Kartingowcy nagrodzili najlepszych w 2021

828

W warszawskim Centrum Olimpijskim odbyła się gala sportu kartingowego podczas której wyróżniono najlepszych kierowców minionego sezonu. Po raz pierwszy od pięciu lat przyznano Nagrody Specjalne magazynu Polski Karting.

Maciej Gładysz, pierwszy polski zwycięzca FIA Karting Academy Trophy został wybrany przez kapitułę Nagród Specjalnych Polskiego Kartingu Kierowcą Roku 2021. Tarnowianina uhonorował również Polski Związek Motorowy za jego historyczne osiągnięcie w światowej serii FIA.

Odkryciem Roku 2021 Polskiego Kartingu uznano młodziutkiego Borysa Łyżnia, który zgarnął również nagrody za mistrzostwo Polski, puchar Rotax Max Challenge Poland i drugie miejsce w Rotax Grand Finals. Borys Łyżeń zadebiutował w minionym sezonie w kategorii Mini. Kierowca ze Skierniewic otrzymał również nagrodę programu telewizyjnego Karting Raport dla najlepszego kierowcy sezonu.

Z nagrodą za Wyczyn Roku 2021 odjechał z Warszawy Karol Czepiel, który w spektakularny sposób wygrał w minionym roku finał światowy Rok Cup Superfinal w kategorii seniorskiej, startując z 14. pozycji. Zawodnik wspierany przez Orlen Team w sezonie 2021 został również wicemistrzem Włoch.

Nominowani w trzech powyższych kategoriach Nagród Specjalnych Polskiego Kartingu byli również Tymoteusz Kucharczyk i Jan Przyrowski (kategoria: Kierowca Roku). Obaj kierowcy reprezentowali teamy fabryczne w rozgrywkach najwyższej rangi i stawali na podium prestiżowych zawodów WSK i Winter Cup.

W kategorii Wyczyn Roku nominowani byli również David Liwiński, który podobnie jak Karol Czepiel wygrał Rok Cup Superfinal oraz David Aulejtner, który jako pierwszy Polak w historii zajął trzecie miejsce w finale światowym Rotax Grand Finals w kategorii gokartów elektrycznych.

Z kolei do nagrody Odkrycie Roku 2021 oprócz Borysa Łyżnia nominowani byli Oliver Majewski, który wygrał w kategorii kadetów na Wyspach Brytyjskich serię Super One oraz chiński kierowca Yicheng Qu, który dwukrotnie meldował się na podium rozgrywek KMP i Rok Cup w Polsce.

Gościem honorowym kartingowej gali był wicemistrz świata WRC-2 Kajetan Kajetanowicz.

Nagrody specjalne Polskiego Kartingu przyznawane były w latach 2011-2015. Podczas uroczystego podsumowania sezonu kartingowego kapituła nagród PK przyznawała je kierowcom, którzy odznaczyli się wybitną postawą na torze, dokonali spektakularnego wyczynu czy okazali się najlepsi poza granicami naszego kraju. Po pięcioletniej przerwie Nagrody wróciły na oficjalne zakończenie sezonu kartingowego.

Kapituła Nagród składa się z członków redakcji Polskiego Kartingu oraz ludzi kartingu – kierowców, byłych kierowców, szefów teamów, mechaników, dystrybutorów. Nagradza nie tylko najlepszych, ale również zwraca szczególną uwagę na specyficzne wydarzenia z udziałem Polaków oraz ich nadzwyczajne osiągnięcia nie ujęte w żadnych klasyfikacjach.