wtorek, 26 października, 2021
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościMaximilian Götz nowym mistrzem DTM

Maximilian Götz nowym mistrzem DTM

Pierwszy w historii sezon Deutsche Tourenwagen Masters z wykorzystaniem samochodów kategorii GT3 dobiegł końca na ulicznym torze Norisring. Po odrobieniu 26-punktowej straty na przestrzeni dwóch wyścigów, mistrzem został 35-letni Maximilian Götz.

Zdecydowanym faworytem do tytułu był Liam Lawson, który rozpoczynał weekend z 14-punktową przewagą nad Kelvinem van der Linde. Ta dwójka wystartowała do sobotniego wyścigu z pierwszego rzędu i już w pierwszym nawrocie van der Linde spróbował agresywnego ataku, lecz wypadł z zakrętu i stracił inicjatywę. W miarę rozwoju wyścigu, do przodu powoli przebijał się Götz, obejmując prowadzenie na 10. okrążeniu. Niemiec skorzystał na tym, że nie miał w swoim samochodzie żadnego balastu, w czasie, gdy Lawson woził dodatkowe 18 kilogramów. Götz odniósł zwycięstwo, a Lawson i van der Linde zajęli trzecie i czwarte miejsce. Sprawiło to, że przed ostatnim dniem sezonu pierwszą trójkę dzieliło 19 punktów.

Ta różnica jeszcze powiększyła się w niedzielnych kwalifikacjach, kiedy to Lawson dopisał trzy punkty za pole position. Van der Linde ponownie był drugi, a Götz nie zdobył żadnych punktów za ósme miejsce. Oznaczało to, że rywale Lawsona mogli odebrać mu tytuł tylko w przypadku swojej wygranej i niepowodzenia Nowozelandczyka.

Na to drugie nie trzeba było długo czekać – van der Linde powtórzył bowiem swój agresywny atak na starcie wyścigu. Lawson tym razem nie zostawił mu miejsca i dwaj pretendenci do tytułu zderzyli się. Ferrari Lawsona zostało uszkodzone i tym samym miał on nie zdobyć żadnych punktów, natomiast van der Linde kontynuował jazdę.

Kierowca Audi otrzymał za ten incydent karę dłuższego o pięć sekund postoju w boksach. Sprawiło to, że powrócił on na tor tuż przed Götzem i pomiędzy tą dwójką wywiązała się zażarta walka. Van der Linde ponownie doprowadził do kontaktu i przebił oponę, tym razem eliminując siebie z walki o zwycięstwo.

Götz na tym etapie nadal musiał wygrać wyścig, a był na trzecim miejscu. Na jego szczęście, przed sobą miał tylko innych kierowców Mercedesa-AMG – Philipa Ellisa i Lucasa Auera, którzy ustąpili mu miejsca w samej końcówce, a następnie bronili lidera przed szybko nadciągającym Nickiem Cassidym – zespołowym kolegą Lawsona, który wpłynąłby na losy tytułu, wygrywając wyścig.

Przed wygraniem obu wyścigów w Norymberdze, Götz odniósł tylko jedno zwycięstwo w DTM – na torze Lausitzring, kiedy to mający problemy z samochodem Kelvin van der Linde oddał pierwszą pozycję bez walki. Poza tym, Niemiec jeździł bardzo regularnie, uzyskując średni wynik 3,67. Był to ogólnie trzeci sezon Niemca w DTM – poprzednio zajmował 22. i 20. miejsce w klasyfikacji generalnej, reprezentując ekipy Mücke Motorsport i HWA. Zwycięstwo w tym sezonie odniósł natomiast z Haupt Racing Team.

Tomasz Kubiakhttp://swiatwyscigow.pl
Redaktor naczelny ŚwiatWyścigów.pl, związany z RALLY and RACE od 2014 roku. Wyścigi to moja pasja.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Płonące Clio Toksportu na Rajdzie Węgier [WIDEO]

Załoga Bastien Bergounhe i Mathieu Descharne wypadła z trasy na jednym z odcinków Rajdu. Niestety, auto spłonęło...

7. runda Mistrzostw Polski Rallycross od „OdcinekSpecjalny”

Migawki z 7. rundy Mistrzostw Polski Rallycross na Autodromie Słomczyn od „OdcinekSpecjalny”. Zapraszamy do obejrzenia tego co...

Nowy dźwięk elektrycznej rajdówki

Nowy mechaniczny system, który przy okazji generuje nowe dźwięk elektrycznego auta rajdowego zbliża nas do normalności. To...

Spektakularne sytuacje na trasie Rajdu Ciudad de Pozoblanco

Zapraszamy na materiał filmowy z trasy Rajdu Ciudad de Pozoblanco 2021.

Rajd Barbórka 2021 na nowym torze!

Rajd Barbórka zawita w tym roku do zupełnie nowej lokalizacji. Areną zmagań pierwszych odcinków specjalnych będzie Autodrom...

NAJPOCZYTNIEJSZE