Martins Sesks podpisał kontrakt z M-Sportem

Sesks
fot. wrc.com

Wygląda na to, iż jesteśmy dziś świadkami jednego z najgłośniejszych transferów sezonu 2024! Już oficjalnie, Martins Sesks podpisał kontrakt ze stajnią M-Sportu i zapowiedział swój debiut za sterami królewskiej maszynerii Rally1! Łotysz pojawi się na linii startu dwóch rund WRC – Rajdu Polski oraz „domowego” Rajdu Lipawy.

Martins Sesks został pierwszym beneficjentem programu wsparcia FIA, którego celem jest promocja młodych talentów i uproszczenie potencjalnego awansu do czołowej grupy WRC. Dzięki wspólnej pracy promotora Mistrzostw Świata oraz stajni Malcolma Wilsona, Martins pilotowany przez Renarsa Francisa posmakuje jazdy za kierownicą Pumy Rally1. Łotewski duet pojawi się na starcie dwóch, szutrowych imprez – Orlen 80. Rajdu Polski i domowego Tet Rajdu Lipawy. Co dość istotne, panowie sprawdzą dwie „ewolucje” rajdówki M-Sportu. Na Mazurach będzie to samochód bez zestawu hybrydowego (zbudowany pod najnowsze regulacje FIA). W ojczyźnie Sesks i Francis skorzystają z „pełnokrwistego” pakietu Rally1.

Z Yarisa do Forda Pumy

Martins nie kryje swojego zadowolenia i zgłasza gotowość do rywalizacji z elitą cyklu WRC:

Jestem bardzo wdzięczny M-Sportowi i promotorowi WRC za niezwykłą szansę awansu z kategorii Rally2 do Rally1. To spełnienie moich marzeń, trzeba było powtórzyć mi to dwa razy, abym w końcu uwierzył, iż już wkrótce będę rywalizował w maszynie Rally1, z elitą Rajdowych Mistrzostw Świata. To efekt ogromnego wysiłku wielu ludzi, zwłaszcza mojej rodziny. Nasze rajdowe tradycje sięgają aż do mojego dziadka, który startował w Rajdzie Lipawy w sezonie 1965. Po pięćdziesięciu dziewięciu latach będę mógł zrobić to samo, na szczeblu WRC. Choć adaptacja do Pumy będzie wymagająca, to jesteśmy na to gotowi!”.

Zobacz też: 52. Rajd Świdnicki 2024 – harmonogram, mapy odcinków

Decyzję o wsparciu Łotysza wytłumaczył przedstawiciel spółki WRC Promoter, Peter Thul:

Zidentyfikowaliśmy potrzebę przeznaczenia większych zasobów finansowych na wsparcie kolejnego pokolenia potencjalnych mistrzów świata oraz pomocy im w zrobieniu kroku na najwyższy poziom tego sportu. Występy Martinsa w ERC na przestrzeni dwóch minionych sezonów czynią z niego godnego beneficjenta tegoż wsparcia. Pokazał tempo zarówno w Polsce, jak i na Łotwie. Wierzymy więc, że wkrótce stanie się wiodącą postacią w WRC”.

Komplet informacji o tegorocznej kampanii WRC znajdziecie na stronie czempionatu. Po więcej emocji z oesów Rajdowych Mistrzostw Świata zapraszamy Was na rallyandrace.pl.

W Rally and Race cenimy sobie zdanie naszych czytelników. Zachęcamy Was do wyrażania własnych opinii i dyskusji w mediach społecznościowych. Jesteśmy też otwarci na wymianę argumentów. Wspólnie budujmy i wspierajmy społeczność kibiców oraz polski motorsport!