Matulka zadebiutuje na oesach Rajdowych Mistrzostw Świata

14
fot. Jakub Matulka - oficjalny profil Facebook

Mamy to! Już oficjalnie, do stawki Rajdowych Mistrzostw Świata dołącza kolejna, biało-czerwona drużyna! Jakub Matulka i Daniel Dymurski wskakują na głęboką wodę, decydując się na rywalizację w cyklu Junior WRC. Pierwszym krokiem do oficjalnego debiutu będzie śnieżne „przetarcie” na oesach Arctic Lapland Rally.

W sierpniu 2023 roku Jakub Matulka przyznał nam w obszernym wywiadzie, iż jego celem jest wejście na arenę czempionatu WRC. Co potwierdza poranny komunikat prasowy, Kuba dotrzymał słowa! Oficjalnie, grono biało-czerwonych reprezentantów na szczycie rajdowego łańcucha pokarmowego wkrótce się powiększy – po zdobyciu tytułów mistrzów Polski klasy 3. Matulka i Dymurski stawiają kolejny kamień milowy, debiutując w cyklu… Junior WRC!

Zobacz też: PZM: „Uspokajamy, mamy rozwiązanie na „nowe” SKJS”

Zawodnik z Gliwic potwierdził, iż kanarkowa Fiesta Lotto Matulka Rally Team pojawi się na oesach Rajdu Szwecji (15-18 lutego). Przystawką przed daniem głównym w Umei będzie treningowy start w Rajdzie Arktycznym, rozgrywanym w fińskiej miejscowości Rovaniemi. Kuba i Daniel pokonają przeszło dwieście kilometrów w mlecznym, lodowym krajobrazie.

fot. Kaja Wróblewska Photography

Siedmiomilowe buty

Podopieczny Lotto Matulka Rally Team nie kryje swojej radości z kolejnego etapu kariery:

W zeszłym sezonie zadebiutowałem na trasach Rajdowych Mistrzostw Europy. Wspólnie z Danielem wzięliśmy udział w trzech rundach ERC, co było dla mnie wielkim przeżyciem i… cenną nauką, która pozwoliła mi stać się lepszym kierowcą. Chcę spróbować swoich sił w dobrze znanym mi samochodzie, ale na tych najtrudniejszych oesach na świecie. Chociaż wiem, iż to dopiero mój trzeci sezon w rajdach i przede mną wciąż wiele, by im dorównać. Jestem wdzięczny moim partnerem za umożliwienie mi zrobienia kolejnego kroku naprzód. Dziękuję też Danielowi oraz całemu naszemu zespołowi, bez którego nie byłoby nas tutaj!”.

Przypominając, cykl Junior WRC składać się będzie z pięciu rund. Młody narybek Mistrzostw Świata skrzyżuje rękawice we wspomnianej Szwecji, Chorwacji, na Sardynii, Finlandii oraz Grecji. Jak na razie drużyna Totalizatora Sportowego potwierdziła jedynie występ w Umei. Czekamy również na następne komunikaty dotyczące ewentualnej rywalizacji w ojczyźnie.

Matulka
fot. Jakub Matulka – oficjalny profil Facebook

Matulka w drodze po marzenia

Jakub i Daniel wystartowali w 2023 roku we wszystkich, siedmiu rundach Mistrzostw Polski. Załoga Lotto Matulka Rally Team wygrała trzy imprezy – Rajd Małopolski, Rajd Śląska oraz finałowy Rajd Wisły. Stawali też na drugim miejscu w Świdnicy i Białymstoku, zaś 79. Orlen Rajd Polski ukończyli na trzeciej lokacie w czteronapędowej klasie 3. Urzędujący czempioni uzbierali 182 punkty. Drugie miejsce zajęli Piotr Krotoszyński oraz Mateusz Martynek (177 „oczek”). Podium uzupełnił Piotr Parys prowadzony przez Damiana Sytego (151 punktów).

W czempionacie FIA ERC podopieczni Lotto stanęli na starcie trzech imprez – Rajdu Polski, Rajdu Lipawy i kultowej „Barumki”. Trzy drugie miejsca i dorobek 72 „oczek” pozwolił na założenie srebrnych medali w grupie ERC3. Złoto powędrowało do Jona Armstronga oraz Camerona Faira, zaś brąz zdobyli wspomnieni wcześniej Piotrek Parys oraz Damian Syty.

Zachęcamy do zaobserwowania mediów społecznościowych Jakuba, na których Gliwiczanin relacjonuje przebieg swoich startów, zabierając fanów za kulisy sportowej rywalizacji. Jeśli chcecie nieco lepiej poznać tego młodego, ambitnego zawodnika, koniecznie przeczytajcie nasz obszerny wywiad, w którym pytamy Kubę o początek jego kariery i plany na… WRC! Po więcej sportowych emocji i wieści prosto z oesów RSMP zapraszamy na rallyandrace.pl.

W Rally and Race cenimy sobie zdanie naszych czytelników. Zachęcamy Was do wyrażania własnych opinii i dyskusji w mediach społecznościowych. Jesteśmy też otwarci na wymianę argumentów. Wspólnie budujmy i wspierajmy społeczność kibiców oraz polski motorsport!