Kubica na podium we Francji

Fot. TF Sport

Robert Kubica po raz pierwszy w tym roku stanął na podium Europejskiej Serii Le Mans. Polak wspólnie z Louisem Deletrazem i Jonnym Edgarem zajęli trzecie miejsce w czterogodzinnym wyścigu na torze Paul Ricard.

Załoga #14 zespołu AO by TF startowała do 4h Le Castellet z drugiej pozycji, za sprawą wyniku kwalifikacyjnego uzyskanego przez Delétraza. Wyścig rozpoczynał Edgar, który z całej trójki legitymuje się najmniejszym doświadczeniem, będąc posiadaczem srebrnej licencji FIA.

Brytyjczyk nie dawał jednak tego po sobie poznać i na piątym okrążeniu objął prowadzenie, wyprzedzając Paula Lafargue’a z Idec Sport i do czasu pierwszych pit-stopów odjechał od reszty stawki na około trzy sekundy.

Biało-czerwony prototyp stracił prowadzenie krótko po wyjeździe z alei serwisowej na rzecz polskiego zespołu Inter Europol Competition, gdy Luca Ghiotto wyprzedził Edgara na prostej Mistral. Kierowca prototypu #34 musiał jednak wkrótce zjechać na karę drive-through za wyprzedzanie poza torem na samym początku wyścigu. Edgar ponownie objął dzięki temu prowadzenie.

Druga runda pit-stopów również nie poszła po myśli AO by TF, które wypadło poza pierwszą trójkę. Za kierownicę wsiadł Kubica, który musiał nadrabiać straty. Polak wykręcił najlepszy czas okrążenia całej załogi zanim oddał prototyp w ręce Delétraza, który miał zapewnić ekipie jak najlepszy wynik.

Zespół Kubicy miał ostatecznie skorzystać na pechu Inter Europol Competition, który stracił jeden ze swoich prototypów, gdy prowadzący w wyścigu Clement Novalak nagle stracił moc i musiał zatrzymać się na prostej startowej.

Prowadzenie przypadło w ten sposób Tomowi Dillmannowi, który dojechał do mety na pierwszym miejscu, zapewniając pierwszy triumf IEC w klasie LMP2 Europejskiej Serii Le Mans. Delétraz był czwarty, lecz załoga #14 została promowana na trzecią pozycję przez karę dla ekipy #28 za nadmierne wężykowanie na prostej Mistral.

Po dwóch wyścigach Kubica, Edgar i Delétraz zajmują szóste miejsce w klasyfikacji sezonu, tracąc 12 punktów do liderów, którymi są kierowcy IEC #43. Kolejna runda ELMS zostanie rozegrana na torze Imola 7 lipca, czyli po przerwie na wyścig 24 godziny Le Mans.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu, obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.