wtorek, 16 sierpnia, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaRajdyKalendarz WRC 2022 – 13 rund w tym klasyki

Kalendarz WRC 2022 – 13 rund w tym klasyki

Znamy już kalendarz WRC na 2021 rok. Kolejny sezon najwyższej kategorii rajdowej wkracza w nową, hybrydową  erę z 13 rundami. Poza nowymi konstrukcjami samochodów, jest też nowy system bezpieczeństwa.

50. jubileuszowy sezon WRC w 2022 roku zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim kilka znaczących nowości. Pierwszą, o której wszyscy już wiemy od jakiegoś czasu, będą zupełnie nowe hybrydowe auta. Samochody klasy Rally1 będą łączyć silniki elektryczne o mocy 100 kW z silnikiem spalinowym. Przed każdym rajdem FIA wyznaczy specjalne strefy, w których będzie można użyć dodatkowej mocy z silnika elektrycznego, oczywiście jeśli akumulatory będą wystarczająco naładowane. Załogi będą musiały jeździć na pełnej energii elektrycznej w parku serwisowym oraz na odcinkach dojazdowych.

35. numer RALLY and RACE do kupienia w naszym SKLEPIE

Dalsze szczegóły dotyczące wykorzystania systemów hybrydowych w samochodach Rally1, poznamy w przyszłym roku.

fot. wrc.com

Kalendarz WRC 2022 – sztuczna inteligencja na pokładzie

Drugą nowością w kalendarzu WRC na 2022 jest totalnie nowy system bezpieczeństwa, który łączy sztuczną inteligencję i kamerę zainstalowaną w samochodzie. Kamera skierowana na drogę, będzie miała możliwość skanowania trasy pod kątem zagrożeń i może być wykorzystywana do analizowania pozycji kibiców znajdujących się przy drodze. System ten przygotowała firma SIEMENS przy współpracy z FIA.

Zobacz też: Wieści ze sztabu Forda i nagranie z testów Pumy Rally1

„Od 2022 roku we wszystkich samochodach Rally1 obowiązkowa będzie kamera bezpieczeństwa FIA Artificial Intelligence Safety Camera (AISC). Ta skierowana do przodu kamera samochodowa będzie stale skanować odcinek specjalny i jego bezpośrednie otoczenie, identyfikując kształty i analizując pozycję widzów w otoczeniu, pomagając w ten sposób uzupełnić prace podjęte przez Delegata ds. Bezpieczeństwa FIA w celu rozwiązania niebezpiecznych sytuacji. Kamera szybkiego ruchu skierowana w stronę załogi (HSC) obecnie używana we wszystkich samochodach o priorytecie 1 nie będzie już obowiązkowa, a jedynie zalecana.” – fia.com

Kalendarz WRC 2022 – odwiedzimy aż 4. kontynenty

Trzecią nowością jest 13 rundowy kalendarz. Sezon obejmuje cztery kontynenty – Europę, Afrykę, Azję i Australazję. Promotor WRC stara się, aby osiągnąć swój cel, jakim jest podział 50-50 między Europą i resztą świata.

Runda Data Wydarzenie
1 20-23 styczeń Rajd Monte Carlo
2 24-27 luty Rajd Szwecji
3 21-24 kwiecień Rajd Chorwacji
5 19-22 maj Rajd Portugalii
6 2-5 czerwiec Rajd Włoch
7 23-26 czerwiec Rajd Safari
8 14-17 lipiec Rajd Estonii
9 4-7 sierpień Rajd Finlandii
10 18-21 sierpień do potwierdzenia
11 8-11 wrzesień Rajd Akropolu
12 29 wrzesień-2 październik Rajd Nowej Zelandii
13 20-23 październik Rajd Hiszpanii

 

Rok 2022 klasycznie rozpoczniemy od trudnego styczniowego Rajdu Monte-Carlo we francuskich Alpach (20-23 styczeń). Następnie udamy się do śnieżnej i zimnej Szwecji (25-25 luty). Po prawie dwumiesięcznej przerwie, stawkę WRC gościć będzie debiutująca w tym roku Chorwacja (22-24 kwiecień). Jazda po szutrze zacznie się od Portugalii (19-22 maj). Początek czerwca to Sardynia (5-6 czerwiec), następnie odległa Kenia (23-26 czerwiec). Później Estonia (15-17 lipiec) i Finlandia (5-7 sierpień).

19-21 sierpień to jedyna niewiadoma w kalendarzu. Marzy nam się, aby tą niewiadomą okazał się powrót do WRC naszego rodzimego Rajdu Polskiego. Jednak sporo wskazuje na to, że będzie to runda asfaltowa. Następne dwie rundy, to dalej szuter. Rajd Akropolu (9-12 wrzesień) i powracający po 12 latach, Rajd Nowej Zelandii (30 wrzesień – 2 październik). Zakończymy zmagania dwoma rajdami asfaltowymi, czyli Rajdem Katalonii (21-23 październik) i Rajdem Japonii (11-13 listopad).

fot. wrc.com

Marcin Maksymiuk
Miłośnik i wielki fan imprez amatorskich, w szczególności KJS/SKJS, rajdów regionalnych i rallycrossu. Zaczynał w KJSach na prawym fotelu. Fotograf i reporter wydarzeń motorsportowych.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Udany weekend na podium dla Karola Kręta w Oschersleben

Kolejny udany weekend Karola Kręta w serii Porsche Sports Cup Deutschland. Młody zawodnik Akademii ORLEN Team stanął...

51 Rajd Barum z polakami

Rajdowe Mistrzostwa Europy w ostatni weekend sierpnia wkroczą na Czeskie odcinki specjalne za sprawą Rajdu Barum. Przed...

Rajdowe Kryterium Ustronia filmowe podsumowanie

Zapraszamy na filmowe podsumowanie rajdowego wydarzenia na domowych ulicach Kajto czyli 6 Rajdowy Ustroń - Kryterium Ustronia...

CBet Rally Rokiškis 2022 – nagranie z feralnego wypadku

CBet Rally Rokiškis 2022 BMW dzwon
CBet Rally Rokiškis 2022 to nie jest impreza którą śledzi każdy fan rajdów w Polsce, ale zdjęcia...

Flatout Power Festiwal 2022 Action by RRV

Flatout Power Festiwal 2022 video
Flatout Power Festiwal zapowiada się na jedną tych imprez, które będą kultowymi wydarzeniami w kalendarzu każdego z...

NAJPOCZYTNIEJSZE