piątek, 6 sierpnia, 2021
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Lewy 6 z oporem

8. Rajd Jesienny kończył zmagania kierowców elektrycznych maszyn w sezonie 2014. Dla Subaru Poland RC Team był nadzieją na powrót do pierwszej trójki klasy S1600. Awaria rajdówki na treningu zmusiła jednak zespół do zmiany planów.

Ostatnia runda Rajdowych Mistrzostw Torunia modeli RC miała rozstrzygnąć sytuację w klasie S1600. Jeszcze przed 2-dniowymi zawodami na Motoarenie, zespół Subaru Poland RC Team mógł liczyć na awans do pierwszej trójki. Do poprzedzającego go Mikołaja Cieślika brakowało zaledwie 7 punktów. Z matematycznego punktu widzenia wszystko więc było możliwe.

8 rajd jesienny 1

8. Rajd Jesienny tradycyjnie rozgrywany był w formule 2-dniowych zawodów. Obiektem zmagań kierowców małych rajdówek ponownie stała się toruńska Motoarena. Organizatorzy zaplanowali jednak małą niespodziankę – wydłużyli „oesy” niemal do granic możliwości. W sumie kierowcy spędzili za kierownicami swoich modeli ponad godzinę, a o sukcesie niejednokrotnie decydowało szczęście do… pakietów. Szutrowa nawierzchnia żużlowego toru rekompensowała jednak zmęczenie i kilkuminutowe skupienie, a kibice mogli oglądać efektowne slajdy rajdówek w małej skali, czasami przecierając oczy z pyłu jaki unosił się nad torem.

Jeszcze przed zawodami, zespół Subaru Poland RC Team w kilku miejscowościach uczestniczył w specjalnych pokazach. Ten czas wykorzystał również na treningi i przygotowania sprzętu do 8. Rajdu Jesiennego. W ostatniej chwili nowa broń toruńsko-krakowskiego zespołu zawiodła i trzeba było szukać modelu zastępczego. Dla uczczenia zeszłorocznego debiutu w rajdowym czempionacie, postanowiono odkurzyć legendarny model TL-01.

8 rajd jesienny 2

Rajdową przygodę rozpoczęliśmy na podwoziu TL-01, którą otrzymałem od moich przyjaciół, braci Małeckich. Teraz mija rok naszych startów w rajdach RC, więc chciałem powrócić na Motoarenę właśnie tym modelem. Trochę sentymentalnie, a trochę dla sprawdzenia swoich postępów  – mówi Michał Jasiński, kierowca SPRCT.

Niemal rzutem na taśmę udało się przełożyć najważniejsze podzespoły rajdówki do „nowego” podwozia. Pod maską Subaru Imprezy pracował więc ten sam silnik, co dotychczas. Zawieszenie, układ kierowniczy i „komputer” rajdówki także bezstresowo zaadaptowano w aucie zastępczym. O 7:00 rano rajdówka była gotowa.

8 rajd jesienny 3

To, co udało nam się zmodyfikować w aucie w ciągu sezonu, dzięki pomocy sponsorom i partnerom, przełożyliśmy do starego podwozia niemal w 100 procentach. Dzisiejsza TL-ka była więc o kilka poziomów wyżej niż ta sprzed roku. Mocną stroną naszego auta miało okazać się też krótsze przełożenie oraz niemal „driftowy” układ kierowniczy. Szkoda, że w praktyce to właśnie problemy ze skrętem pokrzyżowały nasze plany – dodaje Michał Jasiński.

Kłopoty przyniósł już start do pierwszego oesu. Winna okazała się bateria zasilająca z przerwami silnik Subaru Imprezy. W połowie odcinka rajdówka odzyskała moc i zespół rozpoczął odrabianie strat. Ciasne, szutrowe trasy nie były jednak zbyt łaskawe dla „starej” rajdówki w barwach SPRCT. O ile prawe zakręty nie stanowiły problemu, o tyle próby pokonania lewego nawrotu kończyły się szerokim zwiedzaniem pobocza.

8 rajd jesienny 4

Na serwisie próbowaliśmy dociążyć przód, ale to też nic nie pomogło. Zmieniliśmy bieżność przednich kół na dodatnią. Statycznie wszystko pracowało jak należy, a promień skrętu był nawet większy niż w naszej nowej rajdówce. Naprawdę nie wiem, czmu na trasie były tak wielkie problemy ze skrętem w lewo – mówi ze smutkiem zawodnik SPRCT.

