Od tego roku trzeba będzie zmienić podejście do tablic rejestracyjnych w autach rajdowych. W marcu wchodzi twardy i jednoznaczny przepis, który zakazuje również używania zamienników tablic rejestracyjnych. Będzie to podchodzić pod fałszerstwo.

 


UPDATE

Zmiana przepisów złapała opóźnienie i zmiany będą nie w marcu, a w październiku. Tutaj dowiesz się więcej.


Jest to temat, który mocno tyczy się sportu samochodowego, szczególnie rajdów. Powszechne jest stosowanie zamienników w postacie naklejek lub nadruków na PCV, aby chronić oryginalne tablice rejestracyjne przed uszkodzeniem lub ich utratą w wyniku np. wizyty poza drogą lub przejazdu przez dużą kałużę.

Oryginalne tablice zawsze były w aucie w razie kontroli policji. W najgorszym przypadku kierowca musiał je zamontować podczas kontroli, aby móc dalej kontynuować jazdę. Bardzo upierdliwy policjant mógł jeszcze wystawić mandat 50zł za brak tablic.

Teraz jednak się to zmieni. I nie chcemy tutaj nikogo straszyć, tylko warto mieć taką świadomość, że zmienia się oficjalne podejście do tematu. Od 14 marca zastosowanie naklejki lub PCV będzie traktowane jako fałszerstwo. Jest to pokłosie zmiany przepisów, aby między innymi ścigać za kradzieże tablic czy kradzieże paliwa na nie swoich tablicach. Rykoszetem, jakby nie było wystarczająco dużo innych problemów, dostaną rajdy. Na dojazdówkach przy bardzo skrupulatnych funkcjonariuszach może dojść to nie miłych sytuacji.

Poniżej oryginalny zapis zmiany w przepisach:


Art. 306c kodeksu karnego:

§ 1. Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego.

Nowelizacja kodeksu karnego obowiązująca od 14 marca 2023 roku


W skrajnych przypadkach kłopot będzie miał kierowca, właściciel pojazdu (jeśli jest to inna osoba), a nawet drukarz, który wydrukował nam naklejkę bo w rozumieniu prawa ją podrobił. Intencje nie będą tutaj miały znaczenia, że było to w celu ochrony oryginalnych tablic.

Dlatego warto się zastanowić czy w tym sezonie na dłuższych dojazdówkach nie zakładać oryginalnych tablic lub zamontować je na tyle solidnie, że dopóki auto będzie w jednym kawałku nie będzie obawy o ich utratę.