Matulka i Dymurski zainaugurują RSMP w samochodzie Rally2

fot. Jakub Matulka - oficjalny profil Facebook

Już w najbliższy weekend czeka nas start rywalizacji w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski 2024. Kolejny raz najszybsze załogi w naszym kraju spotkają się na trasach Rajdu Świdnickiego (26–28.04). Wśród nich duet LOTTO Matulka Rally Team w składzie Jakub Matulka/Daniel Dymurski, który zainauguruje te zmagania w samochodzie klasy Rally2.

Od 52. Rajdu Świdnickiego rozpocznie się tegoroczna rywalizacja w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. W ostatni weekend kwietnia na asfaltowych odcinkach specjalnych Dolnego Śląska pojawią się również Jakub Matulka i Daniel Dymurski, dla których będzie to debiut na trasach polskiego czempionatu w rajdówce klasy Rally2. Załoga LOTTO Matulka Rally Team nie miała wiele czasu na odpoczynek, gdyż dopiero co powróciła z Rajdu Chorwacji, który był dla nich drugą rundą Rajdowych Mistrzostw Świata Juniorów (FIA Junior WRC). Jedyni nasi reprezentanci w tym cyklu będą więc musieli szybko przestawić się z jazdy Fordem Fiestą Rally3 na Škodę Fabię Rally2 evo, którą zmagań w RSMP przygotować będzie dla nich EvoTech.

Zobacz także: 52. Rajd Świdnicki 2024 – harmonogram, lista zgłoszeń, mapy odcinków

Dla Matulki i Dymurskiego nie będzie to pierwszy start na kultowych świdnickich oesach. Mieli oni okazję ścigać się tutaj przed rokiem w drodze po tytuł Rajdowych Mistrzów Polski 2023 w klasie 3. Wtedy, rywalizując wspomnianym Fordem Fiestą, na inaugurację sezonu w swojej kategorii zajęli drugie miejsce. Tym razem jednak czeka ich o wiele trudniejsze zadanie, gdyż mierzyć się będą już bezpośrednio z krajową czołówką.

– Sezon zdecydowanie nabiera tempa. Jeszcze przed chwilą ścigaliśmy się po odcinkach Rajdu Chorwacji w mistrzostwach świata, a za zaraz zmieniamy auto, cykl i jedziemy dalej. Jest intensywnie, ale myślę, że mentalnie zdążyłem się już z tym oswoić. Przed nami naprawdę szybkie i kultowe oesy na Dolnym Śląsku. Nie mogę się już doczekać, ale też podchodzę do tego na chłodno. Przed nami pierwszy poważny start w samochodzie Rally2, po trasach, które dużo lepiej ode mnie znają pozostali i o wiele bardziej doświadczeni kierowcy. Postaramy „wjeździć” się dobrze w nową rajdówkę, unikać przygód i trzymać tempo, z którego mam nadzieję będziemy zadowoleni. Do zobaczenia na oesach! – mówi przed rajdem Jakub Matulka, kierowca LOTTO Matulka Rally Team.

52. Rajd Świdnicki rozpocznie się w sobotę (26.04) od Ceremonii Startu o godzinie 14:30. Następnie załogi rywalizujące w pierwszej rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski wyruszą na oesy. Po godzinie 16:00 rajdówki pojawią się na pierwszej tego dnia próbie OS1 Świdnica 1 – Fundusz Rejonu Wałbrzyskiego (3,10 km), później OS2 Olszyniec – Zagórze Śląskie (11,10 km) i OS3 Miłków – Kamionki (12,90 km). Dzień, który łącznie liczyć sobie będzie trochę ponad 30 kilometrów zamknie ponowny przejazd odcinka specjalnego Świdnica 1 – Fundusz Rejonu Wałbrzyskiego, który poprzedzi 30-minutowy serwis.

Najdłuższy, bo liczący sobie prawie 140 kilometrów, etap zostanie rozegrany w niedzielę (28.04) i będzie on podzielony na trzy odcinki specjalne przejeżdżane w trzech pętlach przedzielonych serwisem. Pierwsza z nich rozpocznie się już około 7:28 od najdłuższego odcinka w rajdzie, czyli OS5 Bystrzyca – Zagórze Śląskie 1 (18 km), następnie kultowy OS6 Michałkowa – Rościszów 1 (15,20 km) oraz OS7 Kamionki – Miłków 1 (13,10 km). Kolejne dwie pętle będą przejeżdżane w tej samej konfiguracji. Druga ma rozpocząć się około 10:56, a trzecia około 14:24. Na godzinę 15:40 planowana jest finałowa próba zmagań, czyli OS13 Kamionki – Miłków 3, która będzie również dodatkowo punktowanym Power Stage’m. Nieoficjalne wyniki 52. Rajdu Świdnickiego powinniśmy poznać bliżej 17:00.

Starty Jakuba Matulki wspiera Totalizator Sportowy właściciel marki LOTTO, a także Złomex S.A., TG Recycling, DB Logistic oraz Park Poniwiec.

Kalendarz Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2024:

– 26–28 kwietnia: Rajd Świdnicki (asfalt)
– 17–19 maja: Rajd Nadwiślański (asfalt)
– 6–8 czerwca: Valvoline Rajd Małopolski (asfalt) – Runda FIA CEZ
– 13–14 lipca: Rajd Koszyc (asfalt) – Runda FIA CEZ / Runda mistrzostw Słowacji
– 8–10 sierpnia: Rajd Rzeszowski (asfalt) – Runda FIA ERT / Runda FIA CEZ
– 12–14 września: Rajd Wisły (asfalt)
– 11–13 października: Rajd Śląska (asfalt) – Runda FIA ERC