Maciej Gładysz rozpoczyna sezon w hiszpańskiej Formule 4

Maciej Gładysz
Valencia(ESP), FEB 15-18, 2024 - F4 Winter Series at Circuit Ricardo Tormo, Valencia. Maciej GLADYSZ #07 MP Motorsport. © 2024 Niels Broekema/ Dutch Photo Agency.

16-letni tarnowianin zadebiutuje w najbliższy weekend w międzynarodowych mistrzostwach Hiszpanii Formuły 4. Trzy wyścigi pierwszej z siedmiu rund sezonu odbędą się na leżącym pod Madrytem torze Jarama.

Jeden z najbardziej utytułowanych polskich kartingowców zimą zadebiutował w wyścigach Formuły 4 sięgając po trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu Formula Winter Series i pierwszą pozycję w licznie obsadzonej klasyfikacji Rookie. Starty w FWS były jednak dla kierowcy holenderskiej ekipy MP Motorsport tylko rozgrzewką przed właściwą częścią sezonu, na którą składać się będzie siedem rund międzynarodowych mistrzostw Hiszpanii Formuły 4. Podczas każdej z nich odbędą się trzy wyścigi, w których wystartuje około czterdziestu najlepszych młodych kierowców z całego świata. Zmagania rozpoczną się w najbliższy weekend na torze Jarama pod Madrytem, na którym przed laty dziewięć razy rywalizowali kierowcy Formuły 1.

W sobotę stawkę czekają dwa treningi, pierwsza sesja kwalifikacyjna i pierwszy z trzech wyścigów, który rozpocznie się o godzinie 18:10. Dwa kolejne, poprzedzone drugą kwalifikacją, odbędą się w niedzielę, odpowiednio o 12:05 i 17:25. Wszystkie tegoroczne wyścigi będzie można oglądać w internecie na oficjalnym kanale F4 Spanish Championship pod adresem www.youtube.com/@F4SpanishChampionship/streams .

„Nie mogę się doczekać mojego debiutu w hiszpańskiej Formule 4 – mówi Maciej Gładysz. – To bardzo wymagający cykl, ale mam za sobą udany debiut w F4 w wyścigach FWS a także doświadczenie mojej ekipy, która wielokrotnie wygrywała te zawody. Wszystko to sprawia, że już w debiucie chcę walczyć o wysokie pozycje, ale jednocześnie zdaję sobie sprawę ze skali wyzwania. Pierwsza runda będzie wyjątkowo trudna, ponieważ Jarama to bardzo krótki i wąski tor. Z jednej strony wyprzedzanie jest tutaj dużym wyzwaniem, a pozycja na starcie będzie bardzo ważna, ale z drugiej strony kwalifikacje tak licznej stawki na tak krótkim torze mogą być prawdziwą loterią. Wszystko to jednak sprawia, że jeszcze bardziej nie mogę doczekać się pierwszej rundy i początku nowego rozdziału mojej kariery. Jednocześnie chciałbym raz jeszcze podziękować wszystkim moim partnerom, dzięki którym mogę realizować tak ambitny plan startów, a także kibicom, którzy zawsze trzymają za mnie kciuki”.