niedziela, 29 stycznia, 2023
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościKartingowe gwiazdy w przedsionku F1. Kim są, co osiągnęli? Sprawdzamy.

Kartingowe gwiazdy w przedsionku F1. Kim są, co osiągnęli? Sprawdzamy.

Przedstawiamy sylwetki kilku kartingowców, którzy wielkimi krokami zmierzają do najwyższych serii wyścigowych. To zawodnicy, którzy ścigali się w ostatnich sezonach z wielkim powodzeniem w kartingu i zostali zauważeni przez promotorów bądź akademie wielkich teamów wyścigowych. Czy są w tym gronie Polacy?

Niektórym kartingowcom udało się zaimponować mniej lub bardziej na torach wyścigowych. Niektórzy są już gotowi dołączyć do największych serii Formuły 4 w przyszłym roku, gdy tylko skończą piętnaście lat. W niektórych przypadkach przy wsparciu zespołu juniorskich lub akademii F1. Kim są najlepsi kartingowcy będący na celownikach teamów F1?

FIA Karting
FIA Karting, fot. KSP Reportages

Oto lista kierowców, którzy mają największą szansę na awans do single seaterów w przyszłym sezonie.

Enzo Deligny (Francja, 14 lat)

14-letni kierowca był niewątpliwie jednym z największych objawień międzynarodowej sceny kartingowej w minionym roku. W czerwcu Deligny podpisał kontrakt z TheGrid, tą samą agencją kierowców, co jego rodak Pierre Gasly ścigający się w F1.
Na kartingowych torach w sezonie 2022 czwarty w mistrzostwach Europy i dwukrotnie na podium prestiżowej WSK Super Master Series.

Enzo Deligny przygotowuje się obecnie do swojego największego wyzwania w dotychczasowej karierze. Już zaimponował podczas hiszpańskich testów posezonowych F4 z Campos, gdzie zajął pierwsze miejsce i zwrócił na siebie uwagę wielu ludzi ze świata F1.

Tuukka Taponen (Finlandia, 16 lat)

„Latający Fin” to jedno z największych nazwisk międzynarodowej sceny kartingowej w ostatnich trzech latach. Mistrz świata kategorii OK 2021 wystartował nawet w tym roku w F4 w lokalnej Formula Academy Finland, gdzie zaprezentował się w części kalendarza rozgrywkowego. W rozgrywkach kartingowych Taponen zajął szóste miejsce w mistrzostwach Europy i musiał zadowolić się …wicemistrzostwem świata. Po raz kolejny udowodnił jednak, że niezależnie od toru, niezależnie od maszyny, walczy o czołowe lokaty.
Wygrał Światowe Finały Skautingu Akademii Kierowców Ferrari w październiku w Maranello, pokonując Emmo Fittipaldiego czy Jesse Carrasquedo Jr. Może być głównym faworytem do tytułu włoskiej F4 w przyszłym roku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Sprintem przez sezon. Podsumowanie KMP 2022

Kean Nakamura-Berta (Japonia, 15 lat)

Japończyk zaledwie miesiąc temu skończył 15 lat i jest bardzo ceniony przez zespoły F1, ponieważ dołączył już do programu Alpine Affiliate. Nakamura po raz pierwszy błysnął w 2019 roku, w miejscu, w którym wykuwały się legendy: Le Mans, gdzie wygrał Finał Światowy IAME w kategorii X30 Mini. Po dobrym 2020 roku, w sezonie 2021 wygrał tylko jeden wyścig w OK-Junior, ale zdecydowanie najbardziej prestiżowy: Kartingowe Mistrzostwa Świata w hiszpańskim Campillos.

Alpine nie wahał się długo, zanim zapisał go bezpośrednio na sezon 2022 jako kierowcę stowarzyszonego z teamem. a decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę, ponieważ w roku 2022 rozegrał swój najbardziej imponujący sezon, wygrywając Kartingowe Mistrzostwo Europy w OK i prestiżową WSK Euro Series.

Kartingowe Mistrzostwa Europy
fot. KSP Reportages

Więcej o pozostałych gwiazdach międzynarodowego kartingu oraz polskich kierowcach, którzy mają szansę na wyższe serie wyścigowe przeczytasz w materiale Polskiego Kartingu.

7 kartingowych gwiazd, które mogą być przyszłością F1

Paweł Surynowiczhttp://polskikarting.pl
Autor jest dziennikarzem Polskiego Kartingu. Od lat związany ze sportem kartingowym. Komentator, reporter, felietonista.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

WOŚP MotoOrkiestra Zgierz 2023 – foto

Motoorkiestra WOŚP Zgierz 2023 drift
MotoOrkiestra Zgierz wróciła na pętlę autobusową Staffa/Parzęczewska! W dniu 29 stycznia 2023 Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra...

Marko wyczuwa niepokój w Mercedesie

Doradca Red Bulla Helmut Marko twierdzi, że odejście Jamesa Vowlesa z Mercedesa i objęcie przez niego stanowiska...

Kamery w kaskach u wszystkich kierowców w sezonie 2023 Formuły 1

Formuła 1 podpisała umowę na dostarczanie technologii kamer w kaskach kierowców z Racing Force Group. Przez cały...

Wielkie powroty do F1! Jak wygląda ranking TOP 10 i czy znalazło się miejsce dla Kubicy?

Robert Kubica
Na kanale F1 pojawił się film o kierowcach, którzy wracali do tego sportu z przysłowiowej „emerytury”. W...

Kalendarz 2023 – VTEC Cup Poland

VTEC Cup Poland
VTEC Cup Poland możecie zobaczyć u nas zarówno w papierowym wydaniu Rally and Race jak i regularnie...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here