niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaRajdyMarczyk i Gospodarczyk zdradzają plany na sezon 2023

Marczyk i Gospodarczyk zdradzają plany na sezon 2023

Koniec spekulacji! Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk zdradzili swoje plany na rajdowy sezon 2023. Po pierwsze, Polacy przesiadają się do najnowszej Fabii RS Rally2. A po drugie, wracają na oesy Rajdowych Mistrzostw Świata! Dwukrotnych mistrzów RSMP zobaczymy głównie w Europie, pierwszy rajd już za kilka tygodni!

Miko Marczyk przedstawił tegoroczne plany za pośrednictwem mediów społecznościowych. Zgodnie z oczekiwaniami, duet Orlen Teamu kontynuuje swoją przygodę na oesach WRC. Zgromadzony budżet pozwolił naszym reprezentantom na potwierdzenie startu w Rajdzie Portugalii, Sardynii, Estonii oraz Finlandii – szutrowych rundach, które Polacy poznali już w zeszłym roku. Łodzianin nie wyklucza jednak dłuższej, motorsportowej wycieczki i udziału w imprezach zlokalizowanych poza Starym Kontynentem. Okazją do rozprostowania kości będzie zbliżający się wielkimi krokami Rajd Fafe – inauguracja sezonu FIA ERC (10-12.03.).

Czy Miko i Szymon pojawią się w ojczyźnie, na rodzimych oesach? W harmonogramie nie mogło zabraknąć grudniowej, warszawskiej Barbórki. Marczyk zapewnił jednak, iż pracuje nad rozszerzeniem gościnnych występów w kraju. Dziś wydaje się, że ewentualny start w Orlen 79. Rajdzie Polski będzie niemożliwy. Mikołajki ugoszczą stawkę ERC w dniach 20-21 maja. Tydzień wcześniej odbywa się Rajd Portugalii, a dwa tygodnie później zaplanowano szutrową Sardynię. Aż trzy rajdy w tak krótkim odstępie czasu? To… karkołomne zadanie.

Więcej o tegorocznych planach oraz założeniach usłyszymy o 19:00, na kanale YouTube Mikołaja Marczyka. Link do bezpośredniej transmisji znajdziecie pod niniejszym tekstem.

Sezon spełnionych marzeń

Kampania 2022 pozwoliła Marczykowi spełnić swoje największe marzenia. Kierowca Orlen Teamu zadebiutował na oesach Rajdowych Mistrzostw Świata, rywalizując w klasie WRC2 oraz WRC2 Junior. Dla drużyny Marczyk/Gospodarczyk był to sezon sportowych wzlotów i bolesnych, lecz potrzebnych upadków. Największym sukcesem był niewątpliwie triumf w Orlen 78. Rajdzie Polski, w którym nasi rodacy do ostatnich metrów drżeli o rezultat oraz stan techniczny swojej rajdówki. Miko i Szymon odczarowali imprezę, zgarniając pierwsze, biało-czerwone złoto od przeszło… dziewięciu lat. Na uwagę zasługuje także świetny wynik w Portugalii. Na szutrowych odcinkach Vodafone Rally di Portugal Polacy zajęli wysokie, 13. miejsce w „generalce”, otarli się o „pudło” WRC2 (stracili około minutę do Chrisa Ingrama). W Portugalii wygrali także pierwszy oes WRC, pokonując „Kajta” raptem o… 0,4 sekundy!

Miko i Szymon nie ustrzegli się jednak błędów. Najpoważniejszy z nich przydarzył się im w Rajdzie Estonii. Na trzeciej próbie sportowej Polacy urwali koło i odpadli z walki o punkty. Warto docenić jednak upór i zawziętość naszych reprezentantów. Marczyk i Gospodarczyk mogli odpuścić walkę i skorzystać z systemu super rally. Woleli jednak kontynuować jazdę, w prowizoryczny sposób naprawili maszynę, i bezpiecznie dotarli na popołudniowy serwis.

Ostatecznie podopieczni Orlen Teamu uplasowali się na 16. lokacie w WRC2 (27 punktów). W kategorii WRC2 Junior zakończyli sezon na 5. miejscu (67 „oczek”). W obu tych grupach zatriumfował Fin, Emil Lindholm z Toksportu (116 punktów w WRC2, 136 w WRC2 Junior).

Marczyk/Gospodarczyk w sezonie 2022

  1. Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza – 1. miejsce
  2. Valasska Rally – 4. miejsce
  3. WRC Rajd Chorwacji – 16. miejsce (9. w WRC2)
  4. WRC Rajd Portugalii – 13. miejsce (4. w WRC2)
  5. WRC Rajd Sardynii – 15. miejsce (8. w WRC2)
  6. Rajd Polski – 1. miejsce
  7. WRC Rajd Estonii – 31. miejsce (15. w WRC2)
  8. WRC Rajd Finlandii – 14. miejsce (6. w WRC2)
  9. WRC Rajd Katalonii – 20. miejsce (10. w WRC2)
  10. Rajd Barbórka – 1. miejsce (2. w Kryterium Asów na ul. Karowej)

Komplet informacji o najnowszej konstrukcji z Mlada Boleslav znajdziecie na stronie Skody. Po więcej rajdowych emocji oraz wiadomości z oesów WRC zapraszamy na rallyandrace.pl.

Jakub Socha
Z motoryzacją związany od dziecka. Ponoć zanim zaczął płynnie mówić, już rozpoznawał wszystkie marki samochodów podczas spacerów w wózku. Fan simracingu. Trenuje, aby przenieść umiejętności z symulatora na prawdziwe tory oraz odcinki specjalne. Najlepiej odnajduje się w roli komentatora, z czym chce związać swoją dziennikarską przyszłość.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Marcinkiewicz i Zentner wygrywają wyścig długodystansowy

Maciej Marcinkiewicz i Adam Zentner przebili się z końca stawki, aby zwyciężyć w pierwszej rundzie sezonu 2023...

Ostałowski i Korpuliński prowadzą po kwalifikacjach w Słomczynie

Dzisiejsze kwalifikacje wyłoniły pierwszych liderów Driftingowych Mistrzostw Polski. Na lekko zmodyfikowanej trasie panowały idealne warunki do jazdy....

Verstappen rzutem na taśmę wygrywa genialne kwalifikacje do Grand Prix Monako

Max Verstappen
Max Verstappen zdobył swoje pierwsze pole position do niedzielnego Grand Prix Monako. Holender w trzymających w napięciu...

Miękoś wygrywa pierwszą rundę WSMP

Mariusz Miękoś odniósł zwycięstwo w pierwszym wyścigu sezonu 2023 Wyścigowych Samochodowych Polski na Torze Poznań. Kierowca GT3...

Były mistrz wygrywa na inaugurację 318is Cup PL

Mistrz pucharu 318is Cup PL z 2020 roku Marcin Lempert odniósł zwycięstwo w pierwszym wyścigu sezonu 2023,...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here