Michał Pryczek i Jacek Michalski przed szutrami 77 Rajdu Polski

Fot. Tomek Amun

Dokładnie 100 lat temu, w 1921r. po raz pierwszy rozegrano Rajd Polski, który już jutro otworzy zmagania kierowców walczących o Mistrzostwo Europy. Organizatorzy przygotowali specjalną trasę – rywalizacja rozpocznie się w piątek na torze w Mikołajkach, a zakończy w niedzielę na ulicy Karowej w Warszawie. Łącznie na zawodników czeka ponad 200 kilometrów odcinków specjalnych.

Chęć startu w pierwszej rundzie ERC, oraz drugiej rundzie RSMP zgłosiło łącznie ponad 100 załóg. Wśród nich, po raz pierwszy w podwójnym składzie reprezentanci Subaru Historic Rally Team. Swoją przygodę z Mistrzostwami Europy rozpoczną Mistrzowie Polski HR2 – Michał i Jacek Pryczek, przesiadający się do Subaru Imprezy N14. Choć przedsezonowe plany zakładały rok testów i startów treningowych, zmiana regulaminu ERC wymusiła przyspieszenie dwuletniego planu i rodzinny duet już w tym sezonie powalczy w ERC2, a podczas zmagań w Mikołajkach przyjdzie im się zmierzyć z sześcioma rywalami, w tym z broniącym tytułu Węgrem, Tiborem Erdi.

Michał Pryczek: „Zaczynamy nowy sezon i nowy dla nas cykl Mistrzostw Europy z dobrym nastawieniem. Czynnikiem, którego wcześniej nie zaznaliśmy, a wzbudza w nas nutkę niepewności, jest nieznajomość do końca rywali, z którymi nigdy się nie ścigaliśmy. Za to małym atutem na początku tej naszej europejskiej drogi jest znajomość tras Rajdu Polski, który jechaliśmy dwa lata temu „Babcią”, niektóre odcinki nawet się pokrywają. Pierwsze dwie rundy cyklu zostały przełożone, więc inaugurując sezon ERC w Mikołajkach przewrotnie możemy powiedzieć, że ta głęboka woda jest trochę płytsza. 🙂

W niedzielę odbyliśmy testy, gdzie od rana mocno padał deszcz, przez co na trasie było dużo kałuż. Po południu pogoda się jednak poprawiła i warunki stały się bardziej reprezentatywne do tego, co nas czeka w najbliższy weekend. Pod koniec testów udało zrobić kilka szybkich przejazdów, co było potrzebne, aby nabrać pewności przed tym pierwszym startem w nowym aucie.”

Jacek Pryczek: „Starty w Rajdowych Mistrzostwach Europy to dla nas z jednej strony przygoda, ale z drugiej strony chcemy pojechać oczywiście jak najszybciej w tej mocnej stawce zawodników ERC, która przyjeżdża do Mikołajek. Podchodzimy jednak do tego startu z rozsądkiem, przede wszystkim musimy wyczuć gdzie jesteśmy i jak nasza forma sportowa będzie wyglądała na tle czy to Mistrza ERC2 Tibora Erdiego, który startuje w tym cyklu od kilku sezonów, czy też innych kierowców, mających znacznie większe od nas doświadczenie w rajdach szutrowych.

 

Jeśli chodzi o sam cykl ERC i sezon 2021, to w zależności do uzyskanych rezultatów będziemy podejmować dalsze działania. Jeżeli okaże się, że walczymy o czołowe lokaty, to oczywiście będziemy starali się utrzymywać formę i zdobywać jak najwięcej punktów. W przypadku słabszych czasów, trzeba będzie na spokojnie zastanowić się gdzie leży ich przyczyna i co należy poprawić. Jesteśmy jednak dobrej myśli, Michał szybko zaprzyjaźnił się z nowym samochodem i perspektywy na pierwszy start wyglądają optymistycznie.”

Zespół SHRT od lat kojarzony jest z popularną „Babcią”, czyli Subaru Imprezą 555. W tym roku za jej sterami zasiądą Jacek Michalski i Adam Binięda, dla których będzie to pierwszy start autem nowej klasy. Na drzwi przykleją oni 97 numer startowy, a wśród pięciu rywali w klasie HR2 znaleźli się również reprezentanci Austrii, Karl i Olivier Rumpler w Mitsubishi Lancerze Evo V. Szykuje się więc zacięta, międzynarodowa rywalizacja.

Jacek Michalski: „Jesteśmy pozytywnie nastawieni przed startem w Mikołajkach, już w niedzielę testowaliśmy naszą nową rajdową broń, zrobiliśmy dużo kilometrów i udało się wypracować dobra ustawienia. Pomocą służył nam Krzysiek Marschal, który przecież zna ten samochód i wspólnie z Markiem Kluszczyńskim podpowiadali nam jak ustawić zawieszenie. Na testach były zmienne warunki, co uważam za duży plus, ponieważ w razie jakiegoś załamania pogody podczas rajdu, wiemy czego się spodziewać. Chcemy pojechać swoje, z zimną głową i obserwować co robi konkurencja. Skupiamy się przede wszystkim na walce w swojej klasie historycznej. Jesteśmy z Adamem dobrze przygotowani fizycznie, a o samochód perfekcyjnie dba MTS Subaru Dzierżoniów, więc nie możemy się już doczekać naszego pierwszego startu „Babcią”.”

Adam Binięda: „Rywalizację w RSMP zaczynamy od największej imprezy w naszym kraju, czyli Rajdu Polski, a także od mojej ulubionej, szutrowej nawierzchni. Cel jest jeden, trzeba być przede wszystkim na mecie, a miejsce samo się znajdzie. Nasza pozycja startowa wydaje się dość odległa, nigdy nie sądziłem, że startując samochodem z napędem na cztery koła w Rajdzie Polski będziemy mieć 97 numer startowy. To też determinuje naszą taktykę, że trzeba podejść do tego rajdu z rozwagą, ponieważ droga może być mocno zniszczona już na pierwszym przejeździe. Kluczową sprawą przed rajdem będzie zapoznanie z trasą i dokładny opis odcinków, aby jazda była skuteczna, ale nie oszukujmy się – również miła dla oka, bo kibice przecież na to liczą podczas szutrowych imprez. :)”

Partnerami zespołu Subaru Historic Rally Team są: Subaru Polska, MTS Subaru Dzierżoniów, Pro Rally School, Race Day, Steelum, AutoRacing.pl, SPRT Garage, Block Motorsport, JM Rallysport.

Fot. Tomek Amun