piątek, 21 stycznia, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaWyścigiMiasto Szczecin chce zlikwidować słynny kartodrom. Powtórka z Lublina?

Miasto Szczecin chce zlikwidować słynny kartodrom. Powtórka z Lublina?

To już prawdziwa plaga ostatnich lat. Kartodromy zamieniane są na blokowiska. Osiedle bloków ma powstać w miejscu, gdzie dzisiaj z powodzeniem funkcjonuje tor kartingowy Szczecin. Tak, ten sam, na którym tytuł mistrza Polski zdobył Robert Kubica.

Sprawa trafiła już do mediów w Szczecinie i wywołała lawinę komentarzy, protest, petycję i szum wokół tego tematu. Zrobił to zarządca dzisiejszego toru Grzegorz Suwała, który nagłośnił sprawę.
Ale najwyraźniej miało być inaczej, ciszej, bo o zmianie planu zagospodarowania przestrzennego niewiele się mówiło. To znana praktyka, której byliśmy świadkami również w Lublinie, kiedy powstało osiedle, a potem zlikwidowano tor.

Dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta Szczecina Zofia Fiuk-Dymek udzieliła wypowiedzi jednemu ze szczecińskich mediów.
– Uciążliwe funkcje (hałas, zanieczyszczenia), które generują schronisko dla zwierząt, tory gokartowy i motocrossowy nie stanowią właściwego środowiska dla sąsiadującej zabudowy mieszkaniowej – powiedziała dla serwisu wszczecinie.pl. To niemal identyczna strategia i tłumaczenie jak przy likwidacji lubelskiego obiektu. – Stąd propozycja, by ten atrakcyjny teren przeznaczyć docelowo pod zabudowę mieszkaniową – powiedziała Fiuk-Dymek.

Wygląda na to, że decyzje już zapadły.

PODPISZ PETYCJĘ

– To jakiś skandal. Nie zapomnę tam mistrzostw Polski w kategorii Młodzik 01 w roku 1997. Byłem tam, brałem udział i zdobyłem tytuł drugiego wicemistrza Polski, gdy Robert Kubica wygrał te zawody. Zróbmy wszystko, aby ten obiekt ocalał – napisał na forum Polskiego Kartingu Kuba Rość, szef teamu JR Racing, kilkukrotny mistrz Polski w kartingu, a dziś wychowawca młodych kartingowców.

Właścicielem terenu, na którym znajduje się tor kartingowy, odnowiony w ostatnich latach, jest szczeciński PZM. Jego szef, Józef Liszczak również nie kryje oburzenia. Dla tego samego wszczecinie.pl powiedział, że temat nie jest nowy, bo sugestie o zmianie przeznaczenia terenu pojawiły się już w 2012 roku, ale wówczas radni to zablokowali.
– Jesteśmy oburzeni całą sytuacją. Przypisano nas do osiedla Zawadzkiego, a nie do Lasku Arkońskiego, którego integralną częścią jesteśmy od początku istnienia. Podejmowane były próby rozmowy na temat innej siedziby dla nas, nie odrzucaliśmy ich, ale jesteśmy tam od lat 80-tych i stoimy na stanowisku, że powinniśmy pozostać w al. Wojska Polskiego. PZM na pewno wystąpi z pismem do miasta w tej sprawie – zapewnił Józef Liszczak.

Z kolei sam dysponent toru, Grzegorz Suwała nie widzi miejsca w Szczecinie, gdzie tor mógłby być przeniesiony. – Przy dzisiejszych obostrzeniach dotyczących środowiska nie ma dla nas przestrzeni – mówi.

Pomysł zmiany przeznaczenia terenu przyszedł od urzędników, nie samorządowców, radnych. To oni przygotowali projekt uchwały w tej sprawie – czytamy z kolei w materiale Radia Szczecin.
– O tym, że powstało takie studium dowiedzieliśmy się przypadkiem – mówi szczecińskiej rozgłośni zarządzający torem. – Dlatego reagujemy i prosimy wszystkich o pomoc. Robimy to przede wszystkim dlatego, by mieć alternatywę, żebyśmy tak po prostu nie zniknęli. Długo pracowaliśmy na swoja renomę i chcielibyśmy pozostać na mapie Szczecina – zaznacza Grzegorz Suwała.

O sprawie napisały szczecińskie media internetowe, dwie rozgłośnie radiowe, TVP Szczecin, ale również Polski Karting w swoim serwisie internetowym polskikarting.pl.
Rally and Race również będzie obserwować temat.

Paweł Surynowiczhttp://polskikarting.pl
Autor jest dziennikarzem Polskiego Kartingu. Od lat związany ze sportem kartingowym. Komentator, reporter, felietonista.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Ogier zdobywa czwartkowe zbocza Monte Carlo

Gospodarze najlepiej rozpoczęli wieczorne zmagania na oesach 90. Rajdu Monte-Carlo. Sebastien Ogier w Toyocie triumfował na obu...

GR Yaris Rally1 i Puma Rally1 w Parku Serwisowym

Toyota GR Yaris Rally1 i Ford Puma Rally1 Hybrid 2022 w Parku Serwisowym przed Rajdem Monte Carlo.

Konrad Dąbrowski na juniorskim podium Rajdu Dakar 2022

14 stycznia zakończyła się 44. edycja Rajdu Dakar, który po raz trzeci odbywał się w Arabii Saudyjskiej....

VI SuperOES Tor Poznań

Filmowe podsumowanie z przejazdów na VI SuperOESie Torze Poznań z 15 stycznia 2022 roku.

1. Rajd Ziemi Sanockiej KJS

Jeżeli chcecie wziąć udział w fajnej imprezie o randzie KJS, to mamy dla Was idealną propozycję -...

NAJPOCZYTNIEJSZE