czwartek, 11 sierpnia, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaRajdyTom Kristensson szutrowym królem Polski!

Tom Kristensson szutrowym królem Polski!

Tom Kristensson i Andreas Johansson wygrali Rajd Żmudzi, zdobywając tytuł szutrowych mistrzów Polski! Szwedzi powiększyli też swoją przewagę w tabeli RSMP. Końcówka potyczki na Litwie przyniosła roszady na podium. Sylwester Płachytka i Jacek Nowaczewski zepchnęli Grzegorza Grzyba na trzecie miejsce!

Wielki finał godny czempionatu mistrzostw Polski! Po raz kolejny nikt nie znalazł sposobu na piekielnie szybkie tempo Toma Kristenssona i Andreasa Johanssona. Po wiktorii na Podlasiu i srebrnym medalu w Mikołajkach, szwedzka załoga znów wskoczyła na najwyższy stopień podium, wkładając na głowy koronę szutrowych mistrzów RSMP. Triumfator juniorskiego pucharu WRC 2020 powiększył też przewagę w sezonowej klasyfikacji generalnej. Ostatnie metry Rally Žemaitija obfitowały w emocje… Na dodatkowo punktowanym power stage’u Sylwester Płachytka oraz Jacek Nowaczewski wydarli drugie miejsce Grzegorzowi Grzybowi!

fot. RSMP.pl – oficjalny profil Facebook

Dominacja absolutna

Kristensson i Johansson nie mieli sobie równych praktycznie od pierwszej, piątkowej próby. Liderzy klasyfikacji generalnej RSMP oraz tabeli rywalizacji na szutrze prezentowali o wiele lepsze tempo od swoich rywali i szybko zaczęli uciekać polskim załogom. Zagrożeniem dla reprezentantów Kowax 2B Rally Team był jedynie duet Butvilas/Vaitkevicius. Litwini dwoili się i troili, ale pierwszego dnia zdołali odebrać Szwedom tylko jedno oesowe zwycięstwo.

Do pięciu wiktorii podczas wczorajszego etapu, Tom Kristensson dołożył też pięć triumfów na sobotnich oesach. Sumarycznie lider RSMP przeciął metę w Kielmach mając przeszło dwadzieścia sekund zapasu nad Butvilasem. Triumf w Rally Žemaitija pozwoli na znaczne powiększenie przewagi w cyklu Mistrzostw Polski. Wygrana w dwóch rundach szutrowego tryptyku kampanii 2022 przypieczętowała też zdobycie tytułu czempionów tegorocznej jazdy na luźnej nawierzchni. Różnica punktowa w tej kategorii była wręcz druzgocąca…

Drugie miejsce w polskiej klasyfikacji rajdu, w iście heroiczny sposób, padł łupem duetu Płachytka/Nowaczewski. Załoga granatowej Skody Fabii Rally2 wydarła tę lokatę z rąk Grzegorza Grzyba dosłownie na ostatnich kilometrach finałowego odcinka specjalnego. Ogromny poziom dramaturgii obserwowaliśmy w grupie maszyn z napędem na jedną oś. Najpierw z gry odpadł Gracjan Predko (urwana półoś i drążek kierowniczy), już po chwili grono pechowców zasilił też Tymoteusz Jocz (silnik). Ten stan rzeczy zapewniał nie tylko triumf duetu Sroka/Kielar na Żmudzi, ale też złoty laur na szutrach sezonu 2022 w 2WD.

Komplet wyników rywalizacji na litewskich szutrach znajdziecie na stronie Rally Žemaitija.

Jakub Socha
Z motoryzacją związany od dziecka. Ponoć zanim zaczął płynnie mówić, już rozpoznawał wszystkie marki samochodów podczas spacerów w wózku. Fan simracingu. Trenuje, aby przenieść umiejętności z symulatora na prawdziwe tory oraz odcinki specjalne. Najlepiej odnajduje się w roli komentatora, z czym chce związać swoją dziennikarską przyszłość.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Pasja do motoryzacji na wyciągnięcie ręki

Prosty przepis na wspaniały spot i to jeszcze cykliczny. To efekt pracy lokalnego stowarzyszenia, które przez 10...

OPEL Astra F 1994 rok, 5 drzwi- 260 km/h [wideo]

OPEL Calibra Turbo 260 kmh
OPEL Astra F, kolor bordowy, styl dziadkowy. "Przy 290 na godzinę na autostradzie niemieckiej auto się zachowuje...

Track Masters 2022 Tor Poznań – wyniki

Za nami piąta runda cyklu Track Masters. Tym razem zawodnicy Central Europe Time Attack wrócili do domu,...

Nowy, elektryczny rekord okrążenia na Nordschleife!

Oficjalnie, Nordschleife zyskało nowego, elektrycznego króla! Lars Kern, kierowca rozwojowy Porsche pobił rekord okrążenia "zielonego piekła'' wśród...

25. Grand Prix Sopot – Gdynia Harmonogram GSMP

Przed nami wyjątkowe Jubileuszowe 25. Grand Prix Sopot – Gdynia czyli Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski nad morzem....

NAJPOCZYTNIEJSZE