Lancia stawia warunek dla swojego powrotu do rajdów

Fot. Nicol Mazzini/Lancia

Wieści o możliwym powrocie Lancii do rajdów samochodowych na najwyższym poziomie wywołał ogromne poruszenie wśród motorsportowej społeczności. Włoska marka wystartuje z nowym programem pod jednym ścisłym warunkiem.

Cytat, który rozpalił internet

O możliwym powrocie Lancii do rajdów samochodowych prawie nikt nie mówił do czasu premiery nowego logo marki HF, która towarzyszyła pokazowi filmu Race for Glory – dostępnego od dzisiaj w Amazon Prime.

Podczas odsłonięcia logo przeznaczonego tylko dla najbardziej usportowionych modeli marki, dyrektor generalny włoskiego producenta Luca Napolitano powiedział: „Czy powrócimy do rajdów? Pracujemy nad tym”. Nie była to bynajmniej wpadka, a informacja celowo wypuszczona w świat, co podkreślono w komunikacie prasowym towarzyszącym wydarzeniu.

Najlepszy w historii

Lancia pozostaje najbardziej utytułowanym producentem w historii Rajdowych Mistrzostw Świata WRC, choć nie święciła żadnego triumfu w klasyfikacji producentów od wycofania zespołu fabrycznego w 1992 roku.

Spośród startujących obecnie producentów, najbliżej wyrównania rekordu dziesięciu tytułów mistrzowskich jest Toyota – obecni mistrzowie musieliby jednak wygrywać bez przerwy do 2026 roku.

Powrót niewykluczony

Kto wie, czy do tego czasu Lancia nie powróci do sportu, aby bronić swojego rekordu. Redakcja DirtFish uzyskała oświadczenie włoskiego producenta, które potwierdza zainteresowanie nowym programem: „Pracujemy nad powrotem Lancii do rajdów, wiedząc, że to znacząca dźwignia marketingowa. Oznacza to, że powrócimy do świata rajdów tylko, jeśli zwrot inwestycji będzie zgodny z naszymi oczekiwaniami”.

To interesujące stwierdzenie, zwłaszcza w kontekście decyzji ogłoszonych po ostatnim posiedzeniu Światowej Rady Sportów Motorowych FIA WMSC. W ramach gruntownej reformy rajdów powstanie zespół ds. promocji WRC, do którego będą włączone również zespoły producenckie, realizując konkretne cele związane ze zwiększeniem zasięgu mistrzostw świata.

Nieoficjalnie mówi się, że Lancia może zastąpić w stawce WRC inną markę koncernu Stellantis – Citroëna.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu, obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.