poniedziałek, 6 lutego, 2023
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaInneMada 9 - "supersamochód'' zbudowany przez... Talibów

Mada 9 – „supersamochód” zbudowany przez… Talibów

W momencie, w którym Polacy tracą już nadzieję na powstanie Izery, w Afganistanie zaprezentowano pierwszy… „supersamochód”. Mada 9 ma silnik z Toyoty, jeździ, kręci „bączki” po śniegu, zaś za powstanie tego pojazdu odpowiadają… rządzący krajem Talibowie.

To dosyć smutne, bo powyższa zapowiedź nie jest żartem… Kiedy my powoli oswajamy się z myślą, że Izera podzieli losy Arrinery, zaś z biegiem czasu będziemy dowiadywać się o… kolejnych defraudacjach państwowych pieniędzy, w Afganistanie zaprezentowano pierwszy „supersamochód”. Mada 9, bo tak nazywa się ów pojazd, to jeden z najgorętszych tematów w afgańskich mediach, a premierę pojazdu nazywa się… „wielkim, narodowym sukcesem”. Nic dziwnego, bo za stworzeniem samochodu stoją m.in. rządzący Afganistanem Talibowie.

fot. Entop – oficjalny profil Facebook

Mada 9 – wygląd supersamochodu, osiągi…

Talibowie przejęli władzę w Afganistanie po ekspresowym i… chaotycznym wycofaniu się wojsk Stanów Zjednoczonych. I choć brzmi to wręcz irracjonalnie, równolegle z próbami przejęcia władzy pracowali nad rozwojem własnego samochodu. Za stworzenie projektu Mada 9 odpowiedzialny był Afgański Techniczny Instytut Zawodowy w Kabulu oraz marka Entop. Stworzenie pierwszego, sprawnego egzemplarza zajęło Talibom zaledwie pięć lat.

Zobacz też: „Civiche EG911” – hybryda Hondy Civic i Porsche 911

Mada 9 wygląda jak rasowy supersamochód z plakatu, jednak mocne strony konstrukcji kończą się na jej wyglądzie. Pod maską pracuje silnik z… Toyoty Corolli z 2000 roku, a korzystając z dość koślawego tłumaczenia twórców możemy stwierdzić, że moc jednostki pozwala raptem na… wprawienie pojazdu w ruch. Niestety, nie wiemy praktycznie nic o pozostałych kwestiach technicznych, nie wiemy też, czy powstaną kolejne egzemplarze.

W sieci pojawiły się pierwsze filmy, na których Mada kręci „bączki” na śniegu. Wszystkie materiały o debiucie maszyny udostępniane są przez przedstawicieli rządu, w tym przez Zabihullaha Mujahida – oficjalnego rzecznika prasowego Talibów. Zabihullah przekazał w swoich mediach społecznościowych, iż powstanie Mady jest istnym narodowym sukcesem.

Co ciekawe, afgańską „markę” Entop znajdziecie nawet w… mediach społecznościowych.

Carlo Abarth
31 marca 1949 roku założyłem przedsiębiorstwo motoryzacyjne sygnowane własnym nazwiskiem. Stworzyłem dziesiątki świetnych, pełnych duszy samochodów... A dzisiaj piszę dla Rally and Race. Nie tylko o maszynach z emblematem skorpiona na masce.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Jeremy Clarkson – kompilacja dzwonów świeżo upieczonego dziadka [wideo]

Jeremy Clarkson dzwony crash compilation
Jeremy Clarkson - postać, ikona, celebryta. Kiedyś po incydencie na planie "wyleciał" z BBC, ostatnio wyrzucił go...

Ronde di Andora – dwanaście lat od wypadku, po którym zamarła cała Polska

Ronde di Andora
6 lutego 2011 roku Polska po prostu zamarła. W mediach pojawiły się pierwsze informacje o bardzo poważnym...

Williams zaprezentował matowe barwy FW45 na sezon 2023 F1

Zespół Williams Racing odsłonił barwy swojego samochodu na sezon 2023 F1podczas prezentacji w Grove. Tegoroczny projekt obejmuje...

M-Sport wciąż walczy o Sebastiena Loeba

Choć dawno temu wybrano już ostateczne składy osobowe na sezon 2023, M-Sport nie składa broni. Ekipa Malcolma...

Race of Champions dla kierowców amatorów, zakończenie sezonu ze sportową jazdą w tle

Auto Koło Centrum zaprasza na sportowe zakończenie sezonu 2022. Rozdanie nagród dla najlepszych kierowców ubiegłego sezonu połączone...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here