piątek, 22 września, 2023
Strona głównaAktualnościKlasyki wystartują w Toruniu

Klasyki wystartują w Toruniu

14. i 15. sierpnia do Grodu Kopernika zawita Classicauto Cup, czyli największa tego typu ogólnopolska liga dla fanów sportowych legend. Na stracie m.in. staną Fiaty, Skody, Subaru, Mercedesy, a nawet Porsche i Ferrari!

CA Cup to jednocześnie prawdopodobnie najliczniej obsadzony cykl samochodowy w Polsce. W niektórych rundach Classicauto Cup bierze udział nawet po 150-160 kierowców. Tak jest chociażby w zawodach organizowanych na Torze „Kielce”, które inaugurują i kończą kolejne sezony tego prestiżowego cyklu. Do rywalizacji stają zarówno zupełni amatorzy, jak i licencjonowani wyczynowi kierowcy, ścigający się z sukcesami w rajdach samochodowych i wyścigach górskich. Na starcie większości rund meldują się też legendarne modele aut, które przed laty przykuwały uwagę widzów rajdowych mistrzostw świata, Europy i Polski oraz prestiżowych serii wyścigowych.

Zawody w Toruniu są trzecią rundą tegorocznego cyklu. Wcześniejsze odsłony rywalizacji odbyły się na wspominanym Torze „Kielce” i w Motoparku Ułęż. Frekwencja na starcie toruńskiej rundy prawdopodobnie będzie dosyć daleka od tych rekordowych, jednak organizatorzy liczą, że do rywalizacji stanie przynajmniej 80-90 kierowców.

W piątek 14. sierpnia w godz. 17-20.00 na asfaltowej pętli toruńskiego toru rallycrossowego odbędą się treningi dla części uczestników. Ostra rywalizacja ruszy w sobotę z rana i potrwa mniej więcej do godziny 16-17.00. Każdy z zawodników będzie kilkukrotnie pokonywał odcinek wykorzystujący aż dwa tory i fragment drogi publicznej. Start zlokalizowany będzie w MotoParku (tor rallycrossowy). Trasa próby będzie przebiegała też przez drogę wyjazdową z toru i ulicę przebiegającą tuż za Motoareną. Tam pojawią się m.in. szykany zwalniające. Kierowcom na zakończenie odcinka zostanie pokonanie pętli toru kartingowego AWIX Racing Arena. Biuro zawodów i park maszyn będą przygotowane na Motoarenie.

To poniekąd wydarzenie bez precedensu, jakiego w tym miejscu jeszcze nie było, gdyż na potrzeby zawodów wykorzystane zostaną aż trzy obiekty sportowe – tor rallycrossowy wraz otoczeniem, tor kartingowy, Motoarena i do tego jeszcze fragment zamkniętej drogi publicznej – podkreślają organizatorzy.

Cyklowi Classicauto Cup towarzyszy markowy puchar Mercedesa – Classicauto Mercedes Challenge, a także Muscle Car Challenge, czyli seria dla posiadaczy potężnych amerykańskich aut, wyposażonych w kilkulitrowe silniki. Na stracie poza maszynami spod znaku gwiazdy, a także dziełami motoryzacji rodem z USA staną takie legendy jak Porsche 911,Porsche 944S, Opel Manta, Toyota AE86, Audi 90 Quattro, Renault Alpine A310 V6, BMW 635 CSi, Lotus Elise S1, kilka modeli Subaru Imprez i Mitsubishi Lancerów EVO, a nawet Ferrari F355! Nie zabraknie też legend krajów socjalizmu. Na trasie pojawi się m.in. duży fiat, Łada 2107 VFTS, Skoda S100 L i Skoda 110 R Coupe. Przewidywana jest także dodatkowa klasyfikację dla pań.

W związku z koniecznością zamknięcia części drogi publicznej i względami bezpieczeństwa w sobotę 15. sierpnia nieco zmieni się organizacja ruchu wokół Motoareny. Szczegóły zostaną podane w przyszłym tygodniu.

Zapisy do udziału w zawodach jeszcze trwają. Można wystartować dowolnym klasykiem, seryjnym lub przygotowanym do sportu, dla młodszych samochodów przewidziano grupę Open.

Marcin_Miziak

Więcej informacji na stronie classicautocup.pl.

Głównym organizatorem rundy Classicauto Cup w Toruniu jest spółka Stratos Events należąca do wydawnictwa Classicauto. Wsparcia w kwestach technicznych udziela Mercedes Toruń Club.

Tekst: Mercedes Toruń Club

Fot.: Bartosz Jędrzejewski

NOWOŚCI

Łukasz Zoll przed FIA CEZ na torze Nyirad

Przedostatnia runda FIA CEZ Rallycross odbędzie się w dniach 23-24 września na węgierskim torze w Nyirad z...

6 runda Rallycross MP i FIA CEZ – action wideo

Za nami wyścigowy weekend na Autodromie Słomczyn z Mistrzostwami Polski i FIA CEZ w Rallycrossie. Emocji na...

Verstappen najszybszy w skróconym FP2 na Suzuce

Verstappen Grand Prix Japonii FP2
Max Verstappen uzyskał najlepszy czas okrążenia podczas drugiej sesji treningowej przed Grand Prix Japonii. Kierowca Red Bulla...

Verstappen wraca na pierwsze miejsce

Grand Prix Singapuru było bardzo niecharakterystyczne dla Maxa Verstappena, który nie był najszybszy w żadnej sesji rozegranej...

Hubert Laskowski wraca za kierownicę rajdówki

Hubert Laskowski powraca za kierownicę Fiesty Rally3! Młodemu zawodnikowi z Dolnego Śląska udało się przełamać finansowy marazm,...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here