sobota, 30 września, 2023
Strona głównaNA TOPIEKalendarz WRC 2022 – 13 rund w tym klasyki

Kalendarz WRC 2022 – 13 rund w tym klasyki

Znamy już kalendarz WRC na 2021 rok. Kolejny sezon najwyższej kategorii rajdowej wkracza w nową, hybrydową  erę z 13 rundami. Poza nowymi konstrukcjami samochodów, jest też nowy system bezpieczeństwa.

50. jubileuszowy sezon WRC w 2022 roku zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim kilka znaczących nowości. Pierwszą, o której wszyscy już wiemy od jakiegoś czasu, będą zupełnie nowe hybrydowe auta. Samochody klasy Rally1 będą łączyć silniki elektryczne o mocy 100 kW z silnikiem spalinowym. Przed każdym rajdem FIA wyznaczy specjalne strefy, w których będzie można użyć dodatkowej mocy z silnika elektrycznego, oczywiście jeśli akumulatory będą wystarczająco naładowane. Załogi będą musiały jeździć na pełnej energii elektrycznej w parku serwisowym oraz na odcinkach dojazdowych.

35. numer RALLY and RACE do kupienia w naszym SKLEPIE

Dalsze szczegóły dotyczące wykorzystania systemów hybrydowych w samochodach Rally1, poznamy w przyszłym roku.

fot. wrc.com

Kalendarz WRC 2022 – sztuczna inteligencja na pokładzie

Drugą nowością w kalendarzu WRC na 2022 jest totalnie nowy system bezpieczeństwa, który łączy sztuczną inteligencję i kamerę zainstalowaną w samochodzie. Kamera skierowana na drogę, będzie miała możliwość skanowania trasy pod kątem zagrożeń i może być wykorzystywana do analizowania pozycji kibiców znajdujących się przy drodze. System ten przygotowała firma SIEMENS przy współpracy z FIA.

Zobacz też: Wieści ze sztabu Forda i nagranie z testów Pumy Rally1

„Od 2022 roku we wszystkich samochodach Rally1 obowiązkowa będzie kamera bezpieczeństwa FIA Artificial Intelligence Safety Camera (AISC). Ta skierowana do przodu kamera samochodowa będzie stale skanować odcinek specjalny i jego bezpośrednie otoczenie, identyfikując kształty i analizując pozycję widzów w otoczeniu, pomagając w ten sposób uzupełnić prace podjęte przez Delegata ds. Bezpieczeństwa FIA w celu rozwiązania niebezpiecznych sytuacji. Kamera szybkiego ruchu skierowana w stronę załogi (HSC) obecnie używana we wszystkich samochodach o priorytecie 1 nie będzie już obowiązkowa, a jedynie zalecana.” – fia.com

Kalendarz WRC 2022 – odwiedzimy aż 4. kontynenty

Trzecią nowością jest 13 rundowy kalendarz. Sezon obejmuje cztery kontynenty – Europę, Afrykę, Azję i Australazję. Promotor WRC stara się, aby osiągnąć swój cel, jakim jest podział 50-50 między Europą i resztą świata.

Runda Data Wydarzenie
1 20-23 styczeń Rajd Monte Carlo
2 24-27 luty Rajd Szwecji
3 21-24 kwiecień Rajd Chorwacji
5 19-22 maj Rajd Portugalii
6 2-5 czerwiec Rajd Włoch
7 23-26 czerwiec Rajd Safari
8 14-17 lipiec Rajd Estonii
9 4-7 sierpień Rajd Finlandii
10 18-21 sierpień do potwierdzenia
11 8-11 wrzesień Rajd Akropolu
12 29 wrzesień-2 październik Rajd Nowej Zelandii
13 20-23 październik Rajd Hiszpanii

 

Rok 2022 klasycznie rozpoczniemy od trudnego styczniowego Rajdu Monte-Carlo we francuskich Alpach (20-23 styczeń). Następnie udamy się do śnieżnej i zimnej Szwecji (25-25 luty). Po prawie dwumiesięcznej przerwie, stawkę WRC gościć będzie debiutująca w tym roku Chorwacja (22-24 kwiecień). Jazda po szutrze zacznie się od Portugalii (19-22 maj). Początek czerwca to Sardynia (5-6 czerwiec), następnie odległa Kenia (23-26 czerwiec). Później Estonia (15-17 lipiec) i Finlandia (5-7 sierpień).

19-21 sierpień to jedyna niewiadoma w kalendarzu. Marzy nam się, aby tą niewiadomą okazał się powrót do WRC naszego rodzimego Rajdu Polskiego. Jednak sporo wskazuje na to, że będzie to runda asfaltowa. Następne dwie rundy, to dalej szuter. Rajd Akropolu (9-12 wrzesień) i powracający po 12 latach, Rajd Nowej Zelandii (30 wrzesień – 2 październik). Zakończymy zmagania dwoma rajdami asfaltowymi, czyli Rajdem Katalonii (21-23 październik) i Rajdem Japonii (11-13 listopad).

fot. wrc.com

Marcin Maksymiuk
Miłośnik i wielki fan imprez amatorskich, w szczególności KJS/SKJS, rajdów regionalnych i rallycrossu. Zaczynał w KJSach na prawym fotelu. Fotograf i reporter wydarzeń motorsportowych.

NOWOŚCI

Rajd Chile 2023. Wyniki po pierwszej pętli

Załogi rywalizujące w Rajdzie Chile pokonały już trzy odcinki specjalne, z których składała się pierwsza pętla zmagań....

Bracia Lempertowie z jednakową ilością punktów przed finałem 318is Cup PL

Marcin Lempert odniósł swoje szóste zwycięstwo w sezonie 2023 318is Cup PL, które pozwoliło mu zrównać się...

Drabent odnosi kluczowe zwycięstwo w walce o tytuł WORK STUFF Super S Cup

Jerzy Drabent odniósł zwycięstwo w pierwszym wyścigu finałowej rundy WORK STUFF Super S Cup na Torze Poznań....

Zielonka wygrywa piątkowe WSMP

Jacek Zielonka zamienił pole position na zwycięstwo w przedostatniej rundzie sezonu 2023 Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski na...

Emocje od pierwszych metrów, trwa rywalizacja w Rajdzie Chile

Załogi rywalizujące w Rajdzie Chile pokonały już trzy odcinki specjalne, z których składała się pierwsza pętla zmagań....

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here