Klasyki wystartują w Toruniu

14. i 15. sierpnia do Grodu Kopernika zawita Classicauto Cup, czyli największa tego typu ogólnopolska liga dla fanów sportowych legend. Na stracie m.in. staną Fiaty, Skody, Subaru, Mercedesy, a nawet Porsche i Ferrari!

CA Cup to jednocześnie prawdopodobnie najliczniej obsadzony cykl samochodowy w Polsce. W niektórych rundach Classicauto Cup bierze udział nawet po 150-160 kierowców. Tak jest chociażby w zawodach organizowanych na Torze „Kielce”, które inaugurują i kończą kolejne sezony tego prestiżowego cyklu. Do rywalizacji stają zarówno zupełni amatorzy, jak i licencjonowani wyczynowi kierowcy, ścigający się z sukcesami w rajdach samochodowych i wyścigach górskich. Na starcie większości rund meldują się też legendarne modele aut, które przed laty przykuwały uwagę widzów rajdowych mistrzostw świata, Europy i Polski oraz prestiżowych serii wyścigowych.

Zawody w Toruniu są trzecią rundą tegorocznego cyklu. Wcześniejsze odsłony rywalizacji odbyły się na wspominanym Torze „Kielce” i w Motoparku Ułęż. Frekwencja na starcie toruńskiej rundy prawdopodobnie będzie dosyć daleka od tych rekordowych, jednak organizatorzy liczą, że do rywalizacji stanie przynajmniej 80-90 kierowców.

W piątek 14. sierpnia w godz. 17-20.00 na asfaltowej pętli toruńskiego toru rallycrossowego odbędą się treningi dla części uczestników. Ostra rywalizacja ruszy w sobotę z rana i potrwa mniej więcej do godziny 16-17.00. Każdy z zawodników będzie kilkukrotnie pokonywał odcinek wykorzystujący aż dwa tory i fragment drogi publicznej. Start zlokalizowany będzie w MotoParku (tor rallycrossowy). Trasa próby będzie przebiegała też przez drogę wyjazdową z toru i ulicę przebiegającą tuż za Motoareną. Tam pojawią się m.in. szykany zwalniające. Kierowcom na zakończenie odcinka zostanie pokonanie pętli toru kartingowego AWIX Racing Arena. Biuro zawodów i park maszyn będą przygotowane na Motoarenie.

To poniekąd wydarzenie bez precedensu, jakiego w tym miejscu jeszcze nie było, gdyż na potrzeby zawodów wykorzystane zostaną aż trzy obiekty sportowe – tor rallycrossowy wraz otoczeniem, tor kartingowy, Motoarena i do tego jeszcze fragment zamkniętej drogi publicznej – podkreślają organizatorzy.

Cyklowi Classicauto Cup towarzyszy markowy puchar Mercedesa – Classicauto Mercedes Challenge, a także Muscle Car Challenge, czyli seria dla posiadaczy potężnych amerykańskich aut, wyposażonych w kilkulitrowe silniki. Na stracie poza maszynami spod znaku gwiazdy, a także dziełami motoryzacji rodem z USA staną takie legendy jak Porsche 911,Porsche 944S, Opel Manta, Toyota AE86, Audi 90 Quattro, Renault Alpine A310 V6, BMW 635 CSi, Lotus Elise S1, kilka modeli Subaru Imprez i Mitsubishi Lancerów EVO, a nawet Ferrari F355! Nie zabraknie też legend krajów socjalizmu. Na trasie pojawi się m.in. duży fiat, Łada 2107 VFTS, Skoda S100 L i Skoda 110 R Coupe. Przewidywana jest także dodatkowa klasyfikację dla pań.

W związku z koniecznością zamknięcia części drogi publicznej i względami bezpieczeństwa w sobotę 15. sierpnia nieco zmieni się organizacja ruchu wokół Motoareny. Szczegóły zostaną podane w przyszłym tygodniu.

Zapisy do udziału w zawodach jeszcze trwają. Można wystartować dowolnym klasykiem, seryjnym lub przygotowanym do sportu, dla młodszych samochodów przewidziano grupę Open.

Marcin_Miziak

Więcej informacji na stronie classicautocup.pl.

Głównym organizatorem rundy Classicauto Cup w Toruniu jest spółka Stratos Events należąca do wydawnictwa Classicauto. Wsparcia w kwestach technicznych udziela Mercedes Toruń Club.

Tekst: Mercedes Toruń Club

Fot.: Bartosz Jędrzejewski