Lia Block: Jestem szczęśliwa, że mogę ścigać się samochodami i jeździć w rajdach

11
Fot. Audi

17-letnia Lia Block jest obecnie znana przede wszystkim jako córka Kena Blocka, lecz próbuje wyrobić swoje własne nazwisko w sporcie samochodowym. Amerykanka próbuje swoich sił zarówno w wyścigach jak i rajdach.

Block została mistrzynią American Rally Association w klasie O2WD, wygrywając cztery z pięciu rajdów, w których wzięła udział za kierownicą Subaru BRZ, a w piątym zajęła drugie miejsce. Zapewniła sobie tytuł już na dwie rundy przed końcem sezonu, co dało jej okazję przesiąść się do byłego samochodu ojca – Forda RS Cosworth. Pęknięty pasek rozrządu nie pozwolił jej dojechać do mety. Block brała również udział w sześciu rundach Extreme E oraz zimowej serii Nitrocross Championship, gdzie trzykrotnie stanęła na podium.

W 2024 roku Amerykanka skupi się głównie na wyścigach – została bowiem objęta programem rozwoju kierowców zespołu Formuły 1 Williams i będzie startować w pełnym sezonie F1 Academy.

„Mam głęboką miłość do sportów motorowych, głównie dlatego, że dorastałam w ich otoczeniu, a mój tata brał udział w rajdach i zawodach rallycrossowych. To zawsze była integralna część mojego życia, a wybór kariery w sportach motorowych był jedną z najlepszych decyzji, jakie kiedykolwiek podjęłam. Czuję się niesamowicie szczęśliwa, że mogę ścigać się samochodami i jeździć w rajdach” – powiedziała Block.

Inspiracją dla Amerykanki jest Michèle Mouton, która pozostaje najlepszą kobietą w historii rajdów samochodowych rangi mistrzostw świata, zajmując drugie miejsce w sezonie 1982.

„Nie byłam w pełni świadoma jej wpływu, dopóki nie zagłębiłam się w wyścigi rajdowe. Historia Michèle Mouton urzekła mnie, ponieważ dostrzegłam wiele podobieństw między nami, zwłaszcza jeśli chodzi o rozpoczęcie kariery w młodym wieku. Nigdy nie postrzegała siebie wyłącznie jako kobiety w sporcie motorowym; była po prostu kolejnym zawodnikiem. Zdecydowanie zgadzam się z tym sposobem myślenia. Moim celem nie jest bycie najlepszą kobietą czy dziewczyną w sporcie motorowym. Jestem tutaj, aby być najlepszą”.

Block przyznaje, że bardzo lubi poczucie spokoju, jakie ma po zamknięciu drzwi samochodu sportowego: „Mój umysł skupia się przede wszystkim na notatkach mojego pilota i drodze przed nami. Mam tendencję do blokowania czynników rozpraszających, gdy jestem w pełni skoncentrowana na jeździe. Ten poziom skupienia pozwala mi osiągać najlepsze wyniki. Jestem całkowicie zgrana z moim pilotem, samochodem i trasą rajdu. Nazywamy ten stan umysłu «białą przestrzenią» – jesteśmy tak zanurzeni w naszej rzeczywistości, że nic innego wokół nas nie ma znaczenia”.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.