Matulka debiutuje w Rajdzie Polski i… Mistrzostwach Europy!

fot. Jakub Matulka - oficjalny profil Facebook

Czempionat Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski opuszcza przyczepne asfalty zjeżdżając na luźną nawierzchnię. Przed nami najważniejsze wydarzenie tego sezonu, Orlen 79. Rajd Polski. Na ceremonii startu w Mikołajkach nie mogło zabraknąć załogi LOTTO Matulka Rally Team. Najbliższy weekend będzie jedną z najważniejszych chwil w karierze Jakuba. Gliwiczanin zaliczy bowiem podwójny debiut, stawiając pierwsze kroki w Rajdzie Polski oraz… Mistrzostwach Europy!

Jakub Matulka rozpoczął swoją pierwszą, pełną kampanię RSMP od obiecującego startu w Rajdzie Świdnickim. Reprezentant LOTTO Matulka Rally Team zajął tam wysokie, dziesiąte miejsce w „generalce”, i zakończył rywalizację na drugiej lokacie w grupie 3. Teraz przed młodym zawodnikiem jedno z najtrudniejszych wyzwań w jego dotychczasowej karierze… Jakub pilotowany przez Daniela Dymurskiego wystartuje w Orlen 79. Rajdzie Polski. Tym samym Gliwiczanin zadebiutuje na odcinkach rodzimego klasyka i wykona swój dziewiczy krok na międzynarodowej arenie. Poza spełnieniem marzeń, dla Kuby będzie to szansa na sprawdzenie tempa na tle europejskiej czołówki oraz bardziej doświadczonych oponentów.

Matulka
fot. Jakub Matulka – oficjalny profil Facebook

Spełnić rajdowe marzenia

Planując ścieżkę sportowego rozwoju Matulka dążył do tego, aby w niedalekiej przyszłości zmierzyć się z europejską czołówką, i na stałe zadomowić się w czempionacie Mistrzostw Europy ERC. Choć Gliwiczanin ma świadomość, iż znajduje się dzisiaj dosłownie o krok od realizacji swoich marzeń, Kuba zachowuje pokorę i chłodną głowę… Zawodnik wspierany przez Totalizator Sportowy stawia sobie proste, mierzalne cele na 79. edycję Rajdu Polski:

Przed nami Orlen 79. Rajd Polski. Bez cienia wątpliwości, jedna z najważniejszych imprez w naszym kraju. Na Mazurach czeka nas rywalizacja na niezwykle trudnych, szybkich, dość wąskich odcinkach specjalnych. Nie brakuje tu zdradliwych miejsc, gdzie naprawdę łatwo o kosztowne błędy… Na czekające na nas wyzwanie patrzę jednak z nie lada uśmiechem, bo debiut na Rajdzie Polski będzie dla mnie po prostu spełnieniem marzeń. Od małego śledzę tutejsze zmagania. Będzie to wyjątkowy, podwójny debiut, w końcu po raz pierwszy stanę na linii startu Rajdowych Mistrzostw Europy FIA ERC. Nasz plan na ten rajd będzie bardzo prosty – chcemy zebrać jak najwięcej doświadczenia i bezpiecznie przeciąć ostatnią metę.

Za nami bardzo owocny okres przygotowań. Zaliczyliśmy dwudniowe testy, sprawdziliśmy się też w Estonii, na szutrowym Rapla Ralli. Z luźną nawierzchnią dogaduję się już coraz lepiej, ale nie mam jeszcze odpowiedniej pewności siebie. Wiem, że to przyjdzie z czasem, kilometrami. Jestem o to spokojny. Na Orlen 79. Rajdzie Polski będzie jeszcze za wcześnie, aby próbować szaleńczych ataków i nadmiernie ryzykować. Oczywiście nie oznacza to, że zamierzamy jakkolwiek odpuszczać. Postaramy się utrzymać tempo i nawiązywać walkę!”.

O spokój w kabinie kanarkowej Fiesty Rally3 zadba też Daniel Dymurski. Ten doświadczony pilot doskonale zna realia walki w Rajdzie Polski oraz FIA ERC. Wystarczy wspomnieć, iż w duecie z Igorem Widłakiem Dymurski wywalczył tytuł… Mistrza Europy ERC3 2022! Załoga Kompania Górnicza Rally Team podróżowała identycznym Fordem Fiestą z kategorii Rally3.

Matulka
fot. Jakub Matulka – oficjalny profil Facebook

Po pierwsze, europejskie punkty!

W harmonogramie tegorocznej edycji mazurskiego klasyka znajduje się aż szesnaście prób sportowych, o łącznej długości prawie dwustu kilometrów. Batalię rozpocznie piątkowy oes „Mikołajki Arena 1”, na którym zawodnicy zmierzą się ze sobą w równoległych przejazdach. Docelowa walka rozgorzeje w sobotni poranek. Stawka rajdu zmierzy się z dobrze znanymi odcinkami „Świętajno”, „Markowskie” oraz „Wieliczki”, zaś na koniec dnia ponownie pojawi się na torze w Mikołajkach. Ciekawie zapowiada się też finałowy etap, bowiem organizator umieścił w książce drogowej dwa, zupełnie nowe wyzwania – „Barczewo” oraz „Biskupiec”. Triumfatorów Orlen 79. Rajdu Polski poznamy w najbliższą niedzielę, około godziny 17:45. Rywalizację zwieńczy dodatkowo punktowany, finałowy power stage „Gmina Mrągowo 2”.

Zobacz też: Orlen 79. Rajd Polski 2023 – harmonogram, transmisja

W ramach czempionatu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski do walki w klasie 3. zgłosiło się sześć załóg dysponujących maszynerią kategorii Rally3. Punkty do klasyfikacji ERC3 Mistrzostw Starego Kontynentu zbierać będą cztery duety. Do Matulki i Dymurskiego dołączają Parys i Syty. Listę otwierają liderzy „generalki”, wspierani przez rodzimy oddział M-Sportu – Jon Armstrong i Cameron Fair. Wielką ciekawostką będzie start Argentyńczyka, Paolo Sorii, który na mazurskie oesy przybędzie w zupełnie nowej konstrukcji od Renault. Przetarcie w polskiej krainie jezior i możliwość zmierzenia się z europejską śmietanką na pewno zaprocentuje, bowiem kolejną rundą cyklu RSMP będzie… szutrowy Rajd Podlaski.

Zachęcamy do zaobserwowania mediów społecznościowych Jakuba, na których Gliwiczanin regularnie opisuje swoje starty, i relacjonuje poszczególne, rajdowe imprezy. Zapraszamy również na jego kanał YouTube, na którym znajdziecie onboardy oraz filmy z przejazdów. Po więcej rajdowych emocji i wiadomości z odcinków RSMP zapraszamy na rallyandrace.pl.

W Rally and Race cenimy sobie zdanie naszych czytelników. Zachęcamy Was do wyrażania własnych opinii i dyskusji w mediach społecznościowych. Jesteśmy też otwarci na wymianę argumentów. Wspólnie budujmy i wspierajmy społeczność kibiców oraz polski motorsport!