Leclerc najszybszy w krótkim treningu na Yas Marina. Kraksy Sainza i Hulkenberga

154
Abu Zabi Yas Marina Circuit
Fot. Ferrari

Charles Leclerc okazał się najszybszy podczas chaotycznego FP2 przed Grand Prix Abu Zabi. Monakijczyk był jednak nieznacznie szybszy od Lando Norrisa i Maxa Verstappena. Kierowcy podczas drugiego treningu mieli jednak zaledwie 25 minut na budowanie tempa ze względu na dwie czerwone flagi.

Popołudniowa sesja treningowa odbyła się w bardziej reprezentatywnych warunkach, które będą odpowiadać niedzielnemu Grand Prix Abu Zabi. W drugim treningu do stawki wrócili także etatowi kierowcy, którzy pauzowali w porannej sesji ze względu na jazdy juniorskich kierowców większości ekip.

Od samego początku do pracy zabrał się Max Verstappen i jako pierwszy ustanowił czas odniesienia. Holender obiekt Yas Marina pokonał na poziomie 1:26.453, który po chwili poprawił o 0,040 sekundy Kevin Magnussen. Jeszcze szybciej pojechał najlepszy w pierwszym treningu George Russell, notując czas 1:25.906. W pierwszej części wszyscy zawodnicy oprócz Logana Sargeanta swoje próby pokonywali na oponach przejściowych.

Czerwona flaga nr 1…

Pierwsze minuty nie były jednak szczęśliwe dla Carlosa Sainza. Kierowca Ferrari po niespełna dziesięciu minutach stracił kontrolę i rozbił się w trzecim zakręcie za sprawą podbicia auta w trzecim zakręcie. W pierwszym treningu w tym samym miejscu problemy miał Robert Szwarcman, który komunikował przez radio, iż w tym miejscu podbija jego samochód. Z powtórek telewizyjnych wynikało także, że brudne powietrze z samochodu poprzedzającego Sainza spowodowało nadsterowność, przez co dwukrotnie Hiszpan obrócił się i uderzył w barierki z dużą siłą. Na szczęście Madrytczyk opuścił samochód o własnych siłach i większych problemów.

…i nr 2

Sesja została wznowiona po 25. minutach, ale…po trzech minutach została ponownie przerwana.

Nico Hulkenberg, tuż po rozpoczęciu szybkiego okrążenia na miękkiej mieszance zbyt szeroko wyjechał na tarkę w pierwszym zakręcie i w efekcie doznał uślizgu tylnej osi, doprowadzając do obrotu i uderzenia w bariery okalające wewnętrzną część toru. Kierowca Haasa zatrzymał swój rozbity samochód kilkadziesiąt metrów dalej, wywołując drugą czerwoną flagę. Niemiec dalszą część treningu obserował już tylko zza barierki.

Trening został wznowiony na 16 minut przed zakończeniem piątkowych jazd na Yas Marina.

Kierowcy nie chcąc tracić czasu, od razu wyjechali na tor. Nieźle zaprezentował się duet Alfy Romeo, obejmując dwa pierwsze miejsca w tabeli z szybszym Valtterim Bottasem, ale zdecydowanie lepiej pojechał Charles Leclerc, uzyskując czas 1:24.809. Na pięć minut przed końcem szybkie okrążenie złożył również Lando Norris, który przesunął się w tabeli na P2 ze stratą 0,043 sekundy. Na trzecie miejsce wskoczył Max Verstappen, który zanotował rekord w trzecim sektorze.

W samej końcówce żadnemu kierowcy na czołowych pozycjach nie udało się zanotować poprawy i podczas jedynie 25. minut realnej jazdy najszybszy okazał się Leclerc, który swoje okrążenie złożył zaraz po drugim wznowieniu treningu.

Klasyfikacja FP2 przed Grand Prix Abu Zabi: