Kowalczyk i Hryniuk debiutują w Rajdzie Podlaskim

fot. Gabapix

Przed nami finałowy akord szutrowej rywalizacji w RSMP. W piątkowe popołudnie rozpocznie się 42. edycja Rajdu Podlaskiego, stanowiąca trzecią rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2023. I choć oficjalna lista zgłoszeń jest dość skromna, to o walkę w „ośce” możemy być spokojni. Na Podlasie zawita bowiem czołówka grupy 4. i kategorii 2WD. Na miejscu nie zabraknie również aktualnych wiceliderów obu tych klas. Hubert Kowalczyk i Jarosław Hryniuk zadebiutują na podlaskich oesach, walcząc o cenne punkty i kluczowe, szutrowe doświadczenie.

Czempionat Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski nabiera tempa… Zaledwie dwa tygodnie po widowiskowej walce na mazurskich odcinkach Orlen 79. Rajdu Polski, stawka RSMP przenosi się nieco bardziej na wschód, meldując się w Białymstoku. Przed nami 42. Rajd Podlaski – trzecia runda sezonu i ostatnia impreza rozgrywana na luźnej nawierzchni. Do walki na wschodzie Polski zgłosiło się przeszło trzydzieści drużyn. Wyjątkowo ciekawie wygląda lista zgłoszeń klasy 4, na starcie pojawią się najmocniejsi zawodnicy w „ośkach”!

W tym gronie znalazła się naturalnie reprezentacja Zielonej Oliwki. Hubert Kowalczyk wraz z Jarkiem Hryniukiem na prawym fotelu zaliczy swój kolejny, motorsportowy debiut. Młody kierowca po raz pierwszy w karierze stanie na linii startu Rajdu Podlaskiego. Poza walką o cenne punkty do klasyfikacji generalnej RSMP, będzie to też okazja do zebrania kluczowego doświadczenia na luźnej nawierzchni. Jak do tej pory Kowalczyk zaliczył raptem dwa starty na szutrze – w Rajdzie Żmudzi 2022 (drugie miejsce w klasie 4R2) oraz na wspomnianym, Orlen 79. Rajdzie Polski (piąte miejsce w grupie 4). Hubert i Jarek zmierzą się z absolutną czołówką „ośki”. Swój udział potwierdzili liderzy „generalki”, duet Predko/Jurgała, do walki powraca niezwykle szybki Grzegorz Bonder. Numery startowe odbiorą również Filip Pindel, Artur Długosz, Marek Nowak czy Jacek Sobczak. W sumie na triumf w kategorii 2WD liczy blisko piętnaście załóg. Możemy więc spodziewać się naprawdę zaciętej, rajdowej batalii.

Kowalczyk
fot. Gabapix

Szutrowy, podlaski sprint

Rywalizacja na Podlasiu rozpocznie się w piątkowe popołudnie. Stawka trzeciej rundy cyklu RSMP przejedzie najpierw przez rampę startową (15:25). Następnie zawodnicy zmierzą się z odcinkiem „Małynka” (dwa przejazdy, 16:20 oraz 17:30). Piątkowy etap zwieńczy krótki, widowiskowy superoes w centrum miasta (OS „Białystok, 19:30). Na sobotę przygotowano aż osiem sprawdzianów. Areną walk będą odcinki „Żubry” (8:50, 10:40), „Glejsk” (9:45 i 11:35) „Długosielce” (15:03, 16:25) oraz „Kuźnica” (15:20, 16:42). Zwycięzców 42. Rajdu Podlaskiego poznamy około godziny 17:00. Ceremonia zakończenia imprezy odbędzie się o 19:00 – kibice bedą mogli pożegnać ulubione załogi na Placu Jana Pawła II w Białymstoku. Zawodnicy pokonają 105 kilometrów „na ostro”. Impreza zamknie szutrową część sezonu.

Jeżeli chcecie nieco lepiej poznać postać tego młodego, ambitnego zawodnika, zachęcamy Was do lektury naszego obszernego wywiadu, w którym prześwietlamy karierę Huberta i pytamy go o powody sportowego transferu do świata jazdy na opis. Zapraszamy także do polubienia profilów Huberta w mediach społecznościowych oraz obserwowania jego startów.

Komplet informacji o 42. edycji Rajdu Podlaskiego znajdziecie na oficjalnej witrynie rajdu. Po najgorętsze wieści z szutrowych oesów Rajdu Polski zapraszamy Was na rallyandrace.pl.

W Rally and Race cenimy sobie zdanie naszych czytelników. Zachęcamy Was do wyrażania własnych opinii i dyskusji w mediach społecznościowych. Jesteśmy też otwarci na wymianę argumentów. Wspólnie budujmy i wspierajmy społeczność kibiców oraz polski motorsport!