Gdy już jasne było, że toruńsko-krakowskiemu zespołowi nie uda się odrobić start i powrócić do pierwszej trójki w swojej klasie, resztę zawodów wykorzystano na naukę i jazdę dla publiczności. Obiektywy aparatów i kamer sprawiły, że niebiesko-żółta rajdówka szerokim slajdem pokonywała nawroty i zakręty, wystrzeliwując spod kół fontanny żużlowego piasku. Ale jeśli nie można już jechać na czas, to trzeba pojechać dla kibiców i funu, nawet jeśli przy wpadaniu na metę pełnym bokiem potrąca się deliktanie słupki z karą.

8 rajd jesienny 5

No cóż, jest mi trochę smutno, że nie udało się zrealizować naszego planu. Na szybką i skuteczną jazdę nie pozwalało auto, ale trzeba przyznać, że rywale są dzisiaj naprawdę w rewelacyjnej formie. Aż miło było patrzeć na ich przejazdy. Ja dziękuję naszym Sponsorom i Partnerom za cierpliwość, pomoc i wiarę, że jeszcze kiedyś to my będzie grać pierwsze skrzypce w rajdach RC (uśmiech). Za rok wsiadamy do mocniejszej Imprezy, którą cały sezon przygotowujemy. Musimy jeszcze wygospodarować więcej czasu na treningi, bo bez tego trudno będzie nawiązać walkę z jeszcze lepszymi i bardziej doświadczonymi kierowcami. – z optymizmem kończy rajdowy sezon 2014 Michał Jasiński.

Kierowcy rywalizujący w toruńskich zawodach modeli RC czeka jeszcze uroczysta Gala, która odbędzie się 14. grudnia, również na Motoarenie. Start do Super OESU o godz. 12:00.

8 rajd jesienny 6

Zespół Subaru Poland RC Team wspierają: Subaru Import Polska, REMUS Polska, ŚwiatReklamy, magazyn WRC, Rally and Race, MotoFakty.pl, radio Eska, Modelmania.pl.

8 rajd jesienny 7

Fot. Jan Struszek

inf.pras.

Poprzedni artykułPolska wiktoria na włoskim torze
Następny artykułPodwójna wygrana

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

MARMA 30 Rajd Rzeszowski – Cais wygrywa testowy! Action video

MARMA 30 Rajd rzeszowski
Odcinek testowy MARMA 30 Rajdu Rzeszowskiego wygrała załoga Cais/Žáková (Ford Fiesta Rally2). Drudzy zameldowali się  Marczyk/Gospodarczyk (Skoda...

Litwinowicz – Debiut jak z marzeń

Damian Litwinowicz ma za sobą dwa intensywne wyścigowe weekendy. Po debiucie w mistrzostwach Europy Rallycross w Barcelonie...

3 runda MPRC Tor Poznań z powietrza – klip

Zapraszamy na klip filmowy z ujęciami z powietrza z 3 rundy Mistrzostw Polski Rallycross na nowym torze...

Rajd Rzeszowski 2020 – przypomnijmy jak było rok temu?

Rajd Rzeszowski 2020
30 MARMA Rajd Rzeszowski to już teraźniejszość, ale przypomnijmy sobie rok 2020. Wtedy na polskiej ziemi triumfowali...

Race Day na Torze Jastrząb – galeria

Race Day
4 Runda Inter Cars Tuning Race Day na Torze Jastrząb - dziś mamy dla Was pakiet najciekawszych...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Rajd Monte Carlo 2021: Szykana i tablica w miejscu wypadku Tanaka

Podczas tegorocznej edycji Rajdu Monte Carlo organizatorzy przewidzieli kilka ważnych zmian. Jedną z nich są specjalne środki ostrożności w miejscu ubiegłorocznej kraksy Tanaka. W tym...

Jakub Brzeziński wraca do ścigania i wsiada do Rally4!

„Colin”, czyli Jakub Brzeziński, po roku przerwy od regularnych startów wraca w wielkim stylu. Mistrz Polski w klasie 4WD opowiedział nam o swoich szczegółowych...

Kto i czym pojedzie w RSMP, czyli co już wiemy o roszadach wśród polskich kierowców

Sezon RSMP 2021 rusza za nieco ponad trzy miesiące, ale niektórzy kierowcy już przedstawili swoje częściowe plany na tegoroczny rok zmagań w krajowym czempionacie. Adrian...

Fabia R5 vs Gaz 51, czyli estońska przygoda Zapały

Mariusz Zapała w niecodzienny sposób zakończył udział w Samsonas Rally Rokiskis. Mimo jednego zdarzenia to właśnie druga sytuacja sprawiła o zapadnięciu decyzji o wycofaniu...