poniedziałek, 6 lutego, 2023
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościKto kojarzy tego Pana łapki w górę!

Kto kojarzy tego Pana łapki w górę!

Tak, tak, to Juha Kankkunen, czterokrotny Rajdowy Mistrz Świata (1986, 1987, 1991, 1993) i zwycięzca aż 23 indywidualnych rajdów. Urodzony (a jakże!) w Finlandii kierowca zasłynął niezwykle szybką i skuteczną jazdą. A zresztą… co będziemy dużo pisać, sami zobaczcie:

Fin ostatnie swoje zwycięstwo zanotował w Rajdzie Finlandii sezonu 1999, choć jeździł aż do roku 2002, gdzie karierę zakończył Rajdem Anglii, w którym zajął 9 miejsce. Przejdźmy jednak do początku.

W Rajdowych Mistrzostwach Świata zadebiutował w roku 1979 za sterami Forda Escorta RS2000. Swoje pierwsze zwycięstwa zanotował zaś w roku 1985 podczas Rajdów Safari oraz Ivory Coast. Obydwa za kierownicą Celicy Twincam Turbo.

Kolejny sezon to jednocześnie pierwsze Mistrzostwo Świata. Osiągnął je za kierownicą legendarnego Peugeota 205 Turbo 16, wygrywając po drodze Rajdy Akropolu, Szwecji i Nowej Zelandii.

Sezon 1987 to kolejne Mistrzostwo Świata. Tym razem Mistrzostwo umożliwiła mu (oprócz oczywiście niezaprzeczalnych umiejętności) Lancia Delta HF 4WD. Tego samochodu nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, prawda? Kankkunen wygrał nim dwa rajdy: Olympus oraz RAC.

Na kolejne 2 lata przeszedł do Toyoty, lecz na sezon 1990 wrócił za stery Delty. I był to strzał w 10, bo już w kolejnym (1991) roku sięgnął po swoje trzecie Mistrzostwo Świata. Był to też do tej pory jego najlepszy rok, bo wygrał po drodze 5 rajdów: Safari, Akropolu, Finlandii, Australii i RAC.

4 i ostatnie swoje Mistrzostwo wywalczył w sezonie 1993. Przypieczętował je również 5 triumfami: Safari, Argentyna, Finlandia, Australia i RAC. Wszystkie za pomocą Toyoty Celicy GT4  ST185, choć z trzema różnymi pilotami. To się nazywa wyczyn. Każdy, kto choć trochę ogarnia rajdy wie jak ważny jest tu pilot i jego zgranie z kierowcą.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Trzy kartingowe imprezy w Lonato. Dwa podia Polaków!

WSK Super Master Series
Polscy kierowcy rozpoczęli sezon kartingowy we Włoszech. Na torze South Garda Karting w Lonato odbyły się trzy...

Podium na dla Hołka i Kurzeji

W sobotę po południu zakończyła się pierwsza runda Pucharu Świata Cross Country. Krzysztof Hołowczyc z Łukaszem Kurzeją...

Kalendarz FIA ERC 2023 – jeden debiut, jeden powrót

Tak jak w ubiegłym sezonie, kalendarz FIA ERC 2023 składa się z ośmiu rajdów. Doszło jednak do...

125Q czyli Fiat 125p nałożony na Audi A3 1.8T Quattro

Fiat 125P quattro Audi A3 125Q
Fiat 125p nałożony na Audi A3 1.8T Quattro. Brzmi jak ciekawa i realna wizja sleepera, albo jak...

Mazda RX-7 – silnik Wankla na wolnych obrotach! „brap brap brap” [wideo z napisami]

Mazda RX-7 silnik wankla
Mazda RX-7 kojarzy się wszystkim z silnikiem Wankla. Nawet jeśli w Twoim sercu nie ma miłości do...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here