sobota, 13 sierpnia, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaWyścigiKwalifikacje F1 w 2023 – nadchodzą duże zmiany

Kwalifikacje F1 w 2023 – nadchodzą duże zmiany

Włodarze F1 pracują nad zwiększeniem atrakcyjności formatu wyścigów. Po pozytywnie przyjętym sprincie nadejdą kolejne zmiany. Nowe rozwiązania pojawia się w wybranych rundach sezonu 2023.

FIA zamierza zmniejszyć liczbę opon wykorzystywanych przez zespołu w czasie Grand Prix. W ostatnich dniach władze F1 poparły plan polegający na dostarczeniu 11 kompletów ogumienia podczas dwóch wybranych rund przyszłego sezonu. Aktualnie kierowcy mają do dyspozycji 13 zestawów opon.

Wszystko rozchodzi się o bardziej zrównoważone użytkowanie ogumienia przez zespołu, a także zmniejszenia alokacji potrzebnej podczas każdego wyścigu. To z pozoru niewielka zmiana, ale w skali wszystkich zespołów i całego sezonu zrobi różnicę. Formuła 1 będzie produkować mniejszą ilość śmieci i odpadów.

Zobacz: Kierowcy F1 mają dość hipokryzji. Szykują strajk?

Oprócz mniejszej liczby opon do dyspozycji, zmieni się także format przeprowadzania próby czasowej. Kierowcy mają dowolność w wyborze opon wykorzystywanych podczas Q1, Q2 i Q3. W przyszłym roku podczas wybranych kwalifikacji konkretna mieszanka będzie przypisana do całego segmentu rywalizacji.

Podczas Q1 bolidy będą wyposażone w twarde opony, w Q2 będą na półśredniej mieszance, a w Q3 na miękkiej mieszance. Jeśli okaże się, że któraś z sesji będzie się odbywać podczas opadów deszczu lub bezpośrednio po, kierowcy będą mogli wybrać dowolny rodzaj ogumienia.

Przeczytaj koniecznie: Wielkie odchudzanie w F1

W tym sezonie kierowcy podczas weekendu wykorzystują 13 kompletów opon – 8 miękkich, 3 pośrednie i 2 twarde. W przyszłym sezonie będą mieć do dyspozycji: 4 komplety miękkie, 4 pośrednie i 3 twarde.

Jędrzej Stoner
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Istny karambol na E-Prix Seulu w Formule E!

W ten weekend rozstrzygają się mistrzowskie losy elektrycznego odpowiednika Formuły 1, Formuły E. Podczas sobotniego wyścigu w...

Karol Krupa wygrywa 11. rundę GSMP w Trójmieście!

Deklasacja! Karol Krupa był bezkonkurencyjny nie tylko na porannych treningach, kierowca Skody Fabii CT wygrał również oba,...

Krupa wygrywa trening przed Grand Prix Sopot-Gdynia w GSMP

Karol Krupa okazał się najszybszy na podjazdach treningowych przed Grand Prix Sopot-Gdynia w GSMP. Czas 1:25:348 pozwolił...

Spece od gleby zabierają się za rajdowego klasyka – Gadanie kontrolne

Audi Quattro Stance works - gadanie kontrolne
Kojarzycie StanceWorks? Ekipa, która naprawdę wie co to znaczy dobrze zglebić auto rusza z nowym projektem! Jeśli...

Vlog Mikołaja Marczyka z Rajdu Finlandii WRC

Mikołaj Marczyk udostępnił w sieci swój kolejny vlog, tym razem aktualny mistrz Polski RSMP zabiera nas w...

NAJPOCZYTNIEJSZE