Matulka i Dymurski w delegacji na estońskich szutrach

407
Matulka
fot. Jakub Matulka - oficjalny profil Facebook

Jakub Matulka i Daniel Dymurski nie zamierzają spoczywać na laurach. Zaraz po obiecującym starcie sezonu RSMP w Świdnicy załoga wspierana przez Totalizator Sportowy skupiła się na przygotowaniach do szutrowej części Mistrzostw Polski. Po treningu na Mazurach panowie zaliczą cenne kilometry na estońskich oesach!

Załoga LOTTO Matulka Rally Team przygotowuje się do zjazdu z przyczepnych asfaltów na luźną nawierzchnię. Po porządnej inauguracji na Dolnym Śląsku Jakub i Daniel myślami są już w Mikołajkach i Białymstoku, gdzie odbędą się dwie, szutrowe rundy Mistrzostw Polski. Jednak zanim ich żółta Fiesta Rally3 pojawi się na linii startu 79. Rajdu Polski, a Dymurski podyktuje pierwsze komendy na próbie „Mikołajki Arena”, duet wspierany przez Totalizator Sportowy czeka… zagraniczna podróż. Po dwudniowych testach na Mazurach Kuba i Daniel wezmą udział w Rapla Ralli – treningowym starcie na oesach Rajdowych Mistrzostw Estonii.

fot. Jakub Matulka – oficjalny profil Facebook

Wyzwanie za granicą

Drużyna LOTTO Matulka Rally Team z powodzeniem otworzyła tegoroczną kampanię RSMP. Załoga Forda Fiesty Rally3 zajęła drugie miejsce w klasie oraz dziesiąte w „generalce” 51. Rajdu Świdnickiego. Wśród załóg dysponujących maszynerią grupy Rally3 szybszy okazał się tylko duet Parys/Syty. Matulka ma świadomość tego, że znajduje się w niezłej formie. Dlatego stara się wykorzystać każdy treningowy kilometr i… każdą sugestię. Na ostatnich, mazurskich testach obecny był więc Mistrz Świata Junior WRC, Estończyk Robert Virves:

Za nami dwudniowe, szutrowe testy na Mazurach. Jeździliśmy po dwóch różniących się od siebie odcinkach. Pierwszy był bardziej techniczny, z mocno degradującą się nawierzchnią. Następnego dnia podróżowaliśmy po dużo szybszej, twardszej drodze. Skupialiśmy się nad znalezieniem optymalnych ustawień, głównie z myślą o Rajdzie Polski. Nabrałem też więcej pewności, czuję, że zrobiłem spory progres. Teraz nawiniemy kolejne, kluczowe kilometry.

W treningu pomagał nam Robert Virves. To młody zawodnik, ale jego doświadczenie oraz umiejętności mówią same z siebie – to w końcu urzędujący czempion Junior WRC, swoje tempo udowadnia także w tym roku. Robert pomógł nam w wypracowaniu odpowiedniego setupu, wychwytywał też pewne niuanse i dzielił się radami, które momentalnie wpływały na moją jazdę. Zebrane doświadczenie postaramy się sprawdzić na odcinkach Rapla Ralli.

Spodziewaliśmy się sporej prędkości, a większość odcinków jest wąskich, bardzo chytrych. Na miejscu pojawi się też wielu szybkich, miejscowych zawodników. Oczywiście, będziemy walczyć, porównywać się do nich. Ale cel jest prosty – rywalizację traktujemy jako trening”.

fot. Jakub Matulka – oficjalny profil Facebook

Próba generalna

Organizator przygotował dwanaście odcinków specjalnych, o łącznej długości przeszło stu kilometrów. Batalia rozpocznie się w piątek – imprezę otworzy krótki, asfaltowy odcinek w samym centrum miasta. Zwycięzców Rapla Ralli poznamy w sobotę, około godziny 17:00. Na liście zgłoszeń widnieje ponad dziewięćdziesiąt drużyn. Swój udział potwierdzili między innymi Ken Torn (czempion ERC Junior 2021), Kaspar Kasari (mistrz Estonii/Łotwy 2021 w grupie Junior) czy Priit Koik, wicemistrz Estonii. Matulka i Dymurski startują z numerem 6.

Estońskie „przetarcie” w Rapla Ralli będzie próbą generalną przed debiutem duetu LOTTO Matulka Rally Team na trasie Rajdu Polski. Po mocnym występie w Świdnicy Kuba piastuje drugą lokatę w klasie 3, mając apetyt na kolejną zdobycz punktową. I choć najmocniejszą stroną Jakuba jest jazda po asfalcie, Gliwiczanin nie zamierza składać broni. 79. Orlen Rajd Polski zaplanowano na 19-21 maja. Rywalizacja w okolicy Mikołajek ugości śmietankę jazdy na opis z całej Europy – do Polski zagości bowiem stawka trzeciej rundy czempionatu ERC.

Zachęcamy do zaobserwowania mediów społecznościowych Jakuba, na których Gliwiczanin regularnie opisuje swoje starty, i relacjonuje poszczególne, rajdowe imprezy. Zapraszamy również na jego kanał YouTube, na którym znajdziecie onboardy oraz filmy z przejazdów. Po więcej rajdowych emocji i wiadomości z odcinków RSMP zapraszamy na rallyandrace.pl.

W Rally and Race cenimy sobie zdanie naszych czytelników. Zachęcamy Was do wyrażania własnych opinii i dyskusji w mediach społecznościowych. Jesteśmy też otwarci na wymianę argumentów. Wspólnie budujmy i wspierajmy społeczność kibiców oraz polski motorsport!