Memoriał Ayrtona Senny zainaugurował sezon Kart Masters

Kart Masters
fot. Rallyart.pl

Na Autodromie Słomczyn zorganizowana została wyjątkowa impreza – Memoriał Ayrtona Senny, będący pierwszą rundą drugiego sezonu ligi Kart Masters.

Zawody zostały zorganizowane w 30. rocznicę śmierci trzykrotnego mistrza świata Formuły 1. Organizator nie tylko uzyskał zgodę rodziny Brazylijczyka na wykorzystanie jego wizerunku, ale ta zaangażowała się w promocję przedsięwzięcia, dostarczając pamiątkowe dyplomy dla zwycięzców czy tworząc materiały do mediów społecznościowych. Swoją cegiełkę dołożył również komentator Formuły 1 Mikołaj Sokół, który spotkał się z zawodnikami, aby podzielić się swoimi wspomnieniami związanymi z Senną.

Na starcie pojawiło się różnorodne grono zawodników, o różnym wieku, doświadczeniu, płci czy stopniu sprawności. Różniły ich także maszyny – od małych kilkukonnych konstrukcji po mocarne ponad 40-konne karty ze skrzyniami biegów.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować za udział i zaangażowanie w I rundzie Kart Masters! To dzięki Wam wydarzenie to okazało się tak wielkim sukcesem, a to dopiero początek. Wasz entuzjazm, energia, sportowy duch oraz Wasza pasja stworzyły niezapomnianą atmosferę i uczyniły ten dzień naprawdę wyjątkowym. Dziękujemy wszystkim zawodnikom za emocjonujące wyścigi, wspaniałą rywalizację” – napisali organizatorzy na oficjalnym profilu społecznościowym serii.

Nie wszyscy uczestnicy ze sobą rywalizowali – ważną częścią harmonogramu Kart Masters są pokazy, gdzie najmłodsi w wieku poniżej siedmiu lat mogą zdobywać swoje pierwsze doświadczenia za kierownicą i przygotować się do swojego pierwszego wyścigu.

Briggs&Stratton

Jeśli chodzi o tych, którzy mogli już startować, spore grono zdecydowało się na sztandarową klasę markową Briggs&Stratton, gdzie silniki oraz opony są dostarczane i kontrolowane przez organizatora, zapewniając ich równość. Dla zawodników w wieku do 13 lat przygotowano jednostki o mocy 8,8 KM, natomiast starsi ścigali się na konstrukcjach o mocy 21,8 KM.

Już pierwszy wyścig Mini dostarczył ogromnych emocji – cała pierwsza trójka na mecie finiszowała bowiem w odstępie 0,317 sekundy. Najlepszy na dystansie dziewięciu okrążeń był Piotr Borowiec, pokonując Aleksandra Drzewieckiego i Sergiusza Kopytko.

W drugim wyścigu najlepszy był Drzewiecki i to już zdecydowaną różnicą prawie sześciu sekund. Borowiec był drugi, a podium uzupełnił Adam Frontczak. Kopytko nie dojechał do mety, wycofując się po czterech okrążeniach. Po zsumowaniu punktów lepszy na koniec weekendu okazał się Drzewiecki, co zawdzięczał bonusowym punktom za wygrane kwalifikacje.

W mocniejszej klasie Senior dwa zwycięstwa odniósł Iwo Czerwiński. Godnym rywalem był dla niego Łukasz Dziemidok, który wprowadził w pierwszym wyścigu, dopóki zbyt agresywny wyjazd na krawężnik nie sprawił, że zgasił silnik w swoim karcie. W drugim biegu zajął drugie miejsce, co po podliczeniu punktów dało mu czwarty wynik. Przed nim uplasowali się Paweł Staszałek i Kamil Zbucki.

Klasy Open

Dla tych, którzy chcieli wystartować w całkowicie własnych konstrukcjach, organizator przewidział klasy otwarte, gdzie wybór silnika czy opon były dowolne. Jedynym ograniczeniem jest pojemność silnika – do 125 cm3.

W kategorii Junior dla zawodników poniżej 16 lat dwukrotnie najlepszy był Jakub Wysocki, pokonując Antoniego Derebeckiego i Jana Gierszewskiego. Wśród seniorów zwycięstwa odnieśli Krystian Pietraszko i Dariusz Trela, a na podium stawał też Damian Filipiak. W końcowej punktacji lepszy był Trela, dzięki punktom za kwalifikacje.

Najbardziej ekstremalne maszyny typu shifter wyróżniają się nie tylko skrzynią biegów, ale również hamulcami na obu osiach. Tam dwukrotnie wygrał Mariusz Szymczak przed Adamem Smukiem i Krzysztofem Rychlikiem.

Klasyfikacja w poszczególnych kategoriach:

Briggs MINI
1. Aleksander Drzewiecki 46 pkt
2. Piotr Borowiec 44
3. Adam Frontczak 27

Briggs SENIOR
1. Iwo Czerwiński 51
2. Paweł Staszałek 30
3. Kamil Zbucki 30

SENIOR
1. Dariusz Trela 46
2. Krystian Pietraszko 44
3. Damian Filipiak 30

SHIFTER MASTERS
1. Mariusz Szymczak 54
2. Adam Smuk 36
3. Krzysztof Rychlik 30

JUNIOR
1. Jakub Wysocki 54
2. Antoni Derebecki 36
3. Jan Gierszewski 30

Drugi sezon Kart Masters

Zawody na Autodromie Słomczyn były pierwszą z pięciu rund zaplanowanych na sezon 2024 Kart Masters. Kolejne wyścigi odbędą się 8 czerwca na Torze Białystok, a następnie zawodnicy będą rywalizować w czeskim Trzyńcu, Starym Kisielinie oraz w Radomiu. Relacje ze wszystkich rund przeczytacie na naszej stronie. Wypatrujcie też artykułów o Kart Masters w naszym wydaniu drukowanym.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu, obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.