niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaWyścigiKomisja F1 zatwierdziła duże zmiany. Wchodzą w życie z nowym sezonem

Komisja F1 zatwierdziła duże zmiany. Wchodzą w życie z nowym sezonem

Komisja F1 zaliczyła pierwsze spotkanie w tym roku i od razu pojawiło się kilka ważnych zmian. Zatwierdzono nowe opony deszczowe oraz poluzowano regulacje w kwestiach dotyczących komunikacji radiowej.

Komisja F1 zebrała się po raz pierwszy w tym roku 21 lutego w Londynie. Na kilka dni przed rozpoczęciem testów przedsezonowych w Bahrajnie podjęto decyzje dotyczące kwestii sportowych. Na spotkaniu pojawił się prezydent F1 Stefano Domenicali oraz nowo powołany dyrektor FIA – Nikolas Tombazis.

Zobacz: FIA potwierdza sześciu dostawców silników od sezonu 2026 w F1

Nowe opony na mokrą nawierzchnię

Firma Pirelli zaprojektowała nowe opony deszczowe, które oferują znacznie lepsze możliwości niż poprzednie konstrukcje, a do tego nie wymagają użycia koców grzewczych. Ogumienie zadebiutuje już podczas Grand Prix Emilii-Romanii.

Pakiet deszczowy

Oprócz tego FIA dziękowała za pomoc w stworzeniu pakietu aerodynamicznego na mokrą nawierzchnię. Wszystko po to, żeby zmniejszyć ilość wody wydostającą się spod kół w czasie opadów deszczu.

Zespoły mogą pracować nad tym rozwiązaniem, a prace nie będą wliczane do limitu budżetowego oraz limitów dotyczących użycia tuneli aerodynamicznych. Pierwsze testy torowe zaplanowano na drugi lub trzeci kwartał 2023 roku.

Komunikacja radiowa

Jedną z propozycji komisji F1 było luzowanie regulacji dotyczących komunikacji radiowej pomiędzy kierowcą a inżynierem w czasie zawodów. Na kilku obiektach zaplanowano zmiany i aktualizacje przed nadchodzącym sezonem.

Zmiany na torach

Na torze w Arabii Saudyjskiej poprawi się widoczność na wejściu w zakręt w każdym możliwym miejscu. W Azerbejdżanie i Miami nastąpi całkowita zmiana nawierzchni. Natomiast w holenderskim Zandvoort zwiększy się przestrzeń pomiędzy stanowiskami postojowymi o 1,5 metra. Na torze w Katarze powstanie nowa infrastruktura padokowa oraz budynek garażowy.

Strefy DRS zostały dokładnie przeanalizowane. Dlatego FIA wprowadza zmiany przed sezonem 2023, żeby ułatwić wyprzedzanie na niektórych obiektach, a zarazem utrudnić w miejscach, gdzie dotychczas było zbyt łatwe. Zmiany obejmujące strefy detekcji i aktywacji DRS zostaną wprowadzone w Bahrajnie, Dżuddzie, Melbourne, Baku i Miami.

Przeczytaj koniecznie: Harmonogram F1 2023 będzie krótszy. Zapadła decyzja w tej sprawie

Polityka parku zamkniętego

Zmieniono politykę parku zamkniętego podczas weekendów sprinterskich. Zgodnie z nową dyrektywą będzie możliwe lepsze wykorzystanie specjalnych formularzy, a tym samym wymiana większej liczby elementów podatnych na uszkodzenia.

Dodatkowy limit w budżecie

Za każdy wyścig powyżej 21. w sezonie, zespoły otrzymają dodatkowy zastrzyk w postaci limitu budżetowego zwiększonego o 1,8 mln dolarów. Dotychczas była to kwota w wysokości 1,2 mln dolarów. W F1 będzie obowiązywać letnia i zimowa przerwa w pracach w fabrykach. Zmiany będą dotyczyć również producentów silników.

Więcej informacji ze świata motorsportu znajdziesz na stronie głównej rallyandrace.pl

Jędrzej Stonerhttps://rallyandrace.pl/author/bboner/
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Marcinkiewicz i Zentner wygrywają wyścig długodystansowy

Maciej Marcinkiewicz i Adam Zentner przebili się z końca stawki, aby zwyciężyć w pierwszej rundzie sezonu 2023...

Ostałowski i Korpuliński prowadzą po kwalifikacjach w Słomczynie

Dzisiejsze kwalifikacje wyłoniły pierwszych liderów Driftingowych Mistrzostw Polski. Na lekko zmodyfikowanej trasie panowały idealne warunki do jazdy....

Verstappen rzutem na taśmę wygrywa genialne kwalifikacje do Grand Prix Monako

Max Verstappen
Max Verstappen zdobył swoje pierwsze pole position do niedzielnego Grand Prix Monako. Holender w trzymających w napięciu...

Miękoś wygrywa pierwszą rundę WSMP

Mariusz Miękoś odniósł zwycięstwo w pierwszym wyścigu sezonu 2023 Wyścigowych Samochodowych Polski na Torze Poznań. Kierowca GT3...

Były mistrz wygrywa na inaugurację 318is Cup PL

Mistrz pucharu 318is Cup PL z 2020 roku Marcin Lempert odniósł zwycięstwo w pierwszym wyścigu sezonu 2023,...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here