niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaRajdyMatulka debiutuje w Rajdzie Polski i... Mistrzostwach Europy!

Matulka debiutuje w Rajdzie Polski i… Mistrzostwach Europy!

Czempionat Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski opuszcza przyczepne asfalty zjeżdżając na luźną nawierzchnię. Przed nami najważniejsze wydarzenie tego sezonu, Orlen 79. Rajd Polski. Na ceremonii startu w Mikołajkach nie mogło zabraknąć załogi LOTTO Matulka Rally Team. Najbliższy weekend będzie jedną z najważniejszych chwil w karierze Jakuba. Gliwiczanin zaliczy bowiem podwójny debiut, stawiając pierwsze kroki w Rajdzie Polski oraz… Mistrzostwach Europy!

Jakub Matulka rozpoczął swoją pierwszą, pełną kampanię RSMP od obiecującego startu w Rajdzie Świdnickim. Reprezentant LOTTO Matulka Rally Team zajął tam wysokie, dziesiąte miejsce w „generalce”, i zakończył rywalizację na drugiej lokacie w grupie 3. Teraz przed młodym zawodnikiem jedno z najtrudniejszych wyzwań w jego dotychczasowej karierze… Jakub pilotowany przez Daniela Dymurskiego wystartuje w Orlen 79. Rajdzie Polski. Tym samym Gliwiczanin zadebiutuje na odcinkach rodzimego klasyka i wykona swój dziewiczy krok na międzynarodowej arenie. Poza spełnieniem marzeń, dla Kuby będzie to szansa na sprawdzenie tempa na tle europejskiej czołówki oraz bardziej doświadczonych oponentów.

Matulka
fot. Jakub Matulka – oficjalny profil Facebook

Spełnić rajdowe marzenia

Planując ścieżkę sportowego rozwoju Matulka dążył do tego, aby w niedalekiej przyszłości zmierzyć się z europejską czołówką, i na stałe zadomowić się w czempionacie Mistrzostw Europy ERC. Choć Gliwiczanin ma świadomość, iż znajduje się dzisiaj dosłownie o krok od realizacji swoich marzeń, Kuba zachowuje pokorę i chłodną głowę… Zawodnik wspierany przez Totalizator Sportowy stawia sobie proste, mierzalne cele na 79. edycję Rajdu Polski:

Przed nami Orlen 79. Rajd Polski. Bez cienia wątpliwości, jedna z najważniejszych imprez w naszym kraju. Na Mazurach czeka nas rywalizacja na niezwykle trudnych, szybkich, dość wąskich odcinkach specjalnych. Nie brakuje tu zdradliwych miejsc, gdzie naprawdę łatwo o kosztowne błędy… Na czekające na nas wyzwanie patrzę jednak z nie lada uśmiechem, bo debiut na Rajdzie Polski będzie dla mnie po prostu spełnieniem marzeń. Od małego śledzę tutejsze zmagania. Będzie to wyjątkowy, podwójny debiut, w końcu po raz pierwszy stanę na linii startu Rajdowych Mistrzostw Europy FIA ERC. Nasz plan na ten rajd będzie bardzo prosty – chcemy zebrać jak najwięcej doświadczenia i bezpiecznie przeciąć ostatnią metę.

Za nami bardzo owocny okres przygotowań. Zaliczyliśmy dwudniowe testy, sprawdziliśmy się też w Estonii, na szutrowym Rapla Ralli. Z luźną nawierzchnią dogaduję się już coraz lepiej, ale nie mam jeszcze odpowiedniej pewności siebie. Wiem, że to przyjdzie z czasem, kilometrami. Jestem o to spokojny. Na Orlen 79. Rajdzie Polski będzie jeszcze za wcześnie, aby próbować szaleńczych ataków i nadmiernie ryzykować. Oczywiście nie oznacza to, że zamierzamy jakkolwiek odpuszczać. Postaramy się utrzymać tempo i nawiązywać walkę!”.

O spokój w kabinie kanarkowej Fiesty Rally3 zadba też Daniel Dymurski. Ten doświadczony pilot doskonale zna realia walki w Rajdzie Polski oraz FIA ERC. Wystarczy wspomnieć, iż w duecie z Igorem Widłakiem Dymurski wywalczył tytuł… Mistrza Europy ERC3 2022! Załoga Kompania Górnicza Rally Team podróżowała identycznym Fordem Fiestą z kategorii Rally3.

