wtorek, 5 lipca, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaNA TOPIEKonfiskata aut pijanych kierowców przyjęta. Przepisy są surowsze niż zapowiadano

Konfiskata aut pijanych kierowców przyjęta. Przepisy są surowsze niż zapowiadano

Rząd przyjął projekt reformy Kodeksu Karnego, w którym zaostrzono kary dla pijanych kierowców. Przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości przepisy zakładają, że pijani kierowcy stracą już nie tylko prawo jazdy, ale i… samochód. Co istotne nie tylko w przypadku spowodowania kolizji.

Statystyki są przerażające. Tylko w pierwszym półroczu br. pijani kierowcy spowodowali 684 wypadków, w których zginęło 68 osób, a 841 zostało rannych. Takie dane dały argument Ministerstwu Sprawiedliwości, do podjęcia radykalnych kroków.

Przepisy są surowsze niż zapowiadano

Osoby prowadzące pojazd pod wpływem alkoholu będą musiały liczyć się z konfiskatą auta. Nowelizacja Kodeksu Karnego według projektu resortu sprawiedliwości musi jeszcze przejść całą ścieżkę legislacyjną, czyli uzyskać akceptację Sejmu, Senatu i podpis prezydenta.

„Jeżeli nie będzie wypadku, tylko samo prowadzenie w stanie nietrzeźwości – sąd będzie mógł odstąpić od orzeczenia przepadku (mienia. przyp. red.), jeżeli zachodzi wyjątkowy wypadek uzasadniony szczególnymi okolicznościami. Natomiast recydywiście przepadek będzie orzekany już od powyżej 0,5 promila” – czytamy na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Według nowych przepisów nietrzeźwy kierowca, który będzie miał nie mniej niż 1,5 promila alkoholu we krwi, straci samochód. Nieważne czy spowodował wypadek drogowy, czy też wpadnie podczas kontroli. Policja tymczasowo zajmie jego auto na okres do siedmiu dni, następnie prokurator orzeknie zabezpieczenie tego mienia, a sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek pojazdu.

Przeczytaj też: Przegląd samochodu – rewolucja od 1 września!

Obecnie za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości po raz kolejny, można orzec grzywnę lub karę ograniczenia wolności jako karę zamienną.

„Po zmianach będzie to wykluczone i będzie trzeba orzec pozbawienie wolności. Obecnie za spowodowanie ciężkiego wypadku w stanie nietrzeźwości należy wymierzyć karę od 2 do 12 lat więzienia. Po wejściu w życie nowych przepisów, za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, będzie trzeba wymierzyć minimum 3 lata, a za spowodowanie śmierci m.in. 5 lat więzienia” – czytamy dalej w komunikacie MS

Zobacz: Nowy taryfikator mandatów 2022 – pełna lista

Zwiększy się również maksymalna kara, którą można wymierzyć za spowodowanie ciężkiego wypadku. Za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci, nietrzeźwemu sprawcy wypadku będzie można wymierzyć do 16 lat pozbawienia wolności.

„Czasami kierowcy, chcąc uniknąć odpowiedzialności karnej, tłumaczą się, że pili alkohol po wypadku, ponieważ byli zdenerwowani. W myśl nowych przepisów identyczne sankcje jak nietrzeźwy kierowca będzie ponosił prowadzący pojazd, który pił alkohol po wypadku, a przed zbadaniem przez policję”  – podaje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Nowelizacja Kodeksu karnego według projektu resortu sprawiedliwości musi jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną, czyli zostać przegłosowana w Sejmie, Senatu i uzyskać podpis prezydenta. Patrząc jednak na drogę nowego taryfikatora mandatów, to wydaje się tylko formalnością.

Źródło: TVN, MS

Marcin Maksymiuk
Miłośnik i wielki fan imprez amatorskich, w szczególności KJS/SKJS, rajdów regionalnych i rallycrossu. Zaczynał w KJSach na prawym fotelu. Fotograf i reporter wydarzeń motorsportowych.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Grudziądzki Mistrz Kierownicy 2022 runda 2 – 10.07.2022 – zapisy

Grudziądzki Mistrz Kierownicy 2022 runda 2
Grudziądzki Mistrz Kierownicy 2022 runda 2 odbędzie się 10 lipca 2022. To impreza w cyklu Grudziądzkiego Mistrza...

2. Super Sprint Ziemi Sanockiej – trwają zapisy

W niedzielę 10 lipca odbędzie się organizowany przez Koło Ziemi Sanockiej przy Automobilklubie Małopolskim Krosno, 2. Super...

Rajd Safari – tak było – czytała Krystyna Czubówna

Podsumowanie Sarafi Rally Kenya 2022 z tryumfem Kajetana Kajetanowicza i Macieja Szczepaniaka ze specjalnym lektorem. zobacz także: Kajetan...

16-letni Hubert Laskowski wygrywa w Mistrzostwach Europy!

Hubert Laskowski, który coraz śmielej radzi sobie na odcinkach specjalnych całej Europy, ma za sobą najtrudniejszy start...

5 Runda SMT 2022 – Action by JVHD [wideo]

5 Runda SMT 2022 – Action by JVHD [wideo]
5 Runda SMT 2022 padła łupem Rafała Wlazłowskiego w Subaru Impreza. Zapraszamy na składankę video z tej...

NAJPOCZYTNIEJSZE