Krzysztof Hołowczyc z Pucharem Świata

Krzysztof Hołowczyc Mistrzem Świata Rajdów Terenowych. Taka wiadomość złapała nas kilka dni temu podczas radiowej audycji. I była sporą niespodzianką. Tak zapętleni w rajdy płaskie, drift i wyścigi kompletnie zapomnieliśmy, że przecież jest jeszcze inna, nie mniej pasjonująca dyscyplina, a są nią rajdy Cross Country. Niestety, spikerka popełniła mały błąd, bo w rzeczywistości Hołek zdobył Puchar Świata w Rajdach Cross Country, ale przymykamy na to oko, gdyż sporty motorowe są dla większości polskich dziennikarzy czymś takim jak mango. Raczej egzotycznym. Załoga  Monster Energy X-raid TEAM w składzie Krzysztof Hołowczyc/Andreas Schulz startująca MINI All 4 Racing pokazała się z jak najlepszej strony, ale warto pamiętać, że Hołek ma ucznia, który przypieczętował dublet Polaków na Baja Portalegre zdobywając sensacyjnie drugie miejsce, zaraz za swoim mentorem. Tym uczniem jest Martin Kaczmarski (Lotto Team). Mało brakowało, a za sprawą załogi Dąbrowski/Czachor w Nissanie Navara mielibyśmy biało-czerwone podium. Niestety szyki tym razem pokrzyżowali  Pedro i Ines Grancha korzystający BMW Evo X1, którzy uzupełnili podium, wobec czego polska załoga musiała zadowolić się miejscem czwartym.

Oto kilka słów od Hołka:
„Jestem naprawdę szczęśliwy! Ten rajd nie mógł się lepiej potoczyć. Przypieczętowaliśmy zwycięstwem w tej bardzo prestiżowej imprezie  zdobycie Pucharu Świata, a do tego MINI prowadzone przez mojego ucznia Martina Kaczmarskiego dojechało na drugim miejscu. Ten sezon był dla nas bardzo trudny i pechowy. Prześladowały nas awarie i inne przygody, które uniemożliwiały pokazanie naprawdę tego na co nas stać. Z trudem gromadziliśmy kolejne cenne punkty. W decydującej rozgrywce szczęście jednak nam dopisało i mocnym akcentem zakończyliśmy sezon. Ten tytuł z dumą dołączam do tegorocznych sukcesów polskich kierowców: Roberta Kubicy, który z Maćkiem Baranem zdobyli Mistrzostwo Świata w WRC 2 i Rafała Sonika, kapitana Poland National Team, który sięgnął po Puchar Świata FIM w quadach. To jest też dobry prognostyk dla mnie przed zbliżającym się rajdem Dakar 2014, który jest moim największym wyzwaniem. Dziękuję kibicom za doping, zespołowi Monster Energy X-raid Team za zaufanie oraz Totalizatorowi Sportowemu za wsparcie. Myślę, ze to nie jest jeszcze moje ostatnie słowo w motorsporcie!”

Serdecznie gratulujemy. Jesteśmy niezwykle dumni oraz szczęśliwi, że stary wyga ciągle daje radę, a młode wilki spod białego orła w koronie godnie mu wtórują. Jak to kiedyś mawiał Pudzian: Polska górą!

 

WYNIKI 27. BAJA PORTALEGRE 500

1. Krzysztof Hołowczyc/Andreas Schulz (PL/D) Mini All4 Racing 5:08.39
2. Martin Kaczmarski/Filipe Palmeiro (PL/P) Mini All4 Racing +1.20
3. Pedro Grancha/Ines Grancha (P) BMW Evo X1 +19.34
4. Marek Dąbrowski/Jacek Czachor (PL) Nissan Navara +22.28
5. Boris Gadasin/Aleksiej Kuzmicz (RUS) G-Force Proto Evo Mk 2 +25.39
6. Elvis Borsoi/Stefano Rossi (I) Mitsubishi Pajero +35.20 (1. T2)
7. Enrique Bonafonte/Antonio Saraiva (E/P) Dacia Duster Proto +39.09
8. André Amaral/Nelson Ramos (P) Proto X3 +43.22
9. Luis Jesus Recuenco/Victor Alijas (E) Mitsubishi L200 +45.52
10. Alexandre Franco/Rui Franco (P) Nissan Navara +49.31 (T2)

 

KOŃCOWA PUNKTACJA PUCHARU ŚWIATA FIA

1. Hołowczyc 147
2. Schlesser 126
3. Roma 120
4. Coffaro 70
5. Zapletal 64
6. Baranienko 35
7. Dąbrowski 33
8. ten Brinke 32
9. Żełudow 30, Varela 30
11. Kaczmarski 24, Małysz 24