Matulka
fot. Jakub Matulka – oficjalny profil Facebook

Po pierwsze, europejskie punkty!

W harmonogramie tegorocznej edycji mazurskiego klasyka znajduje się aż szesnaście prób sportowych, o łącznej długości prawie dwustu kilometrów. Batalię rozpocznie piątkowy oes „Mikołajki Arena 1”, na którym zawodnicy zmierzą się ze sobą w równoległych przejazdach. Docelowa walka rozgorzeje w sobotni poranek. Stawka rajdu zmierzy się z dobrze znanymi odcinkami „Świętajno”, „Markowskie” oraz „Wieliczki”, zaś na koniec dnia ponownie pojawi się na torze w Mikołajkach. Ciekawie zapowiada się też finałowy etap, bowiem organizator umieścił w książce drogowej dwa, zupełnie nowe wyzwania – „Barczewo” oraz „Biskupiec”. Triumfatorów Orlen 79. Rajdu Polski poznamy w najbliższą niedzielę, około godziny 17:45. Rywalizację zwieńczy dodatkowo punktowany, finałowy power stage „Gmina Mrągowo 2”.

Zobacz też: Orlen 79. Rajd Polski 2023 – harmonogram, transmisja

W ramach czempionatu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski do walki w klasie 3. zgłosiło się sześć załóg dysponujących maszynerią kategorii Rally3. Punkty do klasyfikacji ERC3 Mistrzostw Starego Kontynentu zbierać będą cztery duety. Do Matulki i Dymurskiego dołączają Parys i Syty. Listę otwierają liderzy „generalki”, wspierani przez rodzimy oddział M-Sportu – Jon Armstrong i Cameron Fair. Wielką ciekawostką będzie start Argentyńczyka, Paolo Sorii, który na mazurskie oesy przybędzie w zupełnie nowej konstrukcji od Renault. Przetarcie w polskiej krainie jezior i możliwość zmierzenia się z europejską śmietanką na pewno zaprocentuje, bowiem kolejną rundą cyklu RSMP będzie… szutrowy Rajd Podlaski.

Zachęcamy do zaobserwowania mediów społecznościowych Jakuba, na których Gliwiczanin regularnie opisuje swoje starty, i relacjonuje poszczególne, rajdowe imprezy. Zapraszamy również na jego kanał YouTube, na którym znajdziecie onboardy oraz filmy z przejazdów. Po więcej rajdowych emocji i wiadomości z odcinków RSMP zapraszamy na rallyandrace.pl.

W Rally and Race cenimy sobie zdanie naszych czytelników. Zachęcamy Was do wyrażania własnych opinii i dyskusji w mediach społecznościowych. Jesteśmy też otwarci na wymianę argumentów. Wspólnie budujmy i wspierajmy społeczność kibiców oraz polski motorsport!

Jakub Socha
Z motoryzacją związany od dziecka. Ponoć zanim zaczął płynnie mówić, już rozpoznawał wszystkie marki samochodów podczas spacerów w wózku. Fan simracingu. Trenuje, aby przenieść umiejętności z symulatora na prawdziwe tory oraz odcinki specjalne. Najlepiej odnajduje się w roli komentatora, z czym chce związać swoją dziennikarską przyszłość.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Marcinkiewicz i Zentner wygrywają wyścig długodystansowy

Maciej Marcinkiewicz i Adam Zentner przebili się z końca stawki, aby zwyciężyć w pierwszej rundzie sezonu 2023...

Ostałowski i Korpuliński prowadzą po kwalifikacjach w Słomczynie

Dzisiejsze kwalifikacje wyłoniły pierwszych liderów Driftingowych Mistrzostw Polski. Na lekko zmodyfikowanej trasie panowały idealne warunki do jazdy....

Verstappen rzutem na taśmę wygrywa genialne kwalifikacje do Grand Prix Monako

Max Verstappen
Max Verstappen zdobył swoje pierwsze pole position do niedzielnego Grand Prix Monako. Holender w trzymających w napięciu...

Miękoś wygrywa pierwszą rundę WSMP

Mariusz Miękoś odniósł zwycięstwo w pierwszym wyścigu sezonu 2023 Wyścigowych Samochodowych Polski na Torze Poznań. Kierowca GT3...

Były mistrz wygrywa na inaugurację 318is Cup PL

Mistrz pucharu 318is Cup PL z 2020 roku Marcin Lempert odniósł zwycięstwo w pierwszym wyścigu sezonu 2023,...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here