Konstruktor zwycięskich prototypów wystawiony na sprzedaż

Fot. Gibson Technology

Na wyścigowej giełdzie pojawiła się niecodzienna oferta. Tym razem na sprzedaż nie trafił samochód o długiej i pełnej sukcesów historii, a ich konstruktor.

Mowa o brytyjskiej firmie Gibson Technology, która na liście swoich sukcesów ma chociażby dwa zwycięstwa w wyścigu 24 godziny Le Mans, odniesione w poprzedniej dekadzie.

Gibson Technology, produkujący również samochody pod nazwą Zytek, był jednym z najważniejszych konstruktorów wyścigowych prototypów w latach 2002-2016. Wyprodukowane w Wielkiej Brytanii maszyny wygrywały wyścig 24h Le Mans w latach 2011 i 2014 w klasie LMP2, a także zdobywały tytuły w Europejskiej Serii Le Mans. W ostatnim roku funkcjonowania na tym polu, maszyna Gibsona zwyciężyła w klasyfikacji sezonu Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA WEC z zespołem Jota, zdobywając po drodze trzy zwycięstwa.

Firma wycofała się z produkcji prototypów wraz ze zmianą przepisów grupy LMP2, które ograniczyły ilość dostawców do czterech. Zamiast starać się o miejsce w tym gronie, Gibson wygrał przetarg na budowę silników do tej klasy. Co ciekawe, konstruktor najpopularniejszego prototypu LMP2 – Oreca – postąpił tak samo w przypadku grupy LMP3, rezygnując z budowy nadwozi na rzecz silników.

O ile Gibson prężnie rozwija się jako specjalista od silników – jego jednostki trafiły też chociażby do hipersamochodu Vanwall czy Renault R.S.01, oddział odpowiedzialny za budowę samochodów ograniczył się do produkcji części zamiennych i świadczenia pomocy technicznej ścigającym się już maszynom.

To właśnie ta część biznesu została wystawiona na sprzedaż. Gibson nie wytwarzał swoich prototypów samodzielnie, a polegał na usługach wyspecjalizowanych dostawców, których na wyspach nie brakuje. W ofercie nie znajdziemy więc fabryki czy autoklawu, ale formy i narzędzia do produkcji elementów. Największą wartość stanowią jednak projekty i dokumentacja wszystkich modeli, które mogą posłużyć do opracowania nowych prototypów.

Kwota, jaką trzeba wyłożyć, nie została podana publicznie.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.