na puchary 2021 - Moto/Quad

Sezon na puchary 2021 – Moto/Quad

Podobnie, jak w przypadku załóg samochodowych, motocyklowo-quadowy Puchar Świata FIM w Rajdach Baja już się rozpoczął, choć znaczna część rozgrywek dopiero przed zawodnikami. Na swoją kolej czekają natomiast zawodnicy, którzy będą walczyć w Mistrzostwach i Pucharze Świata FIM w Rajdach Cross-Country. Zobaczmy, jak wyglądają – na tę chwilę – kalendarze Mistrzostw i Pucharów.

Mistrzostwa i Puchar Świata FIM w Rajdach Cross-Country

W tym roku motocykliści i quadowcy, którzy rywalizować będą w Mistrzostwach i Pucharze Świata FIM w Rajdach Cross-Country, zaczną swoje rozgrywki najpóźniej, bo dopiero w czerwcu. Ich pierwszym sprawdzianem będzie Kazakhstan Rally, który odbędzie się w dniach 7-13 czerwca. Stamtąd przeniosą się do Rosji, skąd 1 lipca wystartuje dwutygodniowy maraton – Silk Way Rally, którego trasa tym razem obejmuje Rosję i Mongolię. Kolejnym rajdem, jaki znalazł się w kalendarzu Mistrzostw i Pucharu Świata FIM, jest brazylijski Rally do Sertoes, który zaplanowany jest na 13-22 sierpnia. Wrzesień to z kolei starcie na portugalskich trasach. Zawodnicy spotkają się w dniach 16-21 września na przeniesionym z kwietnia BP Ultimate Portugal Rally. Ostatnie dwie rundy to pustynne klasyki. 8 października wystartuje tradycyjnie Rallye du Maroc, zaś tegoroczny sezon zakończy Abu Dhabi Desert Challenge, który tym razem odbędzie się w dniach 6-12 listopada.

Puchar Świata FIM w Rajdach Baja

W sezonie 2020 z całego Pucharu Świata FIM w Rajdach Baja udało się rozgerać zaledwie 3 rundy, a w tym roku zawodnicy mają już za sobą 2 rundy – Dubai International Baja i Jordan Baja. Odwołana już natomiast została brazylijska Baja Jalapao 500, która miała się odbyć w czerwcu. Przed nimi natomiast co najmniej 6 rajdów, jakie FIM w tym roku wpisał do kalendarza. Co najmniej, bo oprócz tych, które mają już terminy, na nową datę czeka przeniesiona z wiosny Qatar International Baja. Trzeba przyznać, że tegoroczny kalendarz Pucharu Baja jest bardzo ambitny, jednak można mieć wątpliwości, czy uda się go w całości zrealizować.

Raczej nie zagrożone są dwie najbliższe, europejskie rundy – hiszpańska Baja Aragon, która ma się odbyć w dniach 23-25 lipca oraz Hungarian Baja na Węgrzech, którą zaplanowano na termin 5-8 sierpnia. Bardziej ryzykowne są natomiast dwa kolejne rajdy, które mają się odbyć w Chile – Atacama Baja 1 (29 sierpnia – 1 września) i Atacama Baja 2 (2-4 września). Tradycyjnie w październiku motocykliści i quadowcy zmierzą się na portugalskich trasach, tym razem w dwóch rajdach – najpierw w Baja do Oeste, który jest nowością w kalendarzu FIM (15-17 października), a następnie w stałej pozycji w kalendarzu – Baja Portalegre 500, która zaplanowana jest na 28-30 października. Jeśli katarska runda dojdzie do skutku, to najprawdopodobniej będzie ona zamykała sezon w listopadzie lub grudniu.

Po dwóch rundach na prowadzeniu wśród motocyklistów jest Mohammed Al-Balooshi z Emiratów, a w quadach lideruje Saudyjczyk Haitham Altuwayjiri. Mamy tu także polskiego lidera – po wygranej w Dubaju na czele klasyfikacji Juniorów znajduje się nasz Konrad Dąbrowski.

 

Fot. RallyZone, FIM Bajas & Cross-Country Rallies

Anna Michalska
Twórca portalu crosscountrypolska.pl, fanatyczka rajdów cross-country, licencjonowany sędzia sportu samochodowego i motocyklowego, kocha góry i podróże.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

125Q czyli Fiat 125p nałożony na Audi A3 1.8T Quattro

Fiat 125P quattro Audi A3 125Q
Fiat 125p nałożony na Audi A3 1.8T Quattro. Brzmi jak ciekawa i realna wizja sleepera, albo jak...

Mazda RX-7 – silnik Wankla na wolnych obrotach! „brap brap brap” [wideo z napisami]

Mazda RX-7 silnik wankla
Mazda RX-7 kojarzy się wszystkim z silnikiem Wankla. Nawet jeśli w Twoim sercu nie ma miłości do...

7. Rajd Memoriał Kuliga i Bublewicza już w marcu. Znamy datę

7. Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza organizowany przez Automobilklub Krakowski odbędzie się w tym roku...

Żałoba w F1. Odszedł jeden z pionierów „królowej motorsportu”

Żałoba w F1. Jean Pierre Jabouille zmarł 2 lutego 2023 r.
Żałoba w świecie F1. W wieku 80 lat zmarł Jean-Pierre Jabouille, pierwszy zwycięzca wyścigu F1 w barwach...

Red Bull zaprezentował barwy modelu RB19 i potwierdził partnerstwo z Fordem

Red Bull Racing podczas prezentacji w Nowym Jorku przedstawił barwy zespołu na sezon 2023 F1, a także...